Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Kalėjimas (asociatyvi nuotr.) / Pixabay
EtapliusŠaltinis: BNS
Tyrėjai atskleidė suklastotus pasus, paslėptas kameras, šnipų meilės trikampį ir slaptus internetinius pokalbius apie galimus pagrobimus ir spąstus.
47 metų Orlinas Roussevas vadovavo operacijai iš apleistų buvusių svečių namų rytinės Anglijos pajūrio kurorte Didžiajame Jarmute, kur policija atrado šnipinėjimo reikmenų lobyną.
Teisėjas Nicholas Hilliardas Londono Senojo Beilio baudžiamajame teisme paskelbęs nuosprendį grupei sakė, kad galimas pavojus JK ir asmenims, prieš kuriuos buvo nukreiptas šnipinėjimas, buvo akivaizdus.
Manoma, kad grupuotės operacijos buvo vienos iš didžiausių ir sudėtingiausių priešiškų operacijų, kada nors atskleistų JK teritorijoje.
Teisme bylota, kad šnipai buvo motyvuoti pinigais ir veikė tarpvalstybiniu mastu JK, Austrijoje, Ispanijoje, Vokietijoje ir Juodkalnijoje.
Tarp O. Roussevo daiktų buvo rasta šimtai šnipinėjimo įtaisų. Kai kurie iš jų buvo paslėpti akmenyse, vyriškuose kaklaraiščiuose, „Coca Cola“ butelyje ir net pliušiniame žaisle – pakalike.
Policija iš didžiulio socialinio tinklo „Telegram“ žinučių archyvo O. Roussevo telefone išaiškino šešias operacijas, vykdytas trejus metus nuo pat 2020-ųjų rugpjūčio.
Pokalbiuose O. Roussevas, pravarde Džekis Čanas, savo šnipus vadino pakalikais pagal animacinio filmo „Bjaurusis Aš“ (Despicable Me) personažus, o jo antrasis pavaduotojas 44 metų Biseris Dzhambazovas turėjo Pašėlusio Makso pravardę.
Vienoje grėsmingoje žinutėje apie galimą pagrobimą grupuotės vadeiva O. Roussevas atsakė: „Jei jūs rimtai apie tai galvojate, aš turiu išteklių jį pagrobti, apsvaiginti narkotikais ir uždaryti saugiame urve.“
„Medaus spąstai“
Londono metropoliteno policijos kovos su terorizmu valdybos viršininkas Dominicas Murphy šią grupuotę apibūdino kaip „itin sudėtingą žvalgybos duomenų rinkimo operaciją“.
Prieš nuosprendžio paskelbimą jis sakė, kad tinklo veikla kėlė realią grėsmę tiek asmenims, prieš kuriuos buvo nukreipta, tiek nacionaliniam saugumui, o jų taktika priminė šnipų romaną.
Šiai grupei vadovavo įtariamas rusų agentas Janas Marsalekas – Austrijos verslininkas, kurio Interpolas ieškojo žlugus Vokietijos mokėjimų apdorojimo įmonei „Wirecard“.
J. Marsalekas buvo Rusijos žvalgybos ir O. Roussevo tarpininkas.
O. Roussevas, B. Dzhambazovas ir 33 metų Ivanas Stoyanovas prisipažino kaltais dėl šnipinėjimo. Jie buvo nuteisti atitinkamai 10 metų ir aštuoniems mėnesiams, 10 metų ir dviem mėnesiams bei penkeriems metams kalėjimo.
Kiti trys asmenys – 39 metų buvęs plaukikas Tihomiras Ivanchevas, 33 metų laborantė Katrin Ivanova ir 30 metų grožio salono savininkė Vanya Gaberova – teisme buvo pripažinti kaltais dėl šnipinėjimo kovo mėnesį.
Jie buvo nuteisti atitinkamai aštuoneriems metams, devyneriems metams ir aštuoniems mėnesiams bei šešeriems metams ir aštuoniems mėnesiams nelaisvės.
Tinklas vykdė įvairias sekimo ir žvalgybos operacijas, nukreiptas prieš Rusijos valstybę dominančius asmenis ir vietas.
Grupuotė svarstė galimybę panaudoti V. Gaberovą kaip „medaus spąstus“, kad sučiuptų aukšto rango žurnalistą, ir dronu ant Kazachstano ambasados Londone numesti kiaulės kraujo.
Kitu sąmokslu siekta išgauti Ukrainos karių, kurie, kaip manoma, buvo mokomi JAV oro pajėgų bazėje Vokietijoje, mobiliųjų telefonų duomenis.
Kai 2023-iųjų vasarį policija surengė reidą į grupuotės narių namus, ji rado B. Dzhambazovą, kuris palaikė ilgalaikius santykius su K. Ivanova, nuogą lovoje su meiluže V. Gaberova.
Duodama parodymus V. Gaberova teigė, kad ją apgavo B. Dzhambazovas, kurį ji laikė Interpolo pareigūnu, sergančiu smegenų vėžiu.
„Bellingcat“ tiriamosios žurnalistikos žurnalistas Christo Grozevas buvo vienas iš tų, į kuriuos tinklas nusitaikė, kai jis atskleidė Rusijos sąsajas su 2018-aisiais Anglijos Solsberio mieste įvykdytomis atakomis panaudojant nervus paralyžiuojančią medžiagą „Novičiok“ ir 2014-ųjų liepą numuštu oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuvu.
Sužinojęs, kad bulgarų šnipai ilgą laiką sekė jo ir jo šeimos judėjimą ir jų ryšius, jis patyrė siaubą, teigė žurnalistas savo pareiškime teisme.