Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad vienas iš šešių pasaulio gyventojų gyvenime patiria insultą. Kas dvi sekundes pasaulyje kam nors įvyksta insultas ir kas šešios sekundės pasaulyje nuo insulto miršta žmogus. Tai yra daugiau negu kartu sudėjus ŽIV, tuberkuliozės, maliarijos atvejus. Taigi kasmet nuo insulto pasaulyje miršta penki milijonai žmonių ir tai yra antroji pagal dažnį pagrindinė mirties priežastis. Lietuvoje miršta 2,5 tūkstančio gyventojų ir tai yra ketvirtoji pagal dažnį pagrindinė mirties priežastis. Todėl apie insultą labai svarbu žinoti.
Insultas – tai galvos smegenų pažeidimas, kurį sukelia staiga nutrūkusi tam tikros smegenų dalies kraujotaka, arba kraujo išsiliejimas, plyšus smegenų kraujagyslei. Vyresnio amžiaus žmonių grupėje insultų pasitaiko dažniau, didelė dalis ligonių yra sulaukę daugiau nei 60 metų, bet insultą gali patirti ir 15, ir 25 metų žmogus. Pagrindiniai prasidedančio insulto požymiai, kuriuos dera žinoti kiekvienam, yra veido paralyžius, nukarusi lūpa, negebėjimas nusišypsoti, rankos ar kojos paralyžius, sutrikusi kalba ir kiti. Svarbu tuoj pat sunerimti, kai ligoniui pasireiškia staiga šie simptomai: ūmus vienos kūno pusės ar jos dalies nusilpimas, jutimo sutrikimas, paralyžius, ūmiai sutrinka kalba ir jos suvokimas, staiga atsiradęs neaiškus matymas, dvejinimasis akyse, staiga užėjęs galvos svaigimas, pusiausvyros sutrikimas, stiprus galvos skausmas, sumišimas, atminties sutrikimas, orientacijos praradimas. Daugumai žmonių prieš insultą nebūna jokių įspėjamųjų simptomų, bet daliai žmonių apie gresiantį insultą nurodo pasireiškęs praeinantis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, kurio metu pasireiškia tie patys simptomai, bet jie trunka nuo kelių minučių iki 24 valandų ir visiškai praeina.
Pastebėjus, jog šalia esančiam žmogui sutriko sveikata, skubame jam padėti. Insulto atveju labai svarbu, kad pakankamai deguonies patektų į dar nepažeistas smegenis. Tam atsagstoma apykaklė, ligonis guldomas į horizontalią padėtį, karštą dieną į pavėsį ir nedelsiant kviečiama greitoji medicinos pagalba. Jei trinka gyvybinės funkcijos – būtina pradėti gaivinimą, nesulaukus medikų, kurie kuo skubiau ligonį pristatys į ligoninę.
Per pastaruosius trejus metus Lietuvoje padaryta didžiulė pažanga gydant ūmius išeminius insultus, atliekamos procedūros, per kurias galima ištirpinti arba ištraukti krešulį iš galvos smegenų kraujagyslės. Tirpinama vaistais arba ištraukiama per įvestą kateterį. Bet be didesnės rizikos ir saugiai tai galima atlikti tik per pirmąsias valandas. Tačiau dažniausiai išlieka insulto liekamieji reiškiniai ir po gydymo labai svarbu kuo skubiau pradėti reabilitaciją. Kartais tenka žmogų iš naujo mokyti kalbėti, vaikščioti, skaityti, dirbti kasdienius darbus, apsitarnauti buityje. Tam kartu su gydytojais dirba didelė specialistų komanda: masažistai, kineziterapeutai, reabilitologai, logopedai, psichologai, socialiniai darbuotojai.
Insulto profilaktika tai visas kompleksas priemonių. Ir pagrindinės, tai priklausančios nuo mūsų pačių gyvenimo būdo - sveikos gyvensenos. Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, vykdydamas projektą „Akmenės rajono savivaldybės gyventojų sveikatos saugojimas ir stiprinimas, ligų prevencija“, finansuojamą iš ESF lėšų, pagal 2014-2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonę Nr. 08.4.2-ESFA-R-630 „Sveikos gyvensenos skatinimas regioniniu lygiu“, didelį dėmesį skiria sveikos gyvensenos skatinimui: žinių suteikimui apie kraujotakos ligas, jų priežastis, simptomų atpažinimą, reikalingos pagalbos suteikimą bei prevenciją: sveiką mitybą bei fizinio aktyvumo naudą. Nes būtent šie faktoriai turi lemiamos reikšmės insultui išvengti ar atitolinti ligą.
Paskaitos apie kraujotakos ligas, finansuojamos minėtos priemonės lėšomis, skaitytos visose Akmenės rajono gimnazijose vyresnių klasių mokiniams, vyresnio amžiaus žmonėms, pasitelkiant rajone veikiančius trečiojo amžiaus universitetus, miestelių bei kaimų bendruomenėse, siekiant kad žinios pasiektų kuo daugiau mūsų rajono gyventojų.
Gyvenkime sveikiau, laiku atpažinkime ligą, mokėkime kuo skubiau suteikti pagalbą ir suteikime didesnes galimybes sau ir savo artimiesiems išvengti sunkių ligos padarinių.
esfivp-i-1.jpg