Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
Besibaigiant šeštajai karantino savaitei, ko gero, daugelis jau ima priprasti prie taisyklių, kurių privalu laikytis dėl Lietuvoje paplitusio koronaviruso. Daugumai teko pakoreguoti kasdienybę, didžiąją laiko dalį praleidžiant namuose, dirbant nuotoliniu būdu, vengti eiti į lauką, o apsipirkinėti kuo rečiau.
Pasidomėjome, kaip pakito darbas kai kuriose Rietavo savivaldybėje esančiose įstaigose, kurių pagrindinė funkcija buvo teikti tam tikras paslaugas vaikams, jaunimui, senjorams.
„Viskas kabo ant plauko“
Paklausta apie Rietavo trečiojo amžiaus universiteto (TAU) veiklą, universiteto direktorė Alvyra Andrijauskienė sakė, kad šiuo metu viskas kabo ant plauko. Vieną projektą universiteto bendruomenei pavyko įgyvendinti, kitas dar laukia. „Sėdime su buhaltere prie dokumentų. Jokios veiklos šiuo metu senjorams nevykdomos. Vykdyti nuotolinių užsiėmimų negalime, galimybės ribotos. Kol kas neturime sprendimo, kaip jį reikėtų vykdyti. Savaitės bėgyje gal kažką sugalvosime, galbūt bandysime užsiėmimus daryti lauke – laikas parodys“, – sakė A. Andrijauskienė. Direktorė labai apgailestavo ir dėl planuotos mokslo metų užbaigimo šventės. Minint universiteto dešimtmetį, birželio mėnesį turėjo vykti graži šventė, buvo planuota surengti konferenciją. „Kol kas niekas neaišku ir dėl to. Vargiai tikėtina, kad šventė įvyks. Yra labai sunku, esame rizikos grupėje, tad turime ypatingai saugoti vieni kitus“, – sakė A. Andrijauskienė.
Rietavo Trečiojo amžiaus universiteto narė Genutė Česnauskienė sakė, kad jos šeima labai rimtai reaguoja į Vyriausybės raginimą likti namuose. „Paskelbus pirmąjį susirgimo atvejį Rietavo savivaldybėje, nė vienas negalime jaustis visiškai saugus. Turime laikytis visų numatomų saugumo priemonių. Man asmeniškai tai nesukelia jokių nepatogumų, nes aš įpratusi dieną būti namuose, užsiimdama namų ruoša ir rūpindamasi neįgalia sese. Į darbą einu tik grįžus sutuoktiniui, dirbu viena, tad kontaktuoti su aplinkiniais netenka“, – sakė ji.
Tverų dienos centro vykdyto projekto metu įgytos žinios pasitarnauja ir dabar
Tverų dienos centro direktorė Violeta Baubkuvienė sakė, kad prasidėjus karantinui, centras taip pat sustabdė savo veiklą. Vaikai turi galimybę pabūti namuose su tėvais. Anot direktorės, kai vaikai sužinojo, jog paskelbus karantiną nereikės eiti į mokyklą, apsidžiaugė, tačiau nuliūdo, kad nebegalės ateiti į centrą. Vaikams paaiškinta, kad šis virusas siaučia visame pasaulyje, o norint nuo jo apsisaugoti, reikia būti namuose.
Vasarą, centrui vykdant projektą, buvo nupirkta rankų higienai reikalingų priemonių: vienkartinių rankšluosčių, skysto muilo, rankų dezinfekavimo skysčio. Tuomet vaikai buvo mokomi, kaip teisingai plauti rankas pirmiausia teoriškai su vaizdine medžiaga, o vėliau ir praktiškai. Vaikai dabar žino, kaip reikia teisingai plauti ir dezinfekuoti rankas, kad tai būtina daryti pasinaudojus tualetu, pažaidus, prieš valgį.
Paklausta, kaip karantinas pakoregavo asmeninį gyvenimą, V. Baubkuvienė sakė, kad iš pradžių buvo neramu. „Ypač išsigandome dėl vaikų ir anūkų, kad tik jie nesusirgtų. Bendraujame su jais telefonu, per įvairias programėles. Dažniau, nei buvome įpratę, plauname ir dezinfekuojame rankas, patalpas, ilgiau vėdiname kambarius. Vykdome Vyriausybės nurodymus, kaip elgtis karantino metu, esame pasirūpinę maistu, būtiniausiais vaistais. Dirbame abu su vyru namuose – nuotoliniu būdu. Stengiamės išlikti ramūs, bendraudami su artimaisiais ir draugais, viliamės, kad virusas bus suvaldytas ir grįšime į įprastą gyvenimą“, – pasakojo V. Baubkuvienė.
Jaunuoliai nėra palikti likimo valiai
Karantinas pakoregavo ir Rietavo atviro jaunimo centro veiklą. Kaip sakė centro direktorė Laurina Kuprytė, tiek jaunimo centro darbuotojai, tiek mobilaus darbo su jaunimu darbuotojai dirba nuotoliniu būdu. Jaunuoliams teikiamos nuotolinės individualios ir grupinės konsultacijos, todėl kiekvienas gali drąsiai rašyti ir kai sunku, ir kai tiesiog nori pasikalbėti.
Socialinių tinklų pagalba šiuo metu jaunuolius konsultuoja jaunimo užimtumo darbuotoja, socialinė pedagogė, mobilioji darbuotoja, tarptautinis savanoris. Taip pat teikiamos ir palaikomosios konsultacijos jaunuoliams ir jų tėvams, globėjams. Vykdoma ir savanoriška veikla. Šiuo nelengvu metu sulaukiama nemažai jaunuolių skambučių ir laiškų, tad kiekvienas darbuotojas stengiasi padėti ir su kiekvienu pasikalbėti.
Konsultuoja ir po darbo valandų
Savo teikiamų paslaugų kiekį sumažinti turėjo ir Rietavo socialinių paslaugų centras. Karantino laikotarpiu Centro darbuotojai nuolat supažindinami su LR Sveikatos ministerijos apsaugos ir darbo organizavimo rekomendacijomis, yra aprūpinti būtiniausiomis apsaugos priemonėmis. Centras dirba darbo vietose ir nuotoliniu būdu. Būtiniausios paslaugos – pagalba į namus, integrali pagalba ir asmeninio asistento paslaugos, orientuotos į būtiniausių paslaugų teikimą, minimalizuojant tiesioginio kontakto valandas, yra užtikrinamos.
Paskelbus karantiną, laikinai nevyko darbuotojų susirinkimai, situacijų aptarimai, atvejo vadybos posėdžiai ir pan. Sprendimai priimami nuotoliniu būdu (intensyvus bendravimas telefonu, el. paštu ir kitomis telekomunikacijų priemonėmis), sustabdyta vaikų dienos centro „Būk mano draugas“ veikla. Centre neteikiamos higienos paslaugos, vyksta nuotolinis darbas su vaikais ir šeimomis. Apribotas tiesioginis kontaktas su klientais – lankytojai nepriimami, nesilankoma ir jų namuose. Socialiniai darbuotojai ir atvejo vadybininkai dirba nuotoliniu būdu pagal grafiką, keisdamiesi budi įstaigoje. Atšaukus karantiną, bus organizuojami posėdžiai, kurių metu, nustačius paslaugų poreikį, bus sudaromi pagalbos planai. Darbuotojai tobulina žinias nuotoliniu būdu.
Globos centras dirba nuotoliniu būdu, psichologo konsultacijos pagal poreikį teikiamos telefonu. Globos grupėje ir savarankiško gyvenimo namuose lankymas yra draudžiamas. Vaikai (šiuo metu yra tik vienas), laikinai netekę tėvų globos, centre mokosi nuotoliniu būdu. Socialinio darbuotojo padėjėjai dirba pagal grafiką ir yra pasiruošę bet kuriuo paros metu priimti vaikus, laikinai netekusius tėvų globos. „Visais klausimais klientai kreipiasi į jų šeimai ar asmeniui priskirtus darbuotojus ir sprendžia rūpimus klausimus, o esant problemoms, kurių neįmanoma išspręsti be policijos pagalbos, siūlome kreiptis 112. Stengiamės dirbti saugodami save ir kitus. Darbo telefonais bendraujame ir po darbo valandų“, – sakė Centro direktorė Danutė Stončiuvienė.