PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2025 m. Kovo 28 d. 11:43

Ką renkasi architektai: paslėpta stiklo paketų įtaka šiuolaikiniams fasadams

Lietuva

EtapliusŠaltinis: Reklaminis turinys


352872

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad stiklas fasade – tai tik skaidri atitvara tarp vidaus ir lauko. Tačiau architektai mato kur kas daugiau: stiklo paviršius veikia šviesos sklaidą interjere, keičia pastato estetiką, sukuria vizualinį ryšį su aplinka ar net tampa dominuojančiu akcentu visame projekte. Visa tai įmanoma tik tada, kai stiklo paketai tampa ne standartiniu gaminiu iš katalogo, o individualiai pritaikytu sprendimu, gimstančiu bendradarbiavime tarp architektų, gamintojų ir statytojų.

Balansas tarp funkcijos ir estetikos

Modernūs pastatai vis dažniau pasižymi griežtomis formomis, dideliais stikliniais plotais, minimalizmu ir aiškiomis medžiagų dermėmis. Tokiose kompozicijose stiklas privalo būti ne tik techniškai patikimas, bet ir vizualiai „teisingas“. Spalvos, atspindžio laipsnis, matomumas iš vidaus ar iš lauko – tai parametrai, kuriuos galima valdyti jau gamybos etape.

Vienas iš esminių šiuolaikinės architektūros siekių – subalansuoti estetiką ir funkciją. Stiklo paketai, nors dažnai lieka „nematomi“, turi lemiamos įtakos tam balansui. Dėl to architektai vis dažniau kreipiasi į gamintojus ne dėl kainos, bet dėl lankstumo – ar bus galima pagaminti stiklo paketą su išskirtiniu matmeniu, ar įmanoma pasirinkti specifinę spalvą, ar galima suderinti kelias funkcijas viename produkte: saulės kontrolę, saugumą, šilumos sulaikymą, akustinę apsaugą.

Individualūs sprendimai projektams be kompromisų

Pavyzdžiui, kai kuriuose komerciniuose pastatuose stiklas turi būti itin neutralus – nei per daug skaidrus, nei atspindintis, kad neišsiskirtų iš miesto silueto. Kitais atvejais architektai renkasi tonuotą stiklą, kuris tarsi „glotnina“ fasadą ir suteikia jam solidumo. Vis daugiau sprendimų orientuojasi į stiklo savybių „sluoksniavimą“, kai vienas stiklas tame pačiame pakete atlieka keletą funkcijų. Visa tai reikalauja ne tik kokybės, bet ir glaudaus bendradarbiavimo – tiek projektavimo, tiek gamybos etapuose.

Nestandartinių sprendimų poreikis ypač ryškus gyvenamosios architektūros srityje. Architektai, projektuodami modernius namus ar daugiabučius su dideliomis vitrinomis, ieško subtilių būdų išlaikyti šviesos srautą, bet kartu neperkaisti patalpų vasarą. Tokių sprendimų neįmanoma rasti iš anksto pagamintų. Reikia gamintojo, kuris geba prisitaikyti, konsultuoti, eksperimentuoti. Čia ir atsiskleidžia tikroji vertė – kai stiklo paketas tampa ne gaminiu, o projekto dalimi.

„Pasitaiko atvejų, kai architektas nori įgyvendinti stiklinį kampą be vertikalių jungčių ar prašo visiškai matinio stiklo tik tam tikroje stiklo zonoje – tokius užsakymus įmanoma įgyvendinti tik turint lankstų gamybos procesą ir supratimą apie estetiką. Mūsų patirtis rodo, kad kūrybiški sprendimai dažnai tampa projekto vizitine kortele,“ – komentuoja stiklo gamybos įmonės „Hiperionas“ ekspertai.

Gamyba kaip kūrybinis bendradarbiavimas

Viename iš šiuolaikinės architektūros pavyzdžių – individualiame name, kurio fasadinėje dalyje nėra nė vieno „tradicinio“ lango – visi stikliniai plotai buvo pagaminti pagal individualius architekto brėžinius. Kiekvienas stiklo paketas buvo ne tik skirtingų matmenų, bet ir su skirtingais saulės kontrolės parametrais, atsižvelgiant į kryptį. Tokie projektai įmanomi tik glaudžiai bendradarbiaujant su stiklo paketų gamintoju, kuris supranta ne tik techninius, bet ir estetinius architektūros poreikius.

Langai, kurie kuria erdvę

Kalbant apie gyvenamuosius kvartalus, vis dažniau pastebima tendencija projektuoti langus iki grindų, su siaurais profilių rėmeliais, kurie sukuria maksimalų vaizdo lauką. Čia stiklo paketas privalo atlikti visas lango funkcijas – ir sulaikyti šilumą, ir slopinti garsą, ir nepraleisti per daug UV spindulių. Būtent todėl stiklo paketų gamyba tampa strateginiu pasirinkimu statybų procese.

Visi žinome, kad plastikiniai langai turi būti sandarūs ir patikimi, bet tik nedaugelis susimąsto, jog jų „siela“ yra stiklas. Be kokybiško, tinkamai parinkto stiklo paketo, net brangiausias langų profilis negali užtikrinti reikiamų savybių. Dėl to vis daugiau statybų įmonių ir dizainerių į gamybą žvelgia kaip į kūrybinį procesą – kur svarbu ne tik techninis įvykdymas, bet ir galimybė prisitaikyti prie vizijos.

Kai stiklas tampa architektūros dalimi

Fasado sprendimai, kuriuose dominuoja stiklas, reikalauja daug daugiau nei tikslių matmenų. Jie reikalauja supratimo, kas yra architektūrinis pojūtis, kaip šviesa keičia žmogaus savijautą, kaip stiklo paviršius gali susilieti su gamta arba ją išryškinti. Gamyba čia nebesibaigia ties specifikacijomis – ji prasideda nuo klausimų, kuriuos kelia kūryba. Ir būtent tada stiklo paketas tampa ne tiesiog medžiaga, o architektūros dalimi.

Reklama