PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2025 m. Balandžio 16 d. 16:50

Kaip liautis nuolat galvoti apie maistą?

Lietuva

Mintys apie maistą / Pixabay

Gražina VasiliauskienėŠaltinis: ALFA.LT


356616

Svajonė apie liekną figūrą, noras atsikratyti papildomų kilogramų – su tuo susiduria kone kiekvienas, nusprendęs keisti mitybos įpročius. Tačiau čia yra paradoksas: kuo daugiau dėmesio skiriame savo tikslui sumažinti svorį, tuo dažniau mintys apie maistą sukasi galvoje. Desertai parduotuvių lentynose staiga tampa neįsivaizduojamai viliojantys, o kaloringų patiekalų iš kavinių aromatai tarsi užpildo orą.

Kaip neprarasti savikontrolės ir pasiekti tai, ko trokšti, neišprotėjus? Kaip silpnumo akimirkomis nepasiduoti pagundai? Psichologai aiškina, kad įkyrių minčių apie maistą priežastis dažnai būna ne alkis, o emocijos, kurias stengiamės nuslopinti maistu. Ką daryti, kad įgautume atsparumo ir atsikratytume nuolatinio noro užkandžiauti?

5 veiksmingi būdai nustoti galvoti apie maistą

1. Atpažinkite alkio prigimtį

Kai pajusite, kad trokštate ko nors saldaus ar kaloringo, sustokite ir paklauskite savęs: „Ar aš jaučiu fizinį, ar emocinį alkį? Fiziologinis alkis atsiranda pamažu, praėjus kelioms valandoms po pastarojo valgio. Emocinis alkis – tai staigus noras suvalgyti ką nors skanaus, kai nesate alkani, o tiesiog patiriate stresą, išgyvenate neigiamas emocijas. Jei ką tik pavalgėte ir jau trokštate deserto, greičiausiai tai yra emocinis poreikis, o ne tikras alkis.

2. Veskite emocijų dienoraštį

Dažnai noras valgyti kyla ne iš alkio, o iš emocijų. Užuot skaičiavę kalorijas, verčiau prieš valgį užsirašykite, kaip jaučiatės. Tai padės atpažinti, kada valgote ne norėdami numalšinti alkį, o susidoroti su emocijomis.

Pavyzdžiui, kai esate nusiminę, galbūt norėsite suvalgyti ko nors saldaus ir riebaus. Supratimas, kad maistas nėra būdas susidoroti su neigiamomis emocijomis, padės išvengti nereikalingo užkandžiavimo.

3. Stenkitės suprasti save

Prieš pradedant laikytis dietos, verta nuoširdžiai atsakyti į keletą svarbių klausimų. Ką aš noriu pasiekti? Kodėl nusprendžiau numesti svorio? Noras pagerinti savo sveikatą ar padidinti savigarbą yra daug galingesnė motyvacija už norą įtikti kitiems žmonėms. Tikrų savo troškimų žinojimas padės padaryti teisingą pasirinkimą ir išvengti išorinių veiksnių spaudimo.

4. Sutelkite dėmesį į tikslą

Jūsų energija yra jūsų išteklius, ir tik jūs nuspręsite, kaip ją panaudoti. Užuot kankinę save mintimis apie nesveiką maistą ir savigrauža, nukreipkite savo energiją į ką nors naudingo. Sukurkite meniu, kuris būtų ne tik sveikas, bet ir skanus, apgalvokite savo treniruočių programą arba pradėkite skaityti literatūrą apie sveiką mitybą. Susitelkę į savo tikslo siekimą, mažiau galvosite apie maistą.

5. Klausykite savo kūno

Jūsų kūnas nuolat siunčia signalus. Svarbu išmokti juos išgirsti ir suprasti. Net pati populiariausia dieta ne visada tinka visiems, o jei ji sukelia diskomfortą ar nepasitenkinimą, galbūt laikas pakoreguoti savo požiūrį. Svorio metimas neturėtų būti skausmingas procesas, priešingai – turėtumėte jaustis sveiki ir energingi. Nustokite laikytis dietų, nuo kurių jaučiatės blogai. Jūs turite visas teises būti laimingi ir kupini gyvenimo džiaugsmo, net jei turite žengti kelis apribojančius žingsnius dėl idealios figūros.

#MAISTAS#DIETA#SVORIS#PSICHOLOGIJA