Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Bendrovė
Pranešimas žiniasklaidaiŠaltinis: ALFA.LT
„Esame įsipareigoję skatinti pažangą kibernetinio saugumo, skaitmeninės transformacijos, tvarumo ir inovacijų srityse, todėl tikimės padiktuoti naujus mažmeninės prekybos standartus. Konkurencinė aplinka reikalauja modernių DI įrankių, robotizavimo ir duomenų analizės sprendimų. Nors tokių sistemų pasiūla yra didelė, savo veikloje naudojame tik aukščiausius duomenų saugumo standartus atitinkančius produktus“, – teigia „K Senukų“ grupės prezidentas Artūras Rakauskas.
Naujų technologijų įtaka rinkai
Pereidama prie tvaresnės organizacijos modelio, „K Senukai“ nuolat stebi įvairių sektorių tendencijas, vertina jų pokyčius ir ieško inovatyvių sprendimų, padedančių prisitaikyti prie jų dinamikos. 2025 m. sausio 27 d. fiksuotas didesnis nei 1 trilijoną dolerių siekiantis, nors ir laikinas, puslaidininkių, energetikos ir infrastruktūros bendrovių, susijusių su dirbtiniu intelektu, sektorių nuosmukis. Nvidia akcijos smuko 17 proc., praradusi net 600 mlrd. dolerių rinkos vertės. Dėl potencialiai sumažėsiančio duomenų centrų energijos poreikio, kai kurių IT infrastruktūros įmonių akcijų vertės krito daugiau nei 20 proc. Tai paskatino „K Senukus“ išsamiau išnagrinėti situaciją.
Tarptautiniai tyrimai atskleidė, kad didelę įtaką rinkoms turėjo Kinijos pristatytas DI modelis „DeepSeek“. Ši technologija laikoma tiesioginiu plačiai naudojamo DI modelio „ChatGPT“ konkurentu. Dėl didesnio efektyvumo „DeepSeek“ reikalauja mažesnės skaičiavimo galios, todėl DI atsakymai pateikiami greičiau, sumažėja duomenų centrų apkrova.
Tarptautinių šaltinių teigimu, nors „DeepSeek“ dėl savo veikimo efektyvumo ir galėtų padaryti technologinį proveržį, tai nereiškia, kad dėl šios priežasties sumažės duomenų centrų plėtra, trauksis IT infrastruktūros sektorius ar sulėtės technologijų vystymas. Jevonso paradoksas (angl. Jevons paradox) sako, kad efektyvumo didėjimas gali lemti dar didesnį išteklių naudojimą.
„Tikėtina, kad DI technologijų plėtra paspartės, jos taps tobulesnėmis, o savalaikis sprendimų taikymas leis greičiau, tiksliau ir efektyviau spręsti versle kylančius iššūkius“, – sako A. Rakauskas.
DI mažmeninėje prekyboje
Mažmeninės prekybos sektoriui DI modelių diegimas gali suteikti daugybę privalumų. „K Senukai“ savo kasdienėje veikloje naudoja natūralios kalbos apdorojimą (NLP), mašininį mokymąsi (ML), prognozuojamąją analizę, dinaminės kainodaros algoritmus. Manoma, kad DI naudojimas ilgainiui mažins veiklos sąnaudas, o tai lemia konkurencingesnes prekių ir paslaugų kainas.
Didžiausią naudą įmonėse DI sistemos sukuria kai lygiagrečiai veikia su kitomis technologijomis. Taip sprendžiant verslo uždavinius tarpusavyje derinamas lankstumas ir kaštų efektyvumas. Integruojant verslo sistemas su DI modeliais ir robotizuotų procesų automatizavimo (RPA) sprendimais siekiama maksimaliai išnaudoti technologijų teikiamas galimybes. Šiuos darbus „K Senukuose“ vykdo DI specialistų komanda, kuri ieško būdų praktiniam naujovių taikymui, užtikrina jų diegimą, vystymą ir palaikymą.
Vienas iš paskutinių sėkmingų DI pritaikymo pavyzdžių įmonėje yra klientų aptarnavimo cente įdiegta el. laiškų analizės ir atsakymų rekomendacijų sistema. Šioje sistemoje naudojami „Azure OpenAI“ DI modeliai, kurie analizuoja gautus laiškus, juos kategorizuoja bei vadybininkams formuoja atsakymo pasiūlymus. Tai leidžia operatyviau spręsti klientų problemas, greičiau atsakyti į jiems kylančius klausimus. Panašūs modeliai yra taikomi ir bendrovės viduje, teikiantys greitą ir patogų būdą atsakyti į visapusiškas darbuotojų užklausas. Šios technologijos prisideda prie veiklos efektyvumo didinimo, tvarumo užtikrinimo ir eNPS (angl. Employer Net Promoter Score) rodiklio kėlimo.
Ieškoma kaštų ir našumo pusiausvyros
Nuolat ieškodama pažangiausių technologinių sprendimų, „K Senukų“ DI specialistų komanda taip pat įvertino MoE (angl. Mixture of Experts) architektūra paremtą „DeepSeek“. Ši architektūra leidžia didelės apimties DI modelį išskaidyti į smulkesnius modelius arba „ekspertus“, kurių kiekvienas yra apmokytas tvarkyti specializuotus duomenų rinkinius. Lyginant su OpenAI naudojama GPT architektūra, MoE leidžia padidinti skaičiavimo efektyvumą, bei optimizuoti išteklių paskirstymą, aktyvuojant tik labiausiai atitinkančius smulkesnius modelius konkrečiai užduočiai atlikti.
„DeepSeek“ – Kinijos DI startuolis, išgarsėjęs savo MoE modeliais, tokiais kaip R1 ir V3, kurie pagal kokybę yra panašūs į pažangiausią „OpenAI“ modelį, GPT-o1. R1 lenkia GPT-o1 keliais procentiniais punktais tokiose srityse, kaip programinio kodo generavime (98 proc. prieš 97 proc.) ir kiekybiniame mąstyme (97 proc. prieš 95 proc). Tuo tarpu, GPT-o1 išsiskiria stipresniais rezultatais tokiose srityse kaip samprotavimas ir bendrosios žinios (92 proc. prieš 91 proc.) ir moksliniame samprotavime (77 proc. prieš 70 proc.). Be to, „DeepSeek-R1“ yra ekonomiškas – jo atsakymų generavimo kaštai yra 95 proc. mažesni nei „OpenAI“ modelių.
Nors „DeepSeek“ modeliai pasižymi geru našumu ir tam tikrose srityse gali padėti verslui dirbti efektyviau, „OpenAI“ daug pranašesnis problemų sprendimo ir loginio mąstymo užduotyse.
Svarbu pabrėžti, kad 2025 m. sausio 28 d., praėjus 8 dienoms po „DeepSeek R1“ pristatymo, Kinijos įmonė „Alibaba“ išleido savo DI modelį – „Qwen2.5 Max“. „Alibaba“ modelis taip pat naudoja MoE architektūrą, tačiau pasiekė dar geresnių rezultatų lyginamuosiuose testuose. Tai dar kartą patvirtina, kaip sparčiai vystosi DI rinka ir kokio lankstumo bei specifinių žinių reikia iš verslo, siekiant prisitaikyti ir pasinaudoti naujausiais DI privalumais.
DI saugumo rizikų vertinimas
Nors „DeepSeek“ siūlo daugybę privalumų, „K Senukų“ kibernetinio saugumo specialistų vertinimu, pagrindinis technologijos trūkumas – duomenų nutekėjimo rizikos.
Tarptautinė kibernetinio saugumo kompanija „DeepSeek“ mobiliojoje aplikacijoje nustatė eilę didelės svarbos pažeidžiamumų, susijusių su vartotojų duomenų sauga. Programėlė dalį duomenų (jautrius vartotojo ir naudojamo įrenginio informaciją) perduoda į serverius internetu jų nešifruodama arba naudojant nesaugius šifravimo raktus (t. y., naudojamas pasenęs trigubas DES šifravimas, pakartotinai naudojami iniciacijos vektoriai ir kriptografijos raktai).
Taip pat, aplikacija pasižymi nesaugiu duomenų saugojimu: vartotojo vardas, slaptažodis ir šifravimo raktai laikomi nesaugiai, atviroje aplikacijos duomenų bazėje, todėl juos galima pavogti.
„DeepSeek“ privatumo politikoje nurodoma, kad platforma renka naudotojų duomenis, tokius kaip IP adresai, įrenginių identifikatoriai, klavišų paspaudimų šablonai ir tinklo veikla. Asmeninė informacija gali būti saugoma serveriuose už vartotojo šalies ribų, įskaitant Kinijos Liaudies Respubliką.
Kito tyrimo metu buvo nustatyta, kad neapsaugotose, autentiškumo nereikalaujančiose „DeepSeek“ duomenų bazėse buvo saugoma didelė apimtis duomenų: pokalbių istorijos, prisijungimų duomenys, API raktai, operaciniai metaduomenys. Tyrime teigiama, kad sistemai perduotų duomenų saugumas buvo pažeistas.
Siekiant išvengti minėtų rizikų, „K Senukai“ kompleksiškai analizuoja visus veikloje taikytinus technologinius sprendimus. Prioritetas teikiamas kibernetiniam saugumui, todėl įmonių grupėje diegiami tik aukščiausius reikalavimus atitinkantys produktai. Nuolatinės investicijos į DI ir skaitmeninę transformaciją leidžia „K Senukams“ ne tik didinti veiklos efektyvumą, bet ir formuoti naujus mažmeninės prekybos standartus Baltijos regione.
Šiuo metu „K Senukai“ valdo 93 nuosavas ir franšizės parduotuves Baltijos šalyse bei šešias elektronines parduotuves („Senukai.lt“, „1A.lt“, „K-Senukai.lv“, „1A.lv“, „K-Rauta.ee“ ir „1A.ee“) ir užima daugiau nei 20 proc. regiono rinkos dalies.