PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2019 m. Kovo 1 d. 19:41

Justo Džiugelio susitikime su šiauliečiais – lavina klausimų

Šiauliai

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


74278

Pirmąją kalendorinio pavasario dieną Saulės mieste spaudė šaltukas, tačiau Šiaulių universiteto bibliotekoje buvo šilta ir jauku. Į susitikimą su miesto gyventojais atvykęs Seimo narys Justas Džiugelis visus vaišino mamos keptu skruzdėlynu ir džiaugėsi konstruktyvia diskusija.

„Pokalbiai su žmonėmis – maloniausia mano darbo dalis. Kur bepasirodyčiau – koncerte, gatvėje ar bažnyčioje – išgirstu ne tik sėkmės palinkėjimų, bet ir daug praktiškų klausimų, į kuriuos visada stengiuosi atsakyti jeigu ne iškart, tai bent jau po kelių dienų nuodugniai išsiaiškinęs situaciją, - pasakojo J. Džiugelis. – Bendraudamas supratau, kad žmonėms labai trūksta informacijos apie tai, kokie įstatymai priimami, ką jie reiškia ir kaip keičia kasdienį socialiai jautriausioms grupėms priklausančių asmenų gyvenimą. Taip pat labai įdomu išgirsti pačių gyventojų mintis, kurios neretai paskatina naujų įstatymų projektų atsiradimą“.

Žinios iš asmeninės patirties

Su daugeliu socialiai pažeidžiamų žmonių problemų parlamentaras susiduria ir pats. Neįgaliojo vežimėlyje judantis J. Džiugelis nuo ankstyvos vaikystės serga raumenų atrofija. Tačiau liga netrukdo jam siekti svajonių. 31-erių vyras buvo įkūręs verslą. Vėliau, atsidūręs ties mirties slenksčiu, nusprendė visas jėgas skirti visuomenei naudingam darbui ir įkūrė visuomeninę organizaciją, kurios pagrindinis tikslas buvo negalios paliestų vaikų ir jaunimo problemų sprendimas bei talentų išlaisvinimas.

Tuo pat metu pats J.Džiugelis vis plėtė savo galimybių ribas - šoko su parašiutu, apvažiavo Lietuvą vežimėliu. Sunku net įsivaizduoti, kiek valios ir jėgų jam kainavo šie iššūkiai, tačiau Justas niekada nedejavo ir nenustojo svajoti. Neketina to daryti ir dabar.

Didžiausia Seimo nario svajonė - pakeisti Lietuvos neįgaliųjų ir kitų socialiai pažeidžiamų žmonių gyvenimą: suteikti galimybę dirbti, gauti valstybės paramą ir paslaugas, reikalingą gydymą ir pagalbą ne tik patiems neįgaliesiems, bet ir jų šeimoms bei artimiesiems.

Labiausiai domino Asmeninio asistento paslauga

Nors Lietuvoje dar daug biurokratijos, kuri gerokai prailgina įstatymų priėmimo procesus, nemažai svarbių įstatymų projektų jau pasiekė finišo tiesiąją. Apie juos ir kitas artėjančias socialines permainas parlamentaras ir kalbėjo susitikime.

Labiausiai šiauliečius domino Asmeninio asistento paslaugos ateitis, vadinamųjų Sodros „grindų“ poveikis vos kelias valandas per dieną galintiems dirbti nevyriausybinių organizacijų atstovams, nepritaikytos aplinkos sukeliamos problemos ir negalios paliestų vaikų galimybės mokytis bendrojo lavinimo mokyklose.

Susitikimo metu skambėjo ir ne vienas sukrečiantis pasakojimas apie neprižiūrimus senolius ar abejingą aplinkinių požiūrį į neįgaliuosius.

„Galime leisti kokius tik norime įstatymų projektus, tačiau žmogiškumo joks įstatymas neišmokys“, - įsitikinęs J. Džiugelis, pasidžiaugęs, kad, nepaisant vis dar įsišaknijusių problemų, visuomenėje pokyčiai išties juntami.

Pakanka apsižvalgyti: prieš ketverius metus žiniasklaidoje galima buvo perskaityti vos vieną, kitą straipsnį, dabar kasdien sužinome naujienas iš žmonių su negalia gyvenimo. Gatvėse, muziejuose, koncertuose sutinkame vis daugiau gyvenimu besidžiaugiančių neįgaliųjų. Savivaldos rinkimų sąrašuose kandidatuoja daug protingų, talentingų ir aktyvių negalios paženklintų žmonių, kurie pasiruošę darbais prisidėti prie pokyčių visoje šalyje. Galbūt tie pokyčiai nėra tokie greiti, kokių norėtume. Tačiau gera žinia yra ta, kad dabar – viskas pačių žmonių rankose.

„Nesvarbu, kokia negalia jus lydi gyvenime, reikia veikti, nes tik visi kartu pasieksime rezultatų, pakeisiančių visų mūsų gyvenimą“, - įsitikinęs Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininko pavaduotojas.