PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2025 m. Balandžio 27 d. 17:04

Ką daryti pametus telefoną?

Šiauliai

EyeEm nuotr.

Jaunius ŠpakauskasŠaltinis: Etaplius.LT


357656

Kasmet pasaulyje pametama arba pavagiama virš 4 mln. išmaniųjų telefonų. Vadinasi, kasdien, net ir švenčių dienomis, beveik 11 tūkst. žmonių netenka ne tik brangaus įrenginio, bet ir visos jame saugomos informacijos – nuo asmeninių nuotraukų iki prieigos prie banko paskyrų ar net tapatybės patvirtinimo priemonių. Jei netikėtai praradote telefoną, liūdnų pasekmių galima išvengti.

„Šiandien telefonas dažnai tampa pagrindiniu asmens tapatybės įrodymo įrankiu – tiek prisijungiant prie el. bankininkystės, tiek naudojant „Smart-ID“ ar mobilųjį parašą. Todėl, jį pametus, svarbiausia, ne panikuoti, o greitai reaguoti ir apsaugoti savo duomenis“, – sako Mindaugas Rauba, „Bitės“ technologijų direktorius.

Pirmiausia – ieškoti, o neradus – blokuoti

Vos pastebėjus, kad telefono nebėra, pirmas žingsnis – bandyti su juo susisiekti. Jei įrenginys įjungtas, verta paskambinti – galbūt jį radęs žmogus yra sąžiningas ir sutiks grąžinti.

„Jei telefonas išjungtas arba niekas neatsiliepia, galima bandyti pasiekti įrenginį nuotoliu. Vis dėlto tam reikia turėti prieš telefono dingimą aktyvuotą „Find My Device“ („Android“ telefonams) ar „Find My iPhone“ paskyrą. Jei tokią turite, galite prisijungti ir bandyti nustatyti telefono buvimo vietą ar bent jau užrakinti jo ekraną, kad apsaugotumėte telefone esančius duomenis“, – pataria M. Rauba.

Šiuo metu Lietuvoje mobilusis ryšys dengia beveik visą šalies teritoriją, tad tikimybė, jog pamestas ar pasisavintas telefonas bus be ryšio – labai nedidelė. Todėl, jei įrenginys vis dar įjungtas, dažnai įmanoma jį rasti ar bent jau greitai atlikti svarbiausius saugumo veiksmus – užrakinti ekraną, atjungti paskyras ar keisti slaptažodžius.

Jei nėra galimybės nustatyti telefono vietos, kitas žingsnis – užtikrinti, kad niekas negalėtų pasiekti jūsų duomenų. Verta kuo greičiau atsijungti nuo visų pagrindinių paskyrų, tokių kaip „Google“, „Apple ID“, el. paštas, socialiniai tinklai ar investavimo įrankiai. Dėl to, net ir įrenginiui patekus į svetimas rankas, didžioji dalis asmeninės informacijos liks nepasiekiama.

„Kitas svarbus žingsnis – pakeisti slaptažodžius visoms paskyroms, prie kurių galima prisijungti per telefoną. El. paštas, bankas, „Facebook“ ar „Instagram“ – tai tik keletas populiariausių programėlių, kurias telefonuose turi dauguma vartotojų. Šiame etape taip pat rekomenduojama patikrinti, ar jūsų paskyrose nebuvo prisijungimų iš įtartinų įrenginių ar vietų. Ir būtinai reikia aktyvuoti dviejų žingsnių autentifikavimą, jei to dar nebuvote padarę“, – sako ekspertas.

Prevencija yra pigiausia apsauga

Ne mažiau svarbu blokuoti ir SIM kortelę – tai galima atlikti „Bitės“ arba „Labas“ savitarnoje arba paskambinus į klientų aptarnavimo centrą. Taip bus galima išvengti galimų bandymų prisijungti prie paskyrų, naudojant SMS kodus ar perimant skambučius.

„Dažnai nepagalvojame, kad SIM kortelė taip pat yra svarbi asmens duomenų apsaugos dalis. Pamestą ar pasisavintą telefoną turintys nusikaltėliai, prisijungdami prie įvairių svetainių jūsų vardu, gali bandyti ne tik gauti SMS kodus ar perimti skambučius, bet ir, naudodamiesi jūsų telefono numeriu, vykdyti sukčiavimo atakas telefone esantiems kontaktams“, – įspėja M. Rauba.

Jei manote, kad telefonas buvo pavogtas, būtina apie tai pranešti policijai. Kuo daugiau informacijos pateiksite – telefono modelį, spalvą, IMEI numerį, paskutinę žinomą buvimo vietą – tuo didesnė tikimybė, kad pareigūnai galės padėti. Nors realybėje grąžinamų įrenginių skaičius nėra didelis, tokia informacija gali būti panaudota ir sukčiavimų prevencijai.

Pasak eksperto, geriausia apsauga – prevencija. Rekomenduojama visada naudoti telefono ekrano užraktą su PIN kodu, piršto atspaudu ar veido atpažinimu, o svarbiems duomenims – dviejų žingsnių autentifikavimą. Taip pat verta reguliariai daryti atsargines duomenų kopijas. Jei telefonas bus prarastas, bent jau jūsų informacija liks saugi.

„Sakoma, kad prevencija yra pigiausia apsauga. Jei telefonas yra apsaugotas biometriniu atpažinimu, o naudojamos paskyros – dviejų žingsnių autentifikavimu, net ir praradus įrenginį, būsite ramūs dėl savo duomenų“, – pabrėžia M. Rauba.

#TELEFONAS#ĮRENGINYS