PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Nuomonė2020 m. Vasario 19 d. 16:34

Raseinių rajono gyventojai nepritaria vėjo jėgainių statyboms

Kaunas

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


118515

Tai yra skaitytojo nuomonė, už kurios turinį Etaplius.lt redakcija neatsako.

Etaplius laikraštyje radau Gabrielės Pastauskaitės straipsnį „Eksperimentiniai triušiai iš vėjo jėgainių „fermos“. Nuoširdžiai dėkoju už problemos iškėlimą. Pasirodo, ir Raseinių rajone planuojama tokia ferma.

Sunerimau, kai atsitiktinai sužinojau apie planus statyti vėjo jėgainių parką rajone. Sunkiai atrandamoje vietoje radau Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Įsakymą, kuriuo tvirtinamas vietovės lygmens inžinerinės infrastruktūros vystymo planas, numatant vėjo elektrinių statybą Raseinių r. sav., Viduklės sen., Užrūdžio k., Užuomedžio k., Šarkaimio k., Šienlaukio k., Raseinių sen., Pagedočio k., specialiojo plano planavimo darbų programą.

Numatoma 7,1 ha plote pastatyti 26 jėgaines. Gaila, kad neskelbiami techniniai duomenys. Galbūt todėl, kad norima visą parengiamąją dalį atlikti tyliai, kad visuomenė nieko nepajustų. O žmonėms reikia žinoti, kokias neigiamas sveikatai pasekmes gali sukelti šie įrenginiai.

Pirmiausia noriu atkreipti dėmesį į infragarsą. Žmonės jo nejaučia. Gyvūnai, jusdami infagarsą geriau nei žmogus, ima nerimauti prieš audrą ar žemės drebėjimą. Iš vaikystės prisimenu, kaip prieš audrą paukščiai, vabalai ėmė slapstytis palėpėse. Audra užėjo vėliau. Pasirodo, dauguma gyvūnų artėjančią audrą pajunta gerokai anksčiau, negu priartėja pati audra, nes garso greitis daugiau nei dešimt kartų didesnis už vėjo greitį.

Infragarsas biologiškai veikia, kai jo dažnis sutampa su galvos smegenų alfa ritmais arba sutampa su akių rezonansiniu dažniu, todėl jis gali sukelti optines iliuzijas. Nedidelio intensyvumo infragarsai veikia vidinę ausį, sukeldami taip vadinamą jūros ligą. Didesnio intensyvumo infragarsai priverčia vidaus organus vibruoti, taip kad net, pavyzdžiui, gali sutrikti širdies veikla. Esant didesniam infragarso intensyvumui gali būti pažeidžiama vidurinė ausis, atsiranda galvos skausmas ir yra jaučiamas psichosomatinis poveikis.

Kai kuriuose literatūros šaltiniuose nurodoma, kad nedidelio intensyvumo infragarsai priverčia vidaus organus vibruoti, infragarso bangos veikia centrinę nervų ir virškinimo sistemą, sukelia galvos ir vidaus organų skausmus, trikdo kvėpavimo ritmą, sukelia nepagrįstą baimę, nerimą, nuovargį.

Vėjo jėgainių statytojams atstovaujantis Roladas Masilevičius džiaugiasi, kad priimti sprendimai statyti 250 metrų aukščio vėjo jėgaines Vaiguvoje be jokio poveikio aplinkai vertinimo. Tačiau čia reikia pastebėti du svarbius dalykus. Pirma, Kuo aukštesnė jėgainė statoma, tuo statoma galingesnė. O tai reiškia, kad jos poveikis yra didesnis. Kažkada juk buvo džiaugiamasi, kad miestų šilumos centrų kaminai aukšti tai mažiau teršia aplinką. Iš tikrųjų teršalų kiekis tas pats, tik pasiskirsto didesnėje teritorijoje. Antra, gaila, kad Seimas atsilieka nuo gyvenimo ir nepatvirtina vėjo jėgainių statyboms poveikio sveikatai ir poveikio aplinkai normatyvų.

Ypač neramina tai, kad mažame plote nuo Pagedočio iki Pušynpelkės planuojama vienuolika jėgainių. Atstumas nuo vieno krašto iki kito tik du kilometrai. Kas atsitinka kai tie poveikiai persidengia? Visuomenės sveikata paskutinėje vietoje, svarbu, kad būtų sparnai, kurie suks eurus.

Infragarsas aplinkoje yra mažiau sugeriamas negu aukšto dažnio garsai. Infragarsas ore, vandenyje, žemės plutoje sugeriamas ir sklaidomas silpnai, todėl sklinda labai toli. Nustatyta, kad drambliai ir banginiai tarpusavyje bendrauja infragarsu kelių kilometrų atstumu.Infragarsą galima tik išmatuoti. Karo pramonės specialistai netgi atliko eksperimentų, tikėdamiesi infragarsą panaudoti kaip ginklą.

Jurgis Mažuolis savo daktaro disertacijoje „Vėjo jėgainių keliamo triukšmo bei apsaugos priemonių tyrimas ir vertinimas“ teigia, kad nustatyta, jau 32 decibelų vėjo jėgainių triukšmas kai kuriems žmonėms yra stiprus nervinės sistemos dirgiklis, o 40 decibelų ir didesnis triukšmas sukelia stiprų diskomfortą daugeliui žmonių. Daugiausia vėjo jėgainių triukšmo sklaidos mokslo darbų yra švedų mokslininkų.

Šviečiant saulei, vėjo jėgainė, kaip ir visi aukšti statiniai, saulės spindulių sklidimo kryptimi formuoja šešėlį. Sukantis sparnams, sukeliamas mirgėjimo efektas: kintančio intensyvumo šviesa pasiekia žemę ir stacionarius objektus, todėl turėtų būti vertinamas atstumas iki transporto kelių ir gyvenamųjų pastatų.

Kaimyne, nepagalvok, kad šie spinduliai veikia tik Tavo parduotą ar išnuomotą žemės sklypą. Jie veikia ir Tavo kaimyną ir mane. Kartu supraskime, kad šie jėgainių parkai nuvertins nekilnojamąjį turtą. Todėl man ne vis tiek kas čia vyksta.

Seimas turėtų priimti Įstatymą, kuris apibrėžtų normatyvus vėjo jėgainėms. Turėtų būti reglamentuotos ribinės vertės: triukšmas, šešėliai, infragarsas, vibracija, elektromagnetinė spinduliuotė. Turi būti užtikrinama asmenų gyvenamosios aplinkos sauga jos monitoringas. Turėtų būti matoma , kokiomis priemonėmis tai bus pasiekta. Įstatymas turėtų įpareigoti šių statinių savininkus reguliariai informuoti gyventojus apie monitoringo rezultatus. Jėgainių statybos reglamentas turėtų numatyti ir apibrėžti elektros energijos gamybos, perdavimo ir paskirstymo tvarką. Numatytos saugumo stabdymo, apsaugos nuo žaibo, valdymo sistemos.