PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Lapkričio 22 d. 09:00

Kaišiadorių ūkininkai nusiteikę karingai

Kaunas

Asociatyvi Pixabay.com nuotr.

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


107690

Neseniai „Atspindžiai“ buvo ūkininkų susitikime su rajono vadovais, kuriame dalyvavo Seimo narė Laimutė Matkevičienė, LVŽS Kaišiadorių skyriaus nariai, kiti visuomenės atstovai. Praėjusiame numeryje publikavome informaciją apie šį renginį, dabar spausdiname redakcijai atsiųstą Zūbiškių bendruomenės pasirašytą laišką.

Prieš Kaišiadorių rajono valdžios užmačias sukilo šio krašto ūkininkai. Jie baiminasi, kad dėl dėl vietos valdžios ambicijų gali prarasti savo pragyvenimo šaltinį – dirbamą žemę. Kaišiadorių krašto ūkininkus ir Zūbiškių bendruomenę neramina Kaišiadorių rajono savivaldybės pozicija ignoruojant vietos bendruomenių nuomonę, todėl atsiranda didelė rizika, kad net apie 12 000 hektarų dirbamų žemių plotas gali tapti mistinės paskirties „Plyno lauko investicijų arealu“.

Susiklosčiusioje situacijoje ūkininkai su ironija įžvelgia net užuominų į laukinę 90-ųjų privatizaciją ar pokario „išbuožinimą“. Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija nuo 2016 metų įgyvendina ES lėšomis finansuojamą projektą susijusį su Kaišiadorių rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano keitimo ir planavimo tikslų patvirtinimu.

Rajono savivaldybės taryba tų metų balandį pritarė šio projekto įgyvendinimui. Na, o šiais metais Kaišiadorių meras Vytenis Tomkus drauge su savivaldybės administracijos direktoriumi savo iniciatyva įpareigojo plano rengėją suformuoti įspūdingo dydžio apie 12 000 hektarų plyno lauko investicijų teritoriją. Valdžios atstovų motyvas – Susisiekimo ministerija iki šiol jiems dar nepateikė tikslios, Lietuvos Bendrojo plano 2-ose alternatyvose numatytos, naujo 3-ojo oro uosto įrengimo vietos ir koordinačių.

Tad šios teritorijos dabar formuojamo tik apsidraudžiant. Verta pastebėti, kad šiuo metu 3-iojo oro uosto statybos planai egzistuoja tik kaip hipotetinė idėja. Dar nėra aišku, ar jis mūsų šaliai išvis reikalingas. O jei jo ir prireiktų – jis būtų statomas po gerų 30ies metų ir akivaizdžiai mažesniame plote. Net jei naujo oro uosto planas Vyriausybėje būtų palaimintas, jam prireiktų tik apie 500 ha žemės.

Ir tai sudarytų tik 3-5 proc. nuo viso dabartinio 12 000 ha ploto derlingiausių šio krašto žemių, į kurias vietos valdininkai gviešiasi tik dėl apsidraudimo ir asmeninių ambicijų. Ir neprisiimant sau jokios asmeninės atsakomybės. „Šis sprendimas sukurti nežinia kam reikalingą milžinišką plyno lauko investicijų teritoriją nėra proporcingas ir pagrįstas, kadangi šiais veiksmais ne tik nebus išspręstos socialiai aktualios problemos, bet jų dar padaugės.

Iki galo nėra išsakytas teritorijos mastas, nėra jokių ekonominių ir ekologinių įvertinimų, kokią naudą ir kokią žalą padarys tokie pokyčiai aplinkai pinigine išraiška, kas kompensuos jau patirtas išlaidas ir padengs projektų, finansuotų ES lėšomis, įsipareigojimus. Šiuo metu minėtoje teritorijoje veikia apie 120 žemės ūkio verslo subjektų, kurie jau yra investavę į infrastruktūros atnaujinimą ir modernizavimą apie 60 mln. Eur, be to, ūkininkai turi didžiulius įsipareigojimus bankams dvidešimčiai metų į priekį, o gal net ir ilgiau.

Didžioji dalis ūkininkų dalyvauja ES remiamuose projektuose, kuriuos įgyvendinus lieka įsipareigojimai vykdyti veiklą tam tikrą laiką. Tad mums natūraliai kyla klausimas, ką šioje teritorijoje gyvenantys ir dirbantys žmonės gali planuoti ateičiai, kaip kurti sodybinius ūkius, statyti ūkinius pastatus, kokią techniką galima planuoti įsigyti, jeigu bet kuriuo metu ūkininkaujantys subjektai, vadovaujantis minėtais sprendiniais, bus nuvaromi nuo žemės ir nuo savo verslo,“ – sako šio krašto ūkininkas ir Zūbiškių kaimo bendruomenės pirmininkas Vaidas Mitkus.

Todėl vietos bendruomenės reikalauja rengiamame projekte naikinti suplanuotą apie 12.000 ha plyno lauko investicijų teritorijos ženklinimą, kuris lengvai leis keisti žemės paskirtį iš žemės ūkio į kitą (pramoninę) ir atvers kelius abejotiniems žemės pardavimams.

Dėl šios priežasties ūkininkai bei regiono bendruomenės parengė bei pasirašė peticiją, kuri adresuojama LR Prezidentui Gitanui Nausėdai, LR Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui, ministerijoms ir kitoms valstybės institucijoms. Kaišiadorių krašto žmonės prašo nedelsiant įpareigoti Kaišiadorių rajono vadovybę stabdyti pateiktų bendrųjų planų sprendinių tvirtinimo procedūras. Krašto ūkininkai bei vietos bendruomenės nusiteikę ryžtingai – nesustabdžius Kaišiadorių rajono vadovybės savivaldžiavimo, jie žada kreiptis į Europos Komisiją dėl šio projekto finansavimo sustabdymo ir lėšų skyrimo projektui nutraukimo.

O taipogi pasitelkti visas įstatymų leistinas priemones, tarptautines gamtos ir paveldo apsaugos organizacijas. Kaišiadorių rajono gyventojai taip pat svarsto galimybes pradėti pilietiško pasipriešinimo veiksmus bei ikiteisminių ginčų procedūras.

Kaišiadorių rajono Zūbiškių bendruomenė