PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Gegužės 14 d. 16:02

Nerimą keliantis A. Verygos sprendimas paliestų ir Molėtų ligoninės pacientus

Utena

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


130320

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga šią savaitę pasirašytu sprendimu apribojo medikų galimybes teikti planines paslaugas keliose sveikatos priežiūros įstaigose. Sprendime nurodoma, jog asmens sveikatos priežiūros specialistų darbas, jeigu jie dirba daugiau nei vienoje įstaigoje, turi būti organizuojamas ciklais kiekvienoje sveikatos priežiūros įstaigoje. Esą, tokiu apribojimu siekiama išvengti kryžminės taršos. A. Veryga ir anksčiau yra siūlęs, kad medikai dirbtų tik vienoje gydymo įstaigoje, siekiant sumažinti koronaviruso plitimo riziką. Nesulaukęs medikų organizacijų pritarimo, jis tuomet įpareigojo medikus deklaruoti, kur šie dirba. Siūlymas riboti darbo vietų skaičių medikų bendruomenės jau anksčiau kritikuotas teigiant, jog mažesnės ligoninės gali likti be dirbti galinčio personalo.

Daugiau skaitykite: A. Veryga apribojo medikų galimybes teikti planines paslaugas keliose įstaigose

Molėtų ligoninės direktorius: „Didžiausia problema – su Skubios pagalbos skyriumi“

grigas.jpg

Naujienų portalas Etaplius.lt pasiteiravo Molėtų ligoninės direktoriaus Vaidoto Grigo, kokį poveikį toks sprendimas turėtų molėtiškių pacientų galimybėms gauti sveikatos priežiūros paslaugas.

V. Grigas neslėpė, jog tiek jo vadovaujama gydymo įstaiga, tiek visa medikų bendruomenė į tokį SAM nurodymą žiūri neigiamai: „Tiek savivalda, tiek pačios gydymo įstaigos, ir mažesnės, ir didesnės lygiai taip, taip pat visos gydymo įstaigų asociacijos bei pati medikų bendruomenė tam nepritaria. Tikrai nėra pritarimo visam šitam reikalui.“

V. Grigas priminė, jog jau anksčiau buvo siekiama priimti panašų įsakymą - tai yra priversti visus dirbančius medikus deklaruoti savo darbovietes.

Nepaėjo su vienu įsakymu, tai dabar iš kitos pusės bandoma. Iš principo, kaip ir anuokart, situacija niekuo nepasikeitė – tai paralyžiuotų daugelio įstaigų darbą, paralyžiuotų tų paslaugų prieinamumą. Tiek tame pačiame mieste, tiek privačiame sektoriuje, tiek rajonuose ir regionuose, – naujienų portalui sakė ligoninės direktorius. – Mes jau ir taip bandome atgaivinti tas paslaugas, kurios ir taip bus sunkiau prieinamos dėl sugriežtintų reikalavimų priimant pacientus – tai yra pacientui skirtas laikas, dezinfekcija po kiekvieno paciento ir t.t. Tai reiškia, kad jau ir taip tų paslaugų bus suteikta mažiau negu buvo suteikta. Tai jeigu dar mes tas paslaugas atimame iš gydymo įstaigų, tiek privačių, tiek valstybinių, aš nežinau, kur šie pacientai gaus planinę pagalbą. Na, nesuteiks tikrai tų paslaugų etatu Kauno klinikose dirbantis gydytojas ir nepriims visų pacientų iš kitų rajonų atvažiuot.“

Apie pusę specialistų Molėtų ligoninėje atvažiuoja iš kitų miestų, naujienų portalui Etaplius.lt sakė įstaigos vadovas.

„Konsultantų mes turime apie pusę atvažiuojančių iš kitur. Tai kardiologai, endokrinologai, ginekologai, turime traumatologą ir dermatologą. Žinoma, turime ir nemažai nuolat dirbančių, kuriems Molėtų ligoninė yra pagrindinė darbovietė“, – sakė jis.

V. Grigo teigimu, didžiausia problema kiltų su Skubios pagalbos skyriumi. Jame dauguma dirbančių medikų, apie 90 procentų, atvažiuoja iš kitų miestų: „Reanimatologų, dirbančių skyriuje, irgi yra apie 90 procentų atvažiuojančių, kuriems tai nėra pagrindinė darbovietė.“

Anot Molėtų ligoninės direktoriaus, šis nerimą keliantis sprendimas priimtas nesitariant su medikų bendruomene ir gydymo įstaigomis.

„Kaip ir anuomet, taip ir dabar, nuomonė nepasikeitė. Tai logiškai nepaaiškinamas piktas kėslas vėl kažką naikinti, sustabdyti ir neleisti dirbti, – sakė jis. – Deja, bet šios pandemijos metu mažai kas su kuo tariasi, mes dažniausiai gauname raštus ir turime juos vykdyti. Ir paskui vėl kyla nesusipratimas ir aiškinimaisi. Tam ir yra organizacijos, atstovaujančios institucijos, ir galų gale reikia su žmonėm šnekėtis.“

Meras S. Jauneika: „Molėtams tai būtų didelė problema“

befunky-collage2.jpg

Tiesa, panašu, kad tiek pacientai, tiek medikai galės lengviau atsikvėpti. Ketvirtadienio popietę surengtoje spaudos konferencijoje Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga patikslino, jog jo pasirašytas sprendimas dėl medikų darbo ciklais yra tik rekomendacinio pobūdžio, tačiau paragino įstaigas įvertinti rizikas, kurios kiltų darbuotojui užsikrėtus.

Naujienų portalas Etaplius.lt susisiekė ir su Molėtų rajono meru Sauliumi Jauneika, kuris žurnalistams sakė, kad jeigu toks sprendimas būtų priverstinis, Molėtams tai reikštų didelę problemą.

„Ligoninėje dirba daug žmonių, kurie dirba ir kitose sveikatos priežiūros įstaigose. Mes esame palankioje situacijoje dėl to, kad esame netoli nuo Vilniaus. Tačiau, aišku, mums tai vis tiek būtų didelė problema. Šimtu procentų pritariu Savivaldybės asociacijų prezidento išsakytai nuomonei, kad tai šiuo metu yra nelogiškas sprendimas“, – žurnalistams sakė meras.

Paklaustas, ar girdėjo, jog, naujausiomis žiniomis, A. Verygos sprendimas tampa rekomendacinio pobūdžio, meras sakė, jog „matyt, taip ir turėjo būti“.

„Neišvengiamai taip ir turėjo būti, nes toks sprendimas paralyžiuotų visų rajoninių, regioninių ligoninių darbą. Ne tik rajoninėse ligoninėse, bet ir regioninėse yra daug žmonių, kurie ne vienoje darbovietėje dirba. Tikrai žinau, kad ir molėtiškių yra dirbančių, pavyzdžiui, Utenoje, – sakė S. Jauneika. – Rekomenduoti (SAM - red. past.) gali, bet mes tikriname medikus, bent jau pas mus tai tikrai jie yra periodiškai tikrinami. Jeigu žmogus yra pasitikrinęs, jis neserga, nėra užsikrėtęs, nėra nešiotojas, tai manau, kad čia perteklinis reikalavimas.“