Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Grįžtu.lt stop kadras
Etaplius.ltŠaltinis: Ignalinos rajono savivaldybė
Savivaldybių vaidmuo skatinant grįžimą į Lietuvą yra itin svarbus, nes dauguma išvykusių žmonių turi emocinį ryšį su savo kraštu, svarsto sugrįžti į savo ar tėvų, senelių gimtąsias savivaldybes. Grįžtantys diasporos atstovai gali prisidėti prie kokybinių pokyčių regionų verslo, kultūros ir švietimo srityse. Savivaldybių vaidmuo kviečiant sugrįžti, sudarant palankias sąlygas įsikurti, kurti verslus, integruotis švietimo įstaigose, gauti socialines paslaugas ir bendruomenės paramą yra nepakeičiamas, todėl labai svarbi aktyvi komunikacija ir informacijos sklaida iš savivaldybių pusės, bendradarbiavimas su valstybės institucijomis.
Diasporos grįžimas: darbdavių pritraukimas ir verslo skatinimas savivaldybėse
Diskusijose dalyvavę savivaldybių, Užsienio reikalų ministerijos, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Užimtumo tarnybos, Lietuvos darbdavių asociacijos ir viešosios įstaigos „Global Lithuanian Leaders“ atstovai aptarė priemones, skatinančias diasporos atstovus sugrįžti į Lietuvos darbo rinką, įgyvendinti verslo idėjas Lietuvoje, kurti smulkųjį ir vidutinį verslą.
„Diasporai draugiškas darbdavys“ (DDD) iniciatyva. Ekonomikos ir inovacijų ministerija pristatė iniciatyvą ir paragino savivaldybes informuoti vietos darbdavius apie galimybę gauti DDD ženklo sertifikatą bei pačioms įsitraukti į iniciatyvą ir kreiptis DDD ženklelio suteikimo.
Interaktyvus Lietuvos savivaldybių žemėlapis diasporai. Užimtumo tarnyba prie SADM artimiausiu metu svetainėje www.galilietuva.lt įdiegs žemėlapį, kuriame bus pateikiama visa aktuali informacija: savivaldybių makroekonominiai rodikliai, darbo pasiūlymai, švietimo įstaigos ir jų reitingai, paramos programos grįžtantiems, būsto nuomos ir įsigijimo tendencijos, savanorystės galimybės. Savivaldybės raginamos pasinaudoti šiuo žemėlapiu, komunikuojant su diaspora ir pristatant sąlygas savo regione. Verslų skatinimas ir investicijų pritraukimas į savivaldybes. Savivaldybės galėtų pritaikyti diasporai verslo skatinimo ir investicijų pritraukimo programas, skatindamos grįžimą į Lietuvą ir verslo kūrimą.
Aktyvus bendradarbiavimas su diaspora. Svarbu nuosekliai palaikyti ryšį su užsienyje gyvenančiais kraštiečiais, skleisti informaciją apie sėkmingas grįžimo istorijas savivaldybėse.
Diasporos vaikų integracija: stovyklos, priėmimas į ikimokyklines ugdymo įstaigas, integracija mokyklose
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Pasaulio lietuvių bendruomenės, Lituanistinių mokyklų asociacijos, Vilniaus lietuvių namų ir savivaldybių atstovai aptarė, kaip padėti grįžtantiems vaikams ir jaunuoliams sklandžiai integruotis į Lietuvos švietimo sistemą ir stiprinti diasporos jaunimo ryšį su Lietuva bei jos regionais.
Lituanistinių mokyklų svarba. Skiriamas ypatingas dėmesys vaikams, kurių šeimos planuoja grįžti į Lietuvą.
Lituanistinių mokyklų ir savivaldybių bendradarbiavimas. Skatinama mokyklų Lietuvoje ir lituanistinių mokyklų partnerystė ir bendri projektai, įskaitant vasaros stovyklas ir lietuvių kalbos kursus. Savivaldybės gali inicijuoti neformaliojo ugdymo projektus, įtraukdamos diasporos vaikus. Vasaros stovyklos, lietuvių kalbos bei kultūros programos, skirtos diasporos vaikams, yra puikūs bendradarbiavimo su diaspora pavyzdžiai, skatinantys vaikų integraciją ir ryšio su Lietuva stiprinimą.
Vilniaus lietuvių namų patirtis. Vilniaus lietuvių namai, turintys 30 metų patirtį dirbant su iš užsienio grįžusiais vaikais, siūlo bendradarbiavimą savivaldybėms, dalinantis patirtimi ir padedant integruoti grįžusius vaikus.
Reintegracijos svarba ir informacijos trūkumas. Vaikų integracija Lietuvos švietimo sistemoje yra svarbus veiksnys, nulemiantis sprendimą (ne)grįžti į Lietuvą. Lietuvos diasporos apklausos duomenimis, 38 % diasporos atstovų trūksta informacijos apie vaikų ugdymą Lietuvoje. Siūloma, kad laikinai (pavyzdžiui, atostogų metu) į Lietuvą sugrįžę diasporos vaikai turėtų galimybę „pasimatuoti“ Lietuvos mokyklas, dalyvauti neformaliojo ugdymo programose, vasaros atostogų metu lankyti ikimokyklinio ugdymo įstaigas.
Papildomas užimtumas vaikams dideliuose renginiuose. Rekomenduojama savivaldybėse organizuoti papildomas programas ir užimtumą vaikams, atvykusiems iš užsienio, pavyzdžiui, renginių metu, tokiuose kaip Dainų šventės ar Pasaulio lietuvių sporto žaidynės.
Strateginis požiūris į komunikaciją su diaspora: tikslai, būdai, priemonės ir galimybės Mokymų metu apžvelgta komunikacijos su diaspora praktika ir pasiūlymai dėl efektyvios komunikacijos.