PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Gegužės 6 d. 13:18

Kaip mentolis veikia rūkymo įpročius?

Tauragė

www.freepik.com nuotr.

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


129068

Tabako produktų vartojimas yra viena iš didžiausių išvengiamų ligų ir mirčių priežasčių visame pasaulyje. Rūkymo poveikis sveikatai yra gerai ištirtas. Tabako produktų vartojimas sukelia daugybę neigiamų padarinių sveikatai (vėžį, širdies ir kraujagyslių sistemos, kvėpavimo takų ligas), o dėl rūkymo kasmet pasaulyje miršta daugiau nei 8 milijonai žmonių.

Siekiant mažinti rūkymo mastus nuo š. m. gegužės 20 d. įsigalioja tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo nuostatos, kuriomis draudžiama į Lietuvos Respublikos rinką teikti mentolio skonio ir kvapo cigaretes ir suktinių tabaką. Tai reiškia, kad nuo š. m. gegužės 20 d. mažmeninės prekybos vietose draudžiama prekiauti mentolio skonio ir kvapo cigaretėmis ir suktinių tabaku.

Mentolis ir cigaretės

Mentolis yra plačiai naudojama medžiaga, naudojama burnos higienos priemonėse, sveikatos priežiūros priemonėse bei saldumynuose. Natūralus mentolis yra išskiriamas iš žydinčių augalų (mėtų). Be būdingo skonio ir aromato mentolis turi ir fiziologinių savybių, iš kurių ryškiausias vėsinamasis poveikis.

Nuo 1920 m. mentolis yra pradėtas naudoti cigaretėse, kaip skonį keičianti medžiaga. Jo paskirtis cigaretėse - užmaskuoti kartumą ir suteikti gaivumo pojūtį bei palengvinti cigaretės dūmų įkvėpimą. Taip pat mentolis cigaretėje slopina natūralias gynybines reakcijas į cheminį nikotino ir tabako dūmų dirginimą bei kvėpavimo takų diskomforto jausmą rūkant. Dėl to mentolio cigaretės tapo patrauklios jauniems ir pradedantiesiems rūkyti. Mažindamas kvėpavimo takų skausmą ir dirginimą, nuolatinis mentolio rūkymas užmaskuoja ankstyvuosius įspėjamuosius rūkymo sukeltų kvėpavimo sistemos problemų simptomus ir palengvina tolesnį tokių produktų vartojimą. Labai pavojinga tai, kad mentolis leidžia rūkančiam žmogui giliau įkvėpti, o kenksmingos dalelės nusėda giliau plaučių viduje. Daugelis rūkančių tik cigaretes su mentoliu mano, kad tokios cigaretės yra mažiau kenksmingos nei įprastos cigaretės, deja, jos nėra saugesnės už įprastas cigaretes. Mentolio cigaretės tik užmaskuoja kartų tabako dūmų skonį, palengvindamos naujų rūkalių pradėjimą rūkyti ir apsunkindamos rūkymo metimą.

Tabako kompanijų įtaka

Mentolio cigaretės iš pradžių buvo kuriamos ir reklamuojamos moterims. Siekiant patraukti moterų dėmesį, mentolio cigarečių reklamoje būdavo pateikiami romantiškų porų, gėlių ir pavasario vaizdai. Taip pat tabako gamintojai kruopščiai pasirinkdavo cigarečių pakuočių dizainą ir spalvą, kad sukurtų specifines asociacijas, pvz., žaliosios mentolinių cigarečių pakuotės, kuriose nurodomas vėsumas ir gaivumas.

Tabako gamintojai šias cigaretes išpopuliarino ir jaunimo tarpe. Kampanijų verslo įrašai patvirtina, kad mentolis yra viena iš dizaino ypatybių, kurią įmonės naudojo, kad pritrauktų jaunus arba naujus pirkėjus. Daugelyje tyrimų nustatyta, kad šia cigaretes renkasi būtent 12-17 m. jaunimas būtent dėl mentolio skonio ir kvapo, lengvesnio rūkymo bei manymo, kad jos mažiau kenksmingos jų sveikatai. Pastebėta, kad jaunimas, pradedantis rūkyti mentolio cigaretes, turi polinkį tapti priklausomais nuo nikotino nei jaunimas, pradedantis rūkyti cigaretes be mentolio. Taip pat tiek paaugliai, tiek suaugusieji mentolio rūkaliai yra mažiau linkę sėkmingai mesti rūkyti, palyginti su rūkančiaisiais cigaretes be mentolio.

Sveikatą saugantis draudimas

Cigarečių gamintojai mentolio cigaretes naudojo kaip produktą naujų rūkalių pritraukimui ir išlaikymui, todėl yra prognozuojama, kad iki 2050 m. apie 9 mln. žmonių taip ir nepradės rūkyti būtent dėl atsiradusio cigarečių su mentoliu uždraudimo.

Parengė Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistas Marius Trajanauskas