PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Spalio 4 d. 14:00

Kaip šiuolaikiniam žmogui apsaugoti akis?

Šiauliai

Greek Food - Ta Mystika nuotr.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


101751

Gamtai šykštint natūralios saulės šviesos, vis labiau apkraunamos mūsų akys. Ypač kai daugelis rytą pradeda, o vakarą užbaigia, žvelgdami į telefonų ekranus.

Akių priešas – mėlyna šviesa

Akys yra itin svarbus organas, o iš pažiūros menka problema – akių nuovargis, sausumas – ilgainiui gali išaugti į rimtus regos sutrikimus. Todėl svarbu profilaktiškai rūpintis regėjimu, nepervarginti akių, užtikrinti tinkamą poilsio režimą.

Vienas iš veiksnių, darančių įtaką mūsų regai, – kompiuterių, išmaniųjų telefonų, televizorių ir kitų įvairių ekranų skleidžiama mėlyna šviesa.

Mėlynos šviesos spinduliuotė pereina giliau nei ultravioletiniai spinduliai ir pasiekia tinklainę, sukeldama oksidacijos procesą, kurio metu žūsta akies fotoreceptoriai. Nykstant šioms šviesai jautrioms ląstelėms, ima vystytis įvairios regėjimo ligos, pvz., katarakta, taip pat skatinami tinklainės pokyčiai. Nors suprastėjusį regėjimą asocijuojame su garbesnio amžiaus asmenimis, tačiau besaikis technologijų naudojimas akių ligas gerokai paankstina.

Per pietų pertraukas ir prieš miegą – jokio telefono

Norėdami palaikyti gerą regėjimą, pirmiausia turėtume pakeisti savo darbo įpročius: po valandos darbo kompiuteriu pasivaikščiokite, atpalaiduokite akis kelioms minutėms, pietų pertraukos metu pabūkite lauke, pabendraukite su kolegomis, o ne skaitykite naujienas kompiuteriuose ar telefonuose.

Kiek galima labiau venkime mėlynos šviesos. Žinoma, visiškai atsisakyti technologijų nepavyks, bet telefono, planšetinio kompiuterio, kompiuterio monitoriaus nustatymuose suraskite „akių komforto“ arba „mėlynos šviesos filtro“ parinktį. Šis nustatymas sumažins mėlynos šviesos kiekį, sklindantį iš ekrano, – taip savo akis varginsite mažiau. Visiškai atsisakykite naršymo telefone prieš miegą, kai kambaryje jau tvyro prieblanda ar yra visiškai tamsu – tada akys turi ypač įsitempti ir labai greitai nuvargsta.

Nepamirškime ir akių lašų. Darbas uždarose šildomose patalpose akis išsausina, jos parausta, peršti. Saikingai naudojami akių lašai šiuos simptomus sumažina ir padeda saugoti akis nuo regos sutrikimų.

Kas pakeis mėlynes?

Akims, kaip ir kitiems organams, svarbu gauti pakankamai naudingų medžiagų, vitaminų. Jie padeda profilaktiškai palaikyti regėjimą.

Visiems žinoma, kad mėlynių uogos stiprina regėjimą, tačiau ką daryti šaltuoju sezonu, kuomet šviežių uogų nėra gausybė?

Akims naudingų medžiagų galima rasti ir kituose maisto produktuose. Vitaminas A padeda akies tinklainei skirti šviesą, tamsą ir spalvas. Daugiausia jo randama žuvų taukuose, svieste, kiaušinio trynyje, taip pat menkės ir jaučio kepenyse, pieno produktuose, morkose, moliūguose, pomidoruose, kopūstuose, špinatuose, brokoliuose ir kitose žaliose daržovėse, abrikosuose.

Vitaminas B2 reikalingas akių junginei – plonai skaidriai jungiamojo audinio plėvelei, jungiančiai akies voką su akies obuoliu. Per didelis akių jautrumas šviesai gali reikšti vitamino B2 trūkumą. Šio vitamino daugiausia randama lapinėse daržovėse, grikių kruopose, kviečiuose, alaus mielėse, mėsos, žuvies ir pieno produktuose, kiaušiniuose.

Vitamino C gausu citrusiniuose vaisiuose, pomidoruose, bulvėse, kopūstuose, svogūnuose, papajose, brokoliuose, briuselio kopūstuose, juoduosiuose serbentuose, braškėse, špinatuose, kiviuose, erškėtuogėse. Taip pat geram regėjimui padeda ir vitaminas E. Natūralūs vitamino E šaltiniai – kviečių daigai, kukurūzai, riešutai, špinatai, alyvuogės, šparagai, avokadai, kukurūzų, sėmenų, alyvuogių bei saulėgrąžų aliejai.

„Etaplius“ informacija

clay-banks-xxd2avmbuv4-unsplash.jpg

Diagnozavus kataraktą, padės tik operacija

Katarakta – akių liga, kai drumstėja akies viduje esantis lęšiukas.

Vienintelis kataraktos gydymo būdas – operacija, sudrumstėjusį lęšiuką pakeičiant dirbtiniu. Naudojant šiuolaikišką mikrochirurginę įrangą – fakoemulsifikatorių, akyje pro 2–3 mm dydžio pjūvį išsiurbiamas sudrumstėjęs lęšiukas ir vietoj jo implantuojamas dirbtinis. Kataraktos operacija yra neskausminga procedūra, dažniausiai atliekama, naudojant vietinę nejautrą. Operacija trunka apie 30 minučių, po operacijos nereikalingas stacionarus gydymas, pacientai gali vykti namo.

Sėkmingas operacijos rezultatas priklauso nuo daugelio veiksnių: naudojamos mikrochirurginės įrangos, pasirinkto lęšiuko kokybės, kataraktos stadijos, gydytojo meistriškumo. Jeigu nėra kitų akies, sisteminių ligų ar operacijos komplikacijų, staigus regėjimo pagerėjimas pastebimas pirmomis dienomis po operacijos, tačiau galutiniam nusistovėjimui gali prireikti ir keleto savaičių. Svarbu, kad pacientai laiku atkreiptų dėmesį į pirminius ligos požymius, neleistų kataraktai progresuoti iki aklumo.

Modernios ir saugios operacijos

„Akių chirurgijos centre“ kataraktą operuoja savo srities profesionalai – gyd. Saulius Ačas, Algirdas Šidlauskas ir Vytautas Jašinskas. Tai aukščiausios kvalifikacijos specialistai, kuriems kataraktos operacija – kasdienybė. „Akių chirurgijos centre“ dirbantys gydytojai aprūpinti modernia diagnostine ir operacine įranga, kokybiškomis priemonėmis. Čia atvykę pacientai džiaugiasi, kad profesionalią pagalbą galima gauti nelaukiant ilgose eilėse, ypač tai aktualu, jei katarakta sparčiai progresuoja.

Pradinėse stadijose katarakta gali nesukelti regėjimo problemų, tačiau su metais drumstys ryškėja, plečiasi ir nulemia palaipsniui blogėjantį regėjimą.

akiu-chirurgijos-centras.jpg

Visus, kuriems gydytojai diagnozavo kataraktą ir reikia atlikti operaciją, kviečiame į „Akių chirurgijos centrą“, esantį Savanorių pr. 66, Kaune. Šiuolaikinė mikrochirurginė įranga, kokybiškos priemonės, profesionali patyrusių specialistų komanda padės pasiekti puikių rezultatų.

Registruokitės telefonu (8 37) 750 805. www.akiuchirurgija.lt

Reklama