PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2024 m. Gruodžio 1 d. 15:09

Kai šis augalas žydi, kyla badas

Pasaulis

Freepik.com nuotr.

Parengta pagal Unian.netŠaltinis: Etaplius.LT


331229

Indijos Mizoramo valstiją ir kai kurias jos kaimynes 1911 m. nuniokojo badas. Tai pasikartojo po 48 metų, 1959 m., ir dar kartą 2007 m. Mizoramo valdžia daugiau nei du šimtmečius – nuo 1815 m. – fiksuoja ciklinį badą, kuris įvyksta kas beveik 50 metų. Ir badas kasmet prasideda tuo pačiu reiškiniu – bambuko žydėjimu.

Žurnale „Frontiers in Plant Science“ atliktas tyrimas parodė, kad bambuko žydėjimo ciklai gali svyruoti nuo 3 iki 150 metų. Žydėjimo laikotarpiu visi tos pačios rūšies augalai žydi kartu. Būtent šis sinchronizavimas yra labiausiai atsakingas už badą šiaurės rytų Indijoje.

Kaip rašo „Forbes“, tai nėra unikalus reiškinys, būdingas tik šiems regionams. Nuo Honkongo iki Pietų Amerikos kai kurių bambukų miškų žydėjimas pranašauja didžiulį „žiurkių antplūdį“, dėl kurio niokojamas derlius, sutrinka ekonomika ir prasideda badas.

Bambuko žydėjimo ciklas trunka nuo 40 iki 120 metų, o Mizorame paplitęs bambuko tipas žydi kartą per 48-50 metų. Kai taip nutinka, milijonai bambuko augalų vienu metu išaugina daugybę sėklų. Tai savo ruožtu sukelia juodųjų žiurkių populiacijos sprogimą.

Kai sėklos baigiasi, žiurkės niokoja ryžių, kukurūzų ir kitų javų laukus, sukurdamos žemės ūkio krizę, o po jos seka badas.

Nuo šiaurės rytų Indijos iki Bangladešo ir už jos ribų bambukų žydėjimą beveik visada lydėjo maras ar badas, kuris smarkiai paveikė vietos gyventojus.

Nors bambuko žydėjimas yra evoliucinės sinchronizacijos stebuklas, jo pasekmės atskleidžia sudėtingą tarpusavio priklausomybės ir sutrikimo tinklą. Mokslininkai toliau tiria šiuos ciklus, jų supratimas padės pagerinti pasirengimą būsimoms nelaimėms.

#AUGALA#ŽYDĖJIMAS#BADAS