PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2018 m. Birželio 4 d. 13:21

Kaip ir kur panaudoti kriptovaliutas?

Vilnius

Reporteris ViktorijaŠaltinis: Etaplius.lt


40156

Daugeliui nereikia aiškinti kriptovaliutų populiarumo anšlago. Ir nors nuo 2017-ųjų pabaigos kriptovaliutų kursas svyravo kaip niekad – buvo keli ženklūs kritimai – lietuviai vis tiek nepraranda susidomėjimo alternatyviaisiais virtualiais pinigais. Tačiau iki šiol nemažai žmonių nesuvokia, kam reikalinga kriptovaliuta, kokios jos funkcijos. Kriptovaliutos suteikia galimybių tiems, kurie nori rizikuoti ir greitai užsidirbti (žinoma, gali būti ir priešingas scenarijus), taip pat investuotojams, linkusiems investuoti dideles sumas ir pelno tikėtis ilgoje perspektyvoje.

Bitkoinas – lėšoms saugoti

Turimas santaupas galima laikyti ne įprastomis valiutomis, bet bitkoinais ar bet kuria kita kriptovaliuta. Svetainėjė Bitcoin Baltic panagrinėję pastarųjų metų kriptovaliutų kursą, bendruoju atveju pastebėsime didesnį augimą, o ne kainos kritimą. 2018-ųjų gegužę bitkoino vertė rinkoje pasiekė $9,000. Po kelerių metų kriptovaliutos gali užsitikrinti aukštas pozicijas ir tarptautinių atsiskaitymų rinkoje. Dėl kriptovaliutų saugojimo kyla įvairių niuansų, abejonių, tad tai tobulintina sritis.

Kaip sakoma, pinigai uždirba pinigus, tad geriausia turimas santaupas kriptovaliutomis „įdarbinti“ investuojant į bitkoinų kasinėjimą. Tai efektyvi priemonė padidinti turimų bitkoinų kiekį.

Tarptautiniai mokėjimai ir kriptovaliutos

Mokėjimai kriptovaliutomis tampa vis populiaresni tarp savarankiškai bei nuotoliniu būdu dirbančių darbuotojų. Tai paprastas, nebrangus ir bent dalinį konfidencialumą užtikrinantis atsiskaitymo būdas. Pavyzdžiui, bitkoinų naudotojams nereikia išmanyti decentralizavimo, šifravimo ar kasimo subtilybių; jiems pakanka tik mokėti disponuoti savo turimais elektroniniais pinigais. Kartais, kai tarptautiniai mokėjimai gali kainuoti net iki kelių dešimčių eurų, paprasčiau ir greičiau atsiskaityti bitkoinais, o komisiniai mokesčiai prieinami bet kuriam vartotojui.

Atsiskaitymas už paslaugas

Bitkoinais šiuo metu galima atsiskaityti už paslaugas didžiuosiuose interneto prekybos tinkluose ir kitose platformose, pavyzdžiui, „Amazon“ arba „Microsoft“. Po truputį į priimančių atsiskaitymus kriptovaliutomis tinklą įsitraukia ir smulkesnieji prekybininkai. Dalyje pasaulio valstybių bitkoinais galima mokėti už kasdienio vartojimo prekes, transporto priemones, nekilnojamąjį turtą ir kt.

Atsiskaitymas bitkoinais klesti lošimų, lažybų rinkose, tarptautinėse ir pavienių šalių vertybinių popierių biržose. Dažnai bitkoinai siejami su „nešvariais“ pinigais, tačiau kriptovaliutas siekiama dekriminalizuoti, t. y. jų nebesieti su kriminaliniu pasauliu, nusikaltimais, prekyba ginklais, narkotikais ir kt. nelegalia veikla. Bet kuriuo atveju, bitkoinai suteikia galimybių atsiskaityti greitai, paprastai ir užsitikrinant savo konfidencialumą.

Tačiau ir kriptovaliutos turi tam tikrų trūkumų. Pavyzdžiui, bitkoinų virtualiąją piniginę po sukčių atakų ar viruso atakų labai sunku atkurti, todėl galima prarasti visus turėtus pinigus. Bitkoinų piniginės failas kompiuterio diske užima labai daug vietos – per 130 gigabaitų. Taip pat kaip trūkumą galima įvardyti kriptovaliutų kainų svyravimus.

Pinigai aktyviai taupomi jau ir kriptovaliutomis

Skaitmeninės alternatyvos bankams – sistemos „Revolut“ – surinkti duomenys rodo, kad žmonės pirmiausia yra linkę taupyti eurais, o po jų populiariausios kriptovaliutos – bitkoinai, eteriai ir laitkoinai. Visi „Revolut“ klientai pinigus gali taupyti specialioje mobiliojoje programėlėje.

Išmanioji taupyklė rinkoje pasirodė 2018-ųjų balandžio viduryje, ir ją per mažiau nei mėnesį spėjo išbandyti per 150 tūkst. vartotojų, iš kurių 10 tūkst. buvo lietuviai. Buvo įvertintas vienas labai įdomus faktas – jog lietuvių didesnė dalis santaupų buvo kaupiamos ne populiariausiomis užsienio valiutomis, bet kriptovaliutomis. Tuo tarpu, apžvelgus visų, besinaudojančių „Revolut“ taupymo programėle, santaupas matyti, kad, be eurų, populiarios valiutos yra Didžiosios Britanijos svarai sterlingų ir Lenkijos zlotai.

Iš pateikiamos statistikos matoma, kad tarp lietuvių populiariausia kriptovaliuta išlieka bitkoin kriptovaliuta, antroje vietoje – Litekoin, o trečiojoje – Ethereum virtualieji pinigai. Kriptovaliutomis kaupti santaupas yra linkę ir prancūzai, airiai bei britai.

Reklama