PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2025 m. Balandžio 5 d. 10:22

Kaip dažnai reikėtų skalbti patalynę ir rankšluosčius?

Lietuva

Freepik.com

Pranešimas spaudaiŠaltinis: Etaplius.LT


353923

Artėjant Velykoms, daugelis imasi valyti langus, skalbti užuolaidas, akylai šveisti vonią. O kaip dažnai ir kodėl reikia skalbti patalynę ir rankšluosčius?

Reguliariai keisti patalynę yra labai svarbu tiek miego kokybei, tiek ir sveikatai. Atsigulti į naujai apvilktus, šviežumu kvepiančius patalus – malonumas, kuris prisideda prie kokybiškesnio poilsio.

Ekspertai rekomenduoja skalbti patalynę kas savaitę arba bent kas dvi. Dažnas, reguliarus patalynės keitimas padeda kovoti su dulkių erkutėmis, kurios – tiek gyvos, tiek ne – gali pakenkti sveikatai, ypač alergiškiems žmonėms. Jei pabundate sudirgusiomis akimis, išbertu veidu ar užsikimšusia nosimi, dėl to iš dalies gali būti kalta nešvari patalynė.

Reikėtų įsidėmėti ir kitą patarimą, kuris ypač svarbus peršalimo ligų ir gripo sezono metu. Kai sergame, daugiau laiko praleidžiame lovoje. Tai viena iš priežasčių, kodėl reikėtų patalynę keisti dažniau. Antroji priežastis – prakaitavimas, atsirandantis dėl ligos nusilpus organizmui. Todėl ligos metu patalynę primygtinai rekomenduojama keisti dažniau, net kas dvi–tris dienas. Be to, skalbti ją ne žemesnėje kaip 60 °C temperatūroje, kad būtų sunaikintos bakterijos ir virusai.

Rankšluosčius taip pat turėtume skalbti dažniau, nei manome. Žmogus per valandą praranda apie
200 mln. odos ląstelių. Dalis jų nuplaunama duše, tačiau daug jų kasdien patenka ant rankšluosčio, kuriuo valomės.

Geriausias būdas užkirsti kelią mikrobų dauginimuisi ant rankšluosčio – po kiekvieno naudojimo jį visiškai nusausinti ir dažnai skalbti. Rekomenduojama tai daryti po trijų rankšluosčio panaudojimų. Jei duše prausiatės kasdien, tai reiškia, kad juos geriausia skalbti du kartus per savaitę.

Yra aplinkybių, dėl kurių rankšluosčius reikia skalbti dar dažniau. Pavyzdžiui, prakaitą sugeriančius rankšluosčius arba tuos, kurie sporto krepšyje lieka drėgni kelias valandas, reikėtų mesti į skalbinių krepšį jau po vieno naudojimo. Jei sergate egzema ar turite jautrią odą, dažnesnis rankšluosčių skalbimas taip pat gali padėti išvengti didesnio sudirginimo.

Kad rankšluosčiai būtų kuo geresnės būklės, įsidėmėkite:

  • nedėkite drėgnų rankšluosčių tiesiai į skalbinių krepšį – pirmiausia juos išdžiovinkite;
  • palaikykite skalbimo mašinos švarą – reguliariai valykite skalbyklės būgną, kad pašalintumėte viduje galinčius susikaupti skalbimo priemonių likučius, taip pat nepamirškite išvalyti skalbimo priemonių stalčiaus;
  • prieš skalbimą rankšluosčius gerai išpurtykite – pakedenus pluoštą, į medžiagą geriau prasiskverbs skalbimo priemonės ir taip kruopščiau ją išplaus;
  • naudokite audinių minkštiklį arba įpilkite acto – tai padės sunaikinti nepageidaujamas bakterijas skalbimo mašinoje;
  • neperkraukite skalbimo mašinos: dėl perpildytos skalbyklės rankšluosčiai negaus pakankamai skalbiklio, vandens, nebus švariai išskalbti;
  • kad pasiektumėte geriausių rezultatų, vadovaukitės ant skalbimo priemonės pakuotės pateiktomis instrukcijomis.