PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Gruodžio 13 d. 18:52

Kaip išsirinkti ir prižiūrėti Kalėdų eglutę?

Šiauliai

Freepik nuotr.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


110311

Prekybos centruose įsibėgėja aktyvi prekyba gyvomis ir dirbtinėmis eglėmis, eglišakiais ir kitais kalėdiniais augalais. O kaip išsirinkti žaliaskarę, kuri džiugintų visą šventinį laikotarpį?

Kalėdinių eglučių mados pamažu keičiasi. Pernai tikrų, mišku kvepiančių eglių vazonuose pardavimai sumažėjo, tačiau daugiau nei penktadaliu išaugo dirbtinių eglių paklausa. Manoma, jog tokią vartojimo tendenciją lemia žmonių gyvenimo tempas – jie nenori apsikrauti rūpesčiais, šventėms praėjus. Be to, dirbtinės eglės yra praktiškesnės, jas dažniau renkasi augintinių turintys žmonės.

Neretai šeimos puošybai renkasi ne tik egles, bet ir jų šakeles, taip pat kitus spygliuočius – kėnius, kiparisus.

Jei per šventes norite į namus įsileisti miško kvapo ir nusprendėte pirkti gyvą eglutę, pirmiausia turėsite nuspręsti, ar rinktis eglutę vazone, ar nukirstą. Pastaruoju atveju augalui reikės ir specialaus stovo. Nukirstas medelis, tikėtina, greičiau numes spyglius, taigi, juo reikės pasirūpinti vos pasibaigus šventėms.

Įsigijus eglutę vazone, ją reikės laistyti, retkarčiais apipurkšti vandeniu. Tinkamai prižiūrima, ji gali ištverti ir visą žiemą. Praėjus šventėms, tokią eglę galima pasisodinti.

Renkantis gyvą kalėdinę eglutę, svarbu atkreipti dėmesį, ar augalo šakos yra sveikos, spalva nepakitusi, ar nemeta spyglių, ar žemė vazone nėra išsausėjusi. Parsivežus vazoninę eglę, pirmą dieną rekomenduojama ją palaikyti balkone ar rūsyje. Kitu atveju medžiui gali pakenkti labai staigus temperatūros pokytis. Namuose gyvą augalą patartina laikyti atokiau nuo radiatoriaus, židinio.

Kur ir kada kilo tradicija puošti šv. Kalėdų eglę, nėra žinoma: vieni šaltiniai tai sieja su viduramžių vaidinimais apie Adomą ir Ievą, kuriuose visžaliai augalai buvo puošiami obuoliais, atstodavusiais uždraustuosius vaisius. Kituose šaltiniuose pastebima, kad žmonės žiemą nuo seniausių laikų namus puošdavo visžaliais augalais, kurie simbolizuodavo gyvybę.

Lietuviai šv. Kalėdų egles pradėjo puošti XIX amžiuje, pirmiausia ši tradicija pasiekė turtingesnius dvarus, miestiečius. Tarnautojų, darbininkų ir valstiečių namuose šv. Kalėdų eglės ėmė atsirasti tik ketvirtajame XX amžiaus dešimtmetyje.