Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pixabay.com nuotr.
Etaplius.LTŠaltinis: Anykščių rajono savivaldybė
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos kelių įstatymo 20 straipsnio 21 dalies 2 punktu, didžiagabarites transporto priemones, kurių plotis su kroviniu ar be jo yra didesnis kaip 4,00 m ir (ar) ilgis su kroviniu ar be jo yra 24,00 m ar daugiau, turės lydėti ne mažiau kaip du automobiliai su įjungtais oranžiniais žybčiojančiais švyturėliais. 2025 m. sausio 1 d. Taip pat įsigalioja ir Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 10 straipsnio pakeitimo įstatymas, kuriuo policijai nebenumatoma didžiagabaričių transporto priemonių lydėjimo funkcija.
Policijos departamente prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos gauname prašymų paaiškinti, kaip įgyvendinti Kelių įstatymo nuostatas ir kokia yra policijos kompetencija lydint didžiagabarites transporto priemones. Paaiškiname, kad ir iki reglamentavimo, įsigaliosiančio nuo 2025 m. sausio 1 d., Kelių įstatyme buvo nustatytas reikalavimas, važiuojant platesnėmis kaip 4,0 m arba ilgesnėmis kaip 25,0 m didžiagabaritėmis transporto priemonėmis, visais atvejais lydėti jas automobiliais su įjungtais oranžiniais žybčiojančiais švyturėliais (policijos automobilis lydėdavo, kai plotis su kroviniu ar be jo buvo didesnis kaip 4,50 m ir (ar) ilgis didesnis kaip 30,00 m), todėl manome, kad lydint ir didesnes didžiagabarites transporto priemones pakaks jas lydinčių pilotų kompetencijų saugiam lydėjimui užtikrinti.
Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 12 straipsnio 10 dalyje nustatyta, kad eismo dalyviai privalo netrukdyti atlikti pareigas transporto priemonių su įjungtais oranžiniais švyturėliais vairuotojams. Be to, Kelių eismo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. 1950 „Dėl Kelių eismo taisyklių patvirtinimo“, (toliau – KET) eismo dalyviams nustatyta įvairių pareigų, kurių laikantis didžiagabaričių transporto priemonių eismui neturėtų būti trukdoma. Pavyzdžiui, laikantis KET 160 punkto („Draudžiama įvažiuoti į važiuojamųjų dalių sankirtą, jeigu joje ar už jos yra kliūtis, kuri priverstų vairuotoją sustoti sankryžoje ir trukdyti kitų transporto priemonių eismui.“) ir 161 punkto („Įsijungus leidžiamajam šviesoforo signalui, vairuotojas privalo duoti kelią transporto priemonėms, išvažiuojančioms iš sankryžos važiuojamųjų dalių sankirtos numatyta kryptimi (jeigu manevras pradėtas, kai jų krypties signalas buvo leidžiamasis), ir praleisti baigiančius pereiti važiuojamąją dalį pėsčiuosius.“) nustatytų reikalavimų, vairuotojai neturėtų trukdyti į sankryžą įvažiavusiai ir joje manevruojančiai didžiagabaritei transporto priemonei.
Kelių įstatymo 20 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad naudotis valstybinės ir vietinės reikšmės keliais važiuojant didžiagabaritėmis ir (ar) sunkiasvorėmis transporto priemonėmis galima tik suderinus su kelio savininku ir gavus jo sutikimą. Šio įstatymo 18 straipsnio 1 dalyje yra numatyta teisė kelio savininkui laikinai apriboti ar nutraukti eismą, kilus grėsmei saugiam eismui. Dėl to manome, kad ypatingais atvejais, kai reikia apriboti eismą dėl vežamo itin didelių gabaritų krovinio, kelio savininkas, išduodamas sutikimą, gali numatyti ir tam tikrus laikinus eismo ribojimus, pastatydamas atitinkamus kelio ženklus (pavyzdžiui, kai tam tikroje atkarpoje reikia važiuoti priešpriešine eismo juosta ir su priešpriešiniu transportu prasilenkti nėra galimybės, ilgesniam laikui reikia uždaryti miesto gatves ir organizuoti apvažiavimus ir pan).
Nuo 2025 m. sausio 1 d., įsigaliojus Kelių įstatymo ir Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimams, policija galėtų būti pasitelkiama tik ypatingais atvejais, esant specifinei situacijai, kai tikrai matoma, kad policijos dalyvavimas tam tikroje kelio atkarpoje, sankryžoje yra būtinas, arba tais atvejais, kai kiti eismo dalyviai nepaiso KET reikalavimų ir savo veiksmais trukdo atlikti pareigas transporto priemonių su įjungtais oranžiniais švyturėliais vairuotojams.
Tais atvejais, kai policijos reikalingumas numatomas iš anksto (prieš organizuojant važiavimą didžiagabarite transporto priemone), raštu turėtų būti kreipiamasi į apskrities, kurioje reikalinga pagalba dėl didžiagabaritės transporto priemonės pravažiavimo, vyriausiąjį policijos komisariatą, kuris išnagrinės pateiktus argumentus ir priims sprendimą dėl policijos pajėgų skyrimo. Pažymėtina, kad kai policijos pagalbos reikia lydėjimo metu iškilusios nenumatytos ypatingos situacijos metu, didžiagabarites transporto priemones lydintys asmenys gali skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.