PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Rugsėjo 8 d. 21:44

Kaip apsaugoti sveikatą, jei Astravo atominėje elektrinėje įvyktų nelaimė?

Vilnius

Asociatyvi BNS nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


145042

Vos 60 km nuo Vilniaus nutolusiame Baltarusijos mieste Astrave atominė elektrinė jau veikia. Jei įvyktų nelaimė, daliai Lietuvos gyventojų iškiltų radiacinis pavojus. Elektrinės avarijos atveju į apie 100 km Lietuvos teritorijos patenkantiems gyventojams prireiktų jodo terapijos.

Prieš dalinant kalio jodido tabletes specialistai skuba apie šį preparatą pateikti svarbią informaciją. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Kristina Zacharevič papasakojo apie kalio jodido apsaugines funkcijas ir kaip jį, jei atsitiktų nelaimė, reikėtų vartoti.

„Branduolinės avarijos atveju radioaktyvusis jodas gali pasklisti po mūsų aplinką: įkvėpus juo užterštą orą arba suvalgius užteršto maisto, radioaktyvusis jodas ima kauptis skydliaukėje, ją žaloti ir ilgainiui neretai sukelia vėžinius skydliaukės susirgimus“, – sako K. Zacharevič.

Vaistininkės teigimu, nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio apsaugoti gali kalio jodido tabletės, nes jose esantis stabilusis jodas kaupiasi skydliaukėje bei neleidžia radioaktyviajam jodui į ją patekti.

„Tiesa, kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų medžiagų, pasklindančių branduolinės avarijos metu. Todėl, nelaimės atveju, būtų privalu imtis ne tik šios, bet ir kitų prevencinių priemonių, kurias rekomenduotų už situacijos valdymą atsakingos institucijos“, – sako vaistininkė.

Būtina laikytis tikslių naudojimo instrukcijų

Kalio jodido tabletės skydliaukės apsaugai yra vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda būtent radioaktyviojo jodo dalelės ir tik sulaukus rekomendacijų iš Sveikatos apsaugos ministerijos ar kitų atsakingų valstybinių įstaigų.

„Šias tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Taip pat blokuoti skydliaukę kalio jodidu yra veiksminga ir praėjus 2 valandoms nuo susidūrimo su kenksminga medžiaga, tačiau ne vėliau nei praėjus 8 valandoms. Kitu atveju, kalio jodido vartojimas gali tapti žalingas organizmui“, – sako vaistininkė.

K. Zacharevič pabrėžia, kad vienkartinė kalio jodido tablečių paros dozė apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio 24 valandas. Jį reikėtų vartoti su maistu, o vienos dozės kiekis priklauso nuo žmogaus amžiaus.

Atsitikus nelaimei:

  • naujagimiams iki 1 mėnesio reikėtų duoti ketvirtį tabletės arba 16 mg;
  • kūdikiams nuo 1 mėnesio iki 3 metų – pusę tabletės arba 32 mg;
  • vaikams nuo 3 iki 12 metų – visa tabletė arba 65 mg;
  • vaikams nuo 12 metų ir suaugusiesiems – dvi tabletės arba 130 mg.

Vaistininkės teigimu, naujagimiams, nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei vyresniems nei 60 metų asmenims, atsitikus nelaimei, yra rekomenduojama vartoti tik vieną kalio jodido tablečių paros dozę. Esant nepalankiai situacijai, kitoms gyventojų grupėms gali prireikti suvartoti po dar vieną dozę.

Spiritiniam jodo tirpalui ir joduotai druskai – griežtas ne

K. Zacharevič pabrėžia, kad kalio jodidas yra vienintelis preparatas, kurį reikėtų naudoti avarijos atveju, norint apsaugoti skydliaukę. Nei spiritinis jodo tirpalas, nei joduota druska apsaugoti skydliaukės nepadės.

„Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik odai, jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas – toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimų, apsinuodijimą, – sako vaistininkė.

– Jo negalima gerti net skiedžiant vandeniu. Nors joduota druska ir padeda suaktyvinti skydliaukės veiklą, tačiau reikėtų suvalgyti maždaug 1,5 kg druskos, kad tai prilygtų 130 mg dozei kalio jodido. Akivaizdu, jog valgyti tiek druskos yra griežtai draudžiama ir šis veiksmas gali tik pakenkti jūsų sveikatai.“