PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Sausio 31 d. 08:15

Kaimo gyventojų vanduo kvepia ne rožėmis, o kiaušiniais

Šiauliai

„Kokybė“. A. Rupšienė paima dubenį ir pripila į jį vandens. Matyti juodos, kavos tirščius primenančios drumzlės, smulkūs šapeliai.

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


115922

Neturintieji geriamojo vandens taupo pinigus gręžiniui arba svajoja apie centralizuotą vandentiekio ir nuotekų sistemą. Bertužių kaimo (Šiaulių r.) gyventojams ši svajonė gerokai apkartusi: nors jų namuose įvestas vandentiekis, iš čiaupų bėga drumzlinas vanduo, kvepiantis „kiaušiniais ir senomis padangomis“.

Iš čiaupų išima tinklelius

Bertužių gyventojos Anetos Rupšienės namai nukrauti penkialitriais buteliais. Geriamąjį vandenį moteris perka 15 metų – tiek, kiek gyvena kaime. Dėl prastos vandens kokybės, anot jos, skundžiasi ir kiti Bertužių gyventojai.

„Niekada neturėjome gero vandens – jis visada su šiukšlėmis. Namuose iš visų čiaupų išimti tinkleliai – kitaip neprabėgs vanduo. Ir ne tik tai – jis turi kvapą. Normaliuose namuose, išsimaudžius ir pradarius vonios duris, kvepia šampūnu. Pas mus – kiaušinių ir kažkokių senų padangų smarvė. Mes jau pripratome, bet kai atvažiuoja svečių...“ – atsidūsta A. Rupšienė, paima dubenį ir pripila į jį vandens. Dubenyje matyti juodos, kavos tirščius primenančios drumzlės, smulkūs šapeliai.

A. Rupšienė pasakoja, kad blogiausia būna, kai „Kuršėnų vandenys“ atlieka remonto darbus arba įvyksta avarija. Tuomet drumzlių atsiranda tiek daug, kad jos užkemša skalbimo mašinos, tualeto bakelio filtrus.

„Esame ne kartą kreipęsi į „Kuršėnų vandenis“. Atsakymas – reikia keisti vamzdyną, bet nėra pinigų. Atvažiuoja meistrai, praplauna vamzdžius ir išvažiuoja. Porą dienų būna geriau“, – sako bertužiškė.

Kenkia ne žmonėms, o buitiniams prietaisams

„Kuršėnų vandenų“ atstovas teigia, kad gyventojų problema įmonei žinoma. Bertužiams vanduo tiekiamas iš vietinio gręžinio, kuriame nėra nugeležinimo įrenginių, todėl vandenyje daug geležies. Tiesa, ji žmonėms nėra kenksminga, tačiau gali kenkti buitinės technikos prietaisams.

Pasiteiravus, kodėl vanduo ypač pablogėja po remontų, avarijų, atstovas paaiškina, kad, sujudinus vamzdyną, į gyventojų namus atiteka nuo vamzdžių sienelių atšokusios rūdys. Būtent jos ir yra tos juodos drumzlės, kurias mato bertužiškiai.

Gera žinia ta, kad „Kuršėnų vandenys“ Bertužius šiais metais planuoja prijungti prie Kairių vandentiekio – iš jo tiekiamas vanduo yra nugeležinamas. Bertužius ir Kairius skiria du kilometrai.

Iš viso Šiaulių rajone yra 29 nugeležinimo įrenginiai. Šiais metais jų turėtų padaugėti – bus įrengti Voveriškėse ir Gilvyčiuose.