PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Balandžio 17 d. 16:38

Jungtinė Karalystė atsisveikina su princu Philipu: kaip vyksta karališkosios laidotuvės?

Pasaulis

Linos Petrauskienės (ELTA) nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


171960

Šeštadienį Didžiosios Britanijos karalienės Elizabeth II (Elzbietos II) vyras princas Philipas (Filipas) išlydėtas į paskutinę kelionę, kurios metu karstą gabenusį katafalką lydėjo sielvarto prislėgti princo artimieji ir sutuoktinė monarchė.

Keturi poros vaikai princas – Charlesas (Čarlzas), princesė Anne (En), princas Andrew (Endriu) ir princas Edwardas (Edvardas) – bei vaikaičiai princai Williamas (Viljamas) ir Harry (Haris) lydėjo karstą pėsčiomis Vindzoro pilies teritorija iki Šv. Jurgio koplyčios.

Karalienė procesiją lydėjo automobiliu.

Vindzoro rūmuose vykstančioje ceremonijoje dalyvauja daugiau nei 700 karinių pajėgų narių, tarp jų – karinių orkestrų, garbės sargybos padalinių nariai ir karinio jūrų laivyno trimitininkai. Tačiau dėl koronaviruso pandemijos įvestų apribojimų vietoje 800 laidotuvių dalyvių, kurie buvo numatyti pagal laidotuvių planus dar prieš princo Philipo mirtį praėjusią savaitę, Šv. Jurgio koplyčioje susirinko tik 30, tarp jų našle likusi karalienė Elizabeth II (Elzbieta II) ir jos keturi vaikai.

Princas Philipas mirė balandžio 9 dieną. Jam buvo 99 metai ir jis aktyviai dalyvavo savo laidotuvių planavime. Ši ceremonija turi priminti jo tarnybą Karališkosiose jūrų pajėgose, su jomis visą gyvenimą besitęsusį ryšį ir princo meilę visureigiams „Land Rover Defender“. Pats princas per ilgus dešimtmečius vairavo ne vieną šio automobilio modelį, kol galiausiai po avarijos buvo priverstas atsisakyti vairavimo būdamas 97-erių. Karstas su princo palaikais į koplyčią atvežtas jo paties patobulintu automobiliu „Land Rover“, perdažytu karine žalia spalva su atvira galine kėbulo dalimi.

Drauge su princo Philipo vaikais ir vaikaičiais laidotuvėse dalyvauja ir kiti aukščiausio rango karališkosios šeimos nariai ir keletas velionio giminių iš Vokietijos. Philipas, iki vestuvių tituluotas Graikijos ir Danijos princu, buvo giminingas virtinei Europos karališkųjų šeimų, kaip ir pati karalienė.

Kaip praneša BNS, laidotuvių dalyvių prašoma koplyčioje dėvėti apsaugines kaukes ir laikytis fizinio atstumo nuo kitų, taip pat neprisijungti, kai keturių asmenų choras giedos giesmes. Karalienė Elizabeth II, didžiąją praėjusių metų dalį praleidusi izoliacijoje su sutuoktiniu Vindzoro pilyje, koplyčioje sėdės viena.

Laužant įsisenėjusį paprotį, karališkosios šeimos nariai, tarnaujantys ginkluotosiose pajėgose arba turintys karinių garbės titulų, laidotuvėse bus be mundurų.

Toks sprendimas, kurį patvirtino karalienė, reiškia, kad Harry nebus vienintelis karališkosios šeimos narys, nedėvintis uniformos. Buvęs britų kariuomenės kapitonas neteko savo karinių garbės titulų po to, kai pernai netikėtai išsižadėjo karališkosios šeimos nario pareigų. Todėl, remiantis protokolu, kariuomenės veteranas Harry, dukart dalyvavęs misijose Afganistane, tokiuose reginiuose savo medalius turi segtis prie kostiumo.

Kita priežastis, dėl kurios atsisakoma uniformų, gali būti monarchės antrasis sūnus princas Andrew (Endriu), buvęs Karališkojo jūrų laivyno sraigtasparnio pilotas, dalyvavęs 1982 metų kare dėl Folklando salų.