PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Balandžio 10 d. 13:24

Jurbarkiečiai kviečiami švęsti Pasaulinę kultūros dieną

Jurbarkas

Rūta VasiliauskienėŠaltinis: Etaplius.lt


34056

Jurbarko kultūros centras kviečia visus jurbarkiečius balandžio 13-ąją pradėti kartu švęsti Pasaulinę kultūros dieną:

17 val. – Taikos vėliavos pakėlimo ceremonija (prie Jurbarko kultūros centro).

17.30 val. – Jurbarko kultūros centro Konstantino Glinskio teatro ir Smalininkų mėgėjų teatro „Ąžuolynė“ jungtinis publicistinis spektaklis „Tiltai į Tėviškę“ (rež. D. Budrytė-Samienė) (Jurbarko kultūros centre).

Pasaulinė kultūros diena Valstybės atkūrimo šimtmetį švenčiančioje Lietuvoje bus minima jau dvyliktąjį kartą. Šios dienos ištakos siekia 1935 metus, kai Jungtinės Amerikos Valstijos ir dauguma Centrinės bei Pietų Amerikos valstybių balandžio 15 dieną pasirašė paktą, karo atveju saugantį kultūros vertybes. Tuo buvo aiškiai pasakyta, kad kariaujančios pusės turėtų žinoti, jog istorija kultūros naikinimo niekam neatleis... Prezidentas Franklinas D. Ruzveltas kreipėsi ir į kitas pasaulio šalis, kviesdamas pasekti Amerikos valstybių pavyzdžiu.

Žmogiškojo genijaus kūrybą saugančio dokumento idėją iškėlė dailininkas, keliautojas, archeologas, mąstytojas ir visuomenės veikėjas Nikolajus Rerichas (1874–1947). Paktas dažnai ir vadinamas jo vardu. Sakoma, kad tai pats humaniškiausias XX a., atnešusio baisiausius sugriovimus ir praradimus per visą žmonijos istoriją, dokumentas. Jo leitmotyvas toks: „Per kultūrą į taiką“.

Dailininkas tikėjosi, kad kultūros paminklą karo metu, be kitų priemonių, galėtų apsaugoti ir iškelta Taikos vėliava. Išrinko jai labai apibendrintą simbolį, sutinkamą bene visose epochose, visose pasaulio kultūrose bei religijose. Baltame vėliavos fone tamsaus purpuro spalvos amžinybės žiedas juosia tris sferas. Tai meno, mokslo ir religijos simbolis. Tai meilės, grožio ir išminties ženklas. Tai buvę, esami ir būsimi žmonijos laimėjimai.

Suskaičiavus milžiniškus kultūros nuostolius Antrojo pasaulinio karo metais, 1954-aisiais buvo priimta UNESCO Hagos „Kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto atveju konvencija“, įpareigojanti gerbti ir saugoti ginkluoto konflikto metu kultūros vertybes, esančias tiek savo, tiek ir priešo teritorijoje; draudžianti kilnojamas ir nekilnojamas kultūros vertybes išvežti iš okupuotos teritorijos. Asmenys, pažeidę arba įsakę pažeisti konvenciją, turi būti traukiami baudžiamojon atsakomybėn. Hagos konvenciją, kuri yra tiesioginė Rericho pakto tąsa, ratifikavo dauguma pasaulio šalių, taip pat ir Lietuva.

Todėl Lietuvos Respublikos Seimas ir nusprendė į minėtinų dienų sąrašą nuo 2007-ųjų įtraukti Kultūros dieną. Kad tai – Rericho idėja, primena balandžio 15-oji. Diena, labai tinkanti aptarti esmines kultūros vyksmo ir sklaidos problemas Lietuvoje, numatyti kelius jos plėtrai, konsoliduojančiai visuomenę, stiprinančiai ir visą valstybės rūmą.

kulturos-diena-2018-kvietimas.jpg