PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Lapkričio 4 d. 06:30

Kaip padaryti tobulą nuotrauką? 3 profesionalaus fotografo patarimai

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris SantaŠaltinis: Etaplius.lt


92496

Situacija, pažįstama kiekvienam, kada nors bandžiusiam „pagauti“ tobulą kadrą – padarai šimtą nuotraukų, tačiau tokios, apie kurią svajojai, tarp jų taip ir nėra. O kartais, rodos, atvirkščiai – pakanka vienos ir viskas atrodo puikiai. Kiek kadrų tobulai nuotraukai sukurti prireikia profesionaliems fotografams ir ką jie gali patarti akimirkas socialiniams tinklams medžiojantiems mėgėjams?

couple-2585754-960-720.jpg

Net paprasčiausi kadrai – ne iš pirmo karto

Vigantas Ovadnevas žinomas ne vienai vestuves atšokusiai Lietuvos porai. Garsus fotografas per karjerą yra padaręs šimtus įstabių kadrų, tačiau net ir tiek patirties sukaupus, nuotraukoje išgauti norimą kompoziciją prireikia laiko.

„Jei daroma vieno žmogaus nuotrauka jau įsivaizduojant, kokia bus kompozicija ir poza, užtenka 5 kadrų. Jei nuotraukoje daugiau žmonių, reikia 15, nes kažkas sujuda ar užsimerkia. Na o jei bandome daryti nuotrauką organiškai, be jokios suplanuotos vizijos, gali prireikti ir 20, ir 100 bandymų. Fotografuodamas vestuves aš padarau maždaug 10 tūkst. nuotraukų, iš jų kaip sėkmingas išsiunčiu apie 500“, – sako V. Ovadnevas.

Tačiau ne visuomet užtenka net ir kelių dešimčių – kartais kiek kadrų bedarytum, idealiai neatrodo nei vienas. „Būna, jog įsivaizduoji puikią nuotrauką, bet praktiškai bandai ir niekaip nesigauna, ypač kai fotografuoji žmones. Reikia susitaikyti, kad kartais taip jau bus. Kolega net yra pasakojęs kaip įkalbėjo jaunavedžių porą su drabužiais įšokti į baseiną – turėjo būti auksinis vestuvių kadras. Na, ir nepavyko, nuotrauka gavosi prastai sufokusuota. Ir nebepakartosi“, – juokiasi fotografas.

Niekas negali nuspėti, kada viskas tobulai pavyks

Vis tik neverta pasiduoti ir fotografijos mesti vien dėl to, kad idealius kadrus pagauti sudėtinga. Kartais nutinka ir visai atvirkščiai – vienintelio bandymo visiškai pakanka.

„Vienas geriausių mano paties ekspromtu darytų kadrų kaip tik ir buvo „pagautas“ vieninteliu bandymu. Ėjau Nidoje, netoli miesto centro ir staiga šalia praėjo briedis. Aišku, gyvūnas ilgai nelaukė, todėl spėjau pasidaryti tik vieną asmenukę, bet kaip tik ta viena ir pavyko, pateko net į žiniasklaidą“, – prisimena profesionalas.

Anot jo, paradoksalu, tačiau telefonu fotografuojant pirmas kadras idealiai pavyksta net dažniau nei naudojant profesionalų fotoaparatą. Ir tai neturi nieko bendro su nustatymais ar megapikselių skaičiumi. „Gerai nuotraukai reikalingas ir aktualumas bei natūralumas. O aktualių nuotraukų ir pats daugiau padarau telefonu, nes juk niekas nevaikščioja visąlaik rankose turėdamas aparatą. Su telefonu gali aplinką fiksuoti ekspromtu ir kartais tie spontaniški kadrai pavyksta dar geriau“, – sako V. Ovadnevas.

Fotografas ragina į netikėtų kadrų medžioklę telefonu leistis visus meno gerbėjus. Visi norintys gali dalyvauti pasauliniame „Huawei InFocus“ konkurse, apdovanojančiame geriausias išmaniuoju telefonu padarytas nuotraukas. Iniciatyva skirta pabrėžti, kad tikrai fotografijai nebūtini sudėtingi fotoaparatai, užtenka išmaus telefono ir talento.

Trys patarimai norintiems tobulos „Instagram“ nuotraukos

Ieškokite tobulos šviesos. Viena pačių svarbiausių fotografijos taisyklių – nesifotografuoti priešais saulę ar apšviestą langą. Šviesa privalo kristi ant fotografuojamo objekto, tačiau jos šaltinis negali būti kadre.

Planuokite pagal galimybes. Kartais žmonės tiesiog tikisi per daug. Pavyzdžiui, patamsyje ar tamsoje be blykstės padaryti gerą nuotrauką. Tai net su pačia geriausia technika yra labai sudėtinga – tuomet reikalingas prožektorius. Norėdami geresnių rezultatų rinkitės paprastesnes idėjas.

Išmokite pagrindines taisykles... ir jas sulaužykite. Fotografijoje egzistuoja keletas pamatinių taisyklių: kadrą galvoje patariama dalinti į tris dalis – horizontaliai ir vertikaliai, ir svarbiausius objektus fiksuoti ant šių linijų susikirtimo taškų, nefiksuoti objekto šone, palikti kadro kampus tuščius ir t.t. „Šios taisyklės svarbiausios norintiems pereiti iš mėgėjiško lygmens. Bet tikri profesionalai išmoksta jas šiek tiek laužyti – pagal taisykles fotografuoja visi, tad geriausios nuotraukos tos, kurios jas iškreipia“, – tikina V. Ovadnevas.

phone-1149925-960-720.jpg