PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Gegužės 9 d. 08:15

K. Budrys: Rusija, vilkindama procesą dėl paliaubų Ukrainoje, tyčiojasi iš tarptautinės bendruomenės (papildyta)

Lietuva

Kęstutis Budrys / Dainius Labutis/ELTA

Paulius PerminasŠaltinis: BNS


360690

Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys sako, jog Rusija, vilkindama paliaubų su Ukraina procesą, tyčiojasi iš tarptautinės bendruomenės, Jungtinių Valstijų (JAV) diplomatinių pastangų.

„Žinoma, paliaubos yra reikalingos ir ne veltui Ukraina prieš du mėnesius paskelbė, kad yra pasirengusi besąlyginėms paliauboms. Rusija du mėnesius vilkina tą laiką, iš tikrųjų tyčiojasi iš tarptautinės bendruomenės ir iš JAV diplomatinių pastangų, vykdydama brutalias atakas prieš Ukrainą“, – penktadienį LRT radijui sakė K. Budrys.

Taip Lietuvos diplomatijos vadovas kalbėjo JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) paraginus Rusiją sutikti su besąlygiškomis 30 dienų paliaubomis su Ukraina.

Kovo mėnesį Ukraina pritarė Vašingtono pasiūlymui dėl 30 dienų besąlygiško ugnies nutraukimo, tačiau Rusija šį pasiūlymą atmetė.

Pasak Lietuvos užsienio reikalų ministro, paliaubos leistų pasirengti deryboms dėl taikos ir parodytų tikrąsias Kremliaus intencijas.

„Tai, ką mes matome iš Rusijos pusės, tiesiog vilkinimą ir klausimo tempimą, rodo, kad Putinas visiškai tuo nesuinteresuotas. Ir gaila, aišku, kad tokiu būdu reaguoja į JAV diplomatines pastangas, kurias mes tikrai remiame“, – kalbėjo jis.

Siūlo aktyviau Rusiją spausti sankcijomis

Po ketvirtadienio pokalbio su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu D. Trumpas savo socialiniame tinkle „Truth Social“ pareiškė, jog „jei paliaubų nebus laikomasi, JAV ir jos partneriai įves papildomas sankcijas.“

Anot K. Budrio, šiuo metu spaudimas sankcijomis iki galo nėra išnaudojamas.

„Rusijos energetikos kompanijos vis dar neša pajamas Rusijos biudžetui ir tą reikia sustabdyti. Suskystintas dujas reikia uždrausti Europos Sąjungai (ES) įsivežti ir mums čia JAV gali padėt. Ir taip pat yra eilė visa ir kitų naftos kompanijų, kurios vis dar veikia pasaulyje“, – sakė ministras.

ES diskutuojant apie 17-ajį sankcijų Rusijai paketą, K. Budrys jau yra raginęs kalbėti ir apie dar vieną.

„Esame beveik parengę 17-ąjį sankcijų paketą, kurį ketiname priimti dar galbūt net gegužės mėnesį. Lietuva jau ragina pradėt galvot apie 18-ą sankcijų paketą, bet ne tiktai apie pačias sankcijas turim kalbėti, bet taip pat žiūrėti ir galimybes įsivesti papildomas tarifines priemones Rusijos produkcijai“, – kalbėjo ministras.

Kaip rašė BNS, apie ES ketinimą priimti sankcijų Rusijai paketą praėjusią savaitę pranešė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Noelis Barrot (Žanas Noelis Baro).

Jis teigė JAV senatoriui Lindsey Grahamu įsipareigojęs siekti suderinti Jungtinių Valstijų ir Bendrijos sankcijų paketų turinį bei laiką.

Lvive siųs žinią dėl tribunolo įsteigimo

Ketvirtadienį įsigaliojo Rusijos prezidento Vladimiro Putino įsakas dėl trijų dienų paliaubų su Ukraina. Kremlius teigė, kad jomis bus patikrintas Kyjivo pasirengimas taikai, tačiau Ukraina tai pavadino farsu.

Kremliaus paskelbtos paliaubos sutampa su penktadienį Maskvoje vyksiančiais Antrojo pasaulinio karo pabaigos Europoje metinių renginiais. Ukraina šias paliaubas atmetė kaip Maskvos bandymą užsitikrinti Pergalės dienos parado saugumą.

Rusijai minint šią dieną, K. Budrys su Europos Sąjungos kolegomis lankosi Lvive. Pasak ministro, didžiausiame vakarų Ukrainos mieste penktadienį bus paskelbta apie 1 mlrd. eurų investiciją į prieš Rusiją kovojančios šalies gynybos pramonę.

Ministrai taip pat aptars Specialiojo tribunolo, kuriuo siekiama patraukti baudžiamojon atsakomybėn aukščiausius Rusijos vadovus už „agresijos nusikaltimą“ pradedant invaziją į Ukrainą, įsteigimą.

„Labai svarbu, kad šiandien, švenčiant Europos dieną, mes esame čia, tuo pačiu metu, kai Rusijoje yra švenčiama gegužės 9-oji, ir šiandien siųsime žinią, kad pabaigėme teisinį pasirengimą įsteigti specialųjį tribunolą“, – kalbėjo K. Budrys.

Hagoje įsikūręs Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) jau išdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį dėl neteisėto ukrainiečių vaikų deportavimo ir keturiems jo aukščiausio rango vadams dėl taikinių prieš civilius gyventojus.

Tačiau TBT neturi jurisdikcijos patraukti V. Putiną baudžiamojon atsakomybėn už agresijos nusikaltimą – neteisėtą įsiveržimą į kitą suverenią šalį.

Naujasis tribunolas greičiausiai nekels bylos V. Putinui, kol jis išliks prezidentu, nes pagal tarptautinės teisės principą prezidentams, ministrams pirmininkams ir užsienio reikalų ministrams suteikiamas imunitetas.

Pasiūlymai įsteigti tribunolą buvo pateikti daugiau nei prieš dvejus metus, tačiau dėl ginčų jo teisinio pagrindo ir veikimo būdo klausimais pažanga labai lėta.

Panašu, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo sugrįžimas į Baltuosius rūmus paspartino pastangas, Europos pareigūnams baiminantis, kad jo planai dėl taikos susitarimo gali reikšti, jog Maskva visam laikui išvengs teisingumo.

#KĘSTUTIS BUDRYS#RUSIJA#UKRAINA#JAV#KARAS
#PALIAUBOS