Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
Nuo kovo 16-osios visos šalies mastu buvo paskelbtas karantinas. Iš pradžių planuota, kad jis truks dvi savaites, tačiau situacijai prastėjant ir žmonių, sergančių COVID-19 (koronavirusu), skaičiui, augant, karantiną planuojama pratęsti. Pirmąsias dvi savaites gyventojams buvo leidžiama vykti tik į maisto, vaistų, degalų prekybos vietas. Rekomenduota dirbti nuotoliniu būdu. Šiuo metu kalbama apie vis griežtesnes karantino sąlygas bei baudas nesilaikantiems taisyklių.
Nuo praėjusios savaitės darbdaviai raginami veiklą organizuoti nuotoliniu būdu, visiškai draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas. Uždarytos kavinės, grožio paslaugas teikiančios įstaigos, žirgynas, gėlių parduotuvės ir kt. Taigi, kaip pasikeitė rietaviškių gyvenimas įvedus karantiną?
Gydymo įstaigos darbą vykdo nuotoliniu būdu
UAB „Rietavo šeimos daktaras“ pasidalino informacija, kad įvedus karantiną, odontologijos paslaugų teikimas, profilaktiniai patikrinimai, prevencinės programos yra atidedamos. Kitos paslaugos karantino metu teikiamos nuotoliniu būdu, visų prašoma į polikliniką nevykti, o skambinti telefonu (8 448) 69 929. Telefonu galima išsirašyti vaistus, pasiimti arba prasitęsti nedarbingumo pažymėjimą, konsultuotis su gydytoju. Tiesa, būtent šioje gydymo įstaigoje lankėsi koronavirusu užsikrėtęs jaunas vyras, tad nustačius šią diagnozę, 14-ai dienų izoliavosi jį priėmusi šeimos gydytoja bei kraują ėmusi seselė. Visa klinika buvo dezinfekuota.
Klinika „Ave Medica“ sveikatos priežiūros paslaugas taip pat teikia tik nuotoliniu būdu. Planinės ir profilaktinės patikros atšauktos. Laboratoriniai tyrimai atliekami remiantis neatidėliotino būtinumo kriterijumi, nusprendus šeimos gydytojui. Atsakymai į gyventojų klausimus teikiami visomis elektroninėmis priemonėmis: telefonu, susirašinėjant el. laiškais, per „Facebook“, „Viber“, „Skype“, „Watsapp“ programėles.
Kaip dirba maisto prekių parduotuvės?
Pirmąją karantino savaitę matėsi gana dideli pirkėjų srautai, tačiau sulig kiekviena diena jų mažėjo. Matyt, dabar žmonės po truputį apsipranta ir stengiasi kuo rečiau kelti koją iš namų. Peržvelgus lentynas, viskas atrodo gana įprastai. Prekių šiek tiek sumažėjo, tačiau „iššluotų“ lentynų, kaip teko matyti didžiuosiuose miestuose, tikrai nebuvo.
Parduotuvėje „Maxima“ matėsi aptuštinti daržovių krepšiai, šviežios mėsos šaldytuvas, kruopų, mineralinio vandens ir gazuotų gėrimų lentynos. Užsukus į „IKI“ parduotuvę, buvo matyti kaip niekada ilga pirkėjų eilė, ištuštėjusios miltų, makaronų, kruopų lentynos. Gana gausiai rietaviškiai pirko ir duoną, šviežią mėsą, nemažai išpirkta muilo, tualetinio popieriaus. Sutrumpintas didžiųjų parduotuvių darbo laikas iki 20 val. Karantino metu šiek tiek kinta ir taromatų darbo laikas, o viduje esančių taromatų darbas stabdomas. Taip nuspręsta siekiant apsaugoti ir gyventojus, ir darbuotojus. Šalia „Maximos“ esantis taromatas gyventojams nebus prieinamas kasdien nuo 12 iki 13 val. bei nuo 16 iki 17 val. Šis laikas skirtas kruopščiam taromatų švarinimui ir dezinfekcijai.
Mažesnėse parduotuvėse tuščių lentynų nesimatė, vienur kitur trūko duonos, kitų produktų, tačiau ten žmonių srautai mažesni, tad ir apsipirkimas saugesnis. Apžiūrėjus parduotuves, pastebėta, kad beveik visos pardavėjos mūvi apsaugines pirštines, kai kuriose parduotuvėse buvo jaučiamas ir stiprus dezinfekcinių priemonių kvapas. Antrąją karantino savaitę apsaugai jau skirta daugiau dėmesio, vienur prie įėjimo į parduotuvę atsirado dezinfekcinio skysčio rankoms, nubraižytos linijos saugiu atstumu pirkėjams stovėti eilėje.
Daugėdų maisto prekių parduotuvėje dirbanti pardavėja sakė, kad daugėdiškiai nepanikuoja ir maisto produktus perka saikingai.
Tveruose esančios parduotuvės „R2etas“ savinininkė Ramunė pasakojo, kad žmonių padaugėjimas jaučiamas ne tik dėl koronaviruso grėsmės, bet ir dėl laikinai uždarytos kitos parduotuvės. „Iki kovo 13-os prekyba Tveruose buvo pastovi, tikrai nesijautė panikos. Kai miestuose iš lentynų buvo dingusios krupos, miltai ir kitos prekės, tveriškiai buvo sąmoningi ir gyveno ramiai. Kai pasiekė informacija apie griežtą saviizoliaciją, karantiną, pasijuto ir nerimas, padidėjo prekyba. Tveriškiai daugiausia perka kruopas, makaronus, duoną, higienos priemones“, – sakė parduotuvės savininkė.
Moteris pasakojo, kad parduotuvės patalpas plauna ir dezinfekuoja tam skirtomis dezinfekcinėmis priemonėmis. Prekystalius ir kitus paviršius valo keliolika kartų per dieną. Iš parduotuvės pašalinti prekybiniai krepšeliai, nes juos sunku gerai dezinfekuoti. Pardavėjos kaukių nedėvi, tačiau po kiekvieno pirkėjo dezinfekuoja rankas. Dezinfekciniu skysčiu gali pasinaudoti ir klientai.
Gyventojai be paslaugų neliks
Pirmosiomis karantino dienomis nesimatė itin ryškaus žmonių srauto sumažėjimo gatvėse, o ir keliuose automobilių buvo gana nemažai. Matyt, dauguma darbuotojų visgi nepasinaudojo galimybe dirbti nuotoliniu būdu arba jiems tokia galimybė nebuvo suteikta.
Apsilankius Rietavo pašte, ant durų pasitiko raštas, kuriame pateikta informacija, kad bus išmokamos pensijos bei pašalpos, teikiamos universalios pašto paslaugos, atliekamos piniginės perlaidos, tačiau rekomenduojama naudotis paštomatų paslaugomis. Prekių iš vitrinų pašte įsigyti negalima, parduodamos tik pakavimo priemonės ir pašto ženklai. Prašoma, kad patalpoje būtų tik tiek žmonių, kiek yra klientų aptarnavimo vietų. Akivaizdu, kad gyventojai dar nelabai suvokia situacijos rimtumo, nes pašte buvę du vyriškiai juokavo ir apsimetė nesuprantantys, kam pašto darbuotojai reikalingos pirštinės arba kodėl neparduodami kvepalai. Priėjus į vidų daugiau žmonių, pašto darbuotoja informavo, kad galima būti tik po vieną, mat dirba tik vienas langelis. Žmonės suskubo komentuoti, kad tuomet reikėjo iš viso nedirbti… Sutrumpintas ir pašto darbo laikas – anksčiau dirbęs iki 15 val., karantino laikotarpiu bus atidarutas iki 13 val. Pietų pertrauka – nuo 12.00 iki 12.30 val.
Užrašas su prašymu kreiptis tik būtiniausiu atveju atsirado ant Rietavo savivaldybės administracijos pastato durų. Daugumai specialistų pasiūlyta dirbti nuotoliniu būdu. Darbuotojai budi prie telefonų, ir gyventojai be paslaugų nepaliekami. Socialinių reikalų ir civilinės metrikacijos skyrius informavo, kad pareiškimai santuokoms registruoti bus priimami pasibaigus karantinui. Vaikų gimimo registravimas vykdomas per LR gyventojų registro informacinę sistemą MEPIS, o vaiko gimimo įrašo kopija bus išsiųsta tėvams nurodytu el. paštu. Originalą bus galima pasiimti pasibaigus karantinui. Taip pat – ištuokos, mirties ir kitus išrašus. Daugiau informacijos galima rasti www.rietavas.lt.
Rietavo socialinių paslaugų centras lankytojų šiuo laikotarpiu taip pat nepriims. Pagalba į namus ir integrali pagalba teikiama. Higienos paslaugos centre neteikiamos, o globos centras dirba nuotoliniu būdu. Vaikų dienos grupė „Būk mano draugas“, globos grupės lankymas ir „Maisto banko“ parama taip pat neteikiama. Socialinių darbuotojų prioritetas karantino metu – aprūpinti žmones būtiniausiomis prekėmis, o ne tvarkyti jų namus.
Nuotoliniu būdų dirba ir seniūnijos. Karantino laikotarpiu prašoma kreiptis nurodytais telefonais į seniūnijų seniūnus ir vengti kontaktų.
Tveruose esanti kavinė „Atmosfera“ taip pats koregavo paslaugų teikimą – siūlo karštą maistą išsinešti, galimybės prisėsti ir pavalgyti vietoje nebėra. Sutrumpintas ir darbo laikas – kavinė dirbs tik kelias valandas. Apie tokią galimybę informavo ir gruodžio mėnesį Rietave, šalia parduotuvės „Maxima“, atsidariusi picerija „Viva Pica“. Jaunimo pamėgtų kebabų, picų ir kitų greitų užkandžių dabar galima užsisakyti tik išsinešimui.
Sugriežtinta tvarka
Pasklidus informacijai, kad žmonės masiškai vaikštinėja parkuose ir kitose viešose vietose nesilaikydami nurodytų karantino sąlygų, šią savaitę pasiekė ir sugriežtintos elgesio normos parkuose ir kitose viešose erdvėse. Viešose vietose galima būriuotis ne didesnei nei 5 žmonių grupei, rekomenduojama nuo kitų laikytis didesniu nei 2 metrų atstumu, vengti tiesioginio fizinio kontakto, būtina laikytis tinkamos higienos. Taip pat uždrausta daugiau nei vienos šeimos vaikams žaisti žaidimų aikštelėse. Tam nepasiteisinus, žaidimų aikšteles imta aptverti „stop“ juostomis.
Lyginant su pirmąja karantino savaite, dabar gatvėse žmonių mažiau, automobilį prie parduotuvės galima laisvai pasistatyti. Iš pradžių kaukėtų ir pirštinėtų žmonių gatvėse ar parduotuvėse daug nesimatė, tačiau šią savaitę dėvėti medicines kaukes (jų neturint, tinka ir pačių pasigamintos ar reikia skarele/šaliku pridengti nosį bei burną) ir pirštines (viešose vietose, kuriose bus liečiami daiktai) rekomenduojama visiems. Nuo pirmadienio į Lietuvą iš užsienio valstybių grįžę gyventojai bus priverstinai izoliuojami savivaldybių paskirtose patalpose. Sugriežtinta tvarka ir parduotuvėse – kasininkės privalo sėdėti kas antroje kasoje, o didesnės nei 2 apsiperkančiųjų asmenų grupės yra draudžiamos, šeimos nariai turi apsipirkinėti po vieną.