PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Rugpjūčio 26 d. 21:05

Kaip klimato kaita veikia psichinę sveikatą?

Lietuva

Unsplash.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


244096

Klimato kaita dažniausiai aptariama kaip politinis ir aplinkosaugos klausimas, bet tai veikia kiekvieną. Mokslininkai išnagrinėjo daugiau nei 200 ankstesnių klimato kaitos ir psichinės sveikatos tyrimų ir priėjo išvados, kad klimato kaita daro įtaką ne tik aplinkos, bet ir jūsų asmeninei gerovei.

Mokslininkai pirmiausia atkreipė dėmesį į klimato kaitą ir tiesioginį jos poveikį žmonėms, ypač dėl audrų ar ekstremalių oro sąlygų. Tyrėjai taip pat nagrinėjo chroniškesnius, ilgalaikius su klimato kaita susijusius padarinius, pvz., miškų gaisrus ir karščio bangas, kartu su tokiais efektais kaip besikeičianti temperatūra ir kylantis jūros lygis.

Jie nustatė, kad šie pokyčiai padidino traumų, šoko ir potrauminio streso sutrikimo (PTSS), taip pat streso, nerimo, piktnaudžiavimo medžiagomis ir depresijos riziką. Pavyzdžiui, 2005 m. Naujajam Orleanui nukentėjus nuo uragano Katrinos, vienas iš šešių žmonių, gyvenančių paveiktose vietovėse, atitiko PTSS diagnostinius kriterijus, o 49 proc. tose vietovėse gyvenančių žmonių išsivystė nerimas arba nuotaikos sutrikimas, pavyzdžiui, depresija.

Norėdami geriau suprasti, tyrėjai taip pat išnagrinėjo vieną iš ankstyviausių nelaimių ir psichinės sveikatos ryšio tyrimų metaanalizių, paskelbtų 1991 m. Nuo 7 iki 40 proc. visų tiriamųjų pasireiškė tam tikra psichopatologijos forma, o generalizuotas nerimo sutrikimas buvo sąrašo viršuje.

Tai logiška. Ekstremalios oro sąlygos, tokios kaip uraganas Katrina, gali sugriauti pastatus, sienas ir namus, todėl daugelis lieka be savo daiktų ar namų. Taip pat pagalvokite apie tokias sąlygas kaip karščio bangos ar kylantis jūros lygis: galbūt poveikis žmonių sveikatai trumpuoju laikotarpiu bus ne toks dramatiškas, bet ilgainiui gali paveikti daugiau žmonių ir turėti esminį poveikį visuomenei, jei žmonės bus priversti palikti savo namus ir darbus vietovėse, kurios bus nebetinkamos gyventi.

Geroji pusė – gamta, ypač žaliosios erdvės, mažina streso, taip pat pažymima pranešime.

Pagal užsienio žiniasklaidą.