PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2021 m. Gruodžio 24 d. 18:00

Kaip švęsti Kalėdas ir Naujuosius „žaliau“

Vilnius

Stocksnap.io nuotr.

Etaplius.lt BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


198723

Lietuvos vartotojų institutas pataria švęsti Kalėdas bei Naujuosius  „žaliau“ ir rinktis produktus, kurie turi mažesnį poveikį aplinkai. Nežiūrint to, kad vis daugiau ne maisto ir maisto atliekų perdirbama bei suvartojama, Pasaulio bankas prognozuoja, kad iki 2050 m. atliekos pasauliniu mastu padidės 70% jeigu nebus imtasi prevencijos veiksmų.Tyrimai rodo, kad šventiniu laikotarpiu atliekų kiekiai tampa ypač dideli.  

Tegu būna eglutės iš vietos augintojų

Jeigu nusprendėte šventėms pasistatyti gyvą eglutę, pirkite ją iš vietos augintojo nukirstą arba vazone, nuomokitės – taip prisidėsite prie anglies dioksido emisijos kiekių sumažinimo. Apgalvokite kur pasibaigus šventėms panaudotą eglutę padėsite: ją susmulkinsite ir paskleisite sode (tvarus būdas išmesti), atiduosite į surinkimo punktą ar persodinsite.Jeigu jau nusprendėte pirkti dirbtinę eglutę, tikėtina, kad naudosite ne vieną kartą, o per artimiausius keletą metų, nes jos gamyba yra labai tarsi. 

Kalėdinės lemputės naudoja daug energijos

Šventiniu laikotarpiu kalėdinės lemputės labai padidina energijos suvartojimą. Sumažinkite savo neigiamąindėlį pereidami prie LED lempučių, o taip pat naudojamų kalėdinių lempučių skaičių. 

Kaip planuoti dovanų pirkimą?

Daugelis pirkėjų šventėms dovanas šiais metais pirko ar pirks internetu, o tai reiškia daug pristatymų. Padėkite sumažinti dovanų kelionės iki Jūsų namų anglies pėdsaką pirkdami iš vienos vietos ir naudodami vieną pristatymą arba apskritai pirkdami mažiau.  

Neužkibkite ant „žaliojo“ kabliuko

Pirkdami dovanas patikrinkite ar jos tikrai "žalios" atidžiai perskaitydami etiketes, pasidomėdami kokius įrodymus pateikia gamintojas/pardavėjas. Jeigu neesate tikri – nepirkite, ieškokite tokių, kurios jums nekels įtarimų. Lietuvos vartotojų instituto atliktas „žaliųjų“ teiginių tyrimas parodė, kad yra nepagrįstų teiginių, kurie galimai klaidingai nurodo gaminio palankumą aplinkai. Tokius teiginius kaip natūralus, 100% natūralus, aplinkai palankus, greit suyrantis reikėtų įvertinti kritiškai ir pasidomėti ar taip yra iš tikrųjų.

Maisto likučiai

Remiantis statistiniais duomenimis namų ūkiai išmeta apie 30% maisto. Taupykte Kalėdų likučius – yra daug būdų tai padaryti: užšaldyti vėlesniam laikui, paieškoti įdomių receptų kaip iš jų pagaminti naujus patiekalus. 

Pakartotinai panaudokite vyniojamąjį popierių ir siuntinių dėžutes

Išsaugokite vyniojamąjį popierių, dėžutes ir maišelius, kad galėtumėte naudoti kitais metais - taip sumažinsite atliekų kiekį.