PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Tarp knygų lentynų2022 m. Rugsėjo 5 d. 13:33

Judson Brewer „Laisvi nuo nerimo“: kaip visam laikui išmokti valdyti nerimą

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: VAGA


244923

Nerimo jausmas puikiai pažįstamas kiekvienam. Įvairios gyvenimo aplinkybės priverčia mus jaustis įtemptai dėl įvairiausių dalykų. Šis jausmas yra natūrali emocijų įvairovės dalis. Tačiau, pastaruoju metu gyvename itin neramiais laikais: kaip visuomenė susidūrėme su pandemija, karu Ukrainoje, finansinės situacijos nestabilumu. O kur dar iššūkiai darbe, ar asmeniniame gyvenime. Tad nerimas nejučia tapo daugelio mūsų kasdienybės dalimi. Tačiau jį įmanoma atpažinti ir valdyti.

Amerikiečių psichiatras, neuromokslų specialistas Judsonas Breweris, leidyklos VAGA išleistoje knygoje „Laisvi nuo nerimo“, pasitelkia naujausius neurologijos laboratorijose ir klinikinėje praktikoje įrodytus metodus. Jis atskleidžia, kodėl taip sunku išsivaduoti iš nerimo ir pataria, kaip tai pagaliau padaryti.

Nerimas yra visur. Jis visada buvo. Bet per pastaruosius kelerius metus jis kaip niekada anksčiau užvaldė mūsų gyvenimą.

Mano santykis su nerimu prasidėjo kur kas seniau. Aš esu gydytojas – psichiatras, jei tiksliau. Per daugybę metų stengdamasis padėti savo pacientams įveikti nerimą ir nuolatos jausdamas, kad juos gydydamas praleidžiu kai ką svarbaus, pastebėjau ryšį tarp nerimo, mano laboratorijoje vykdomų įpročio keitimo neurologinių tyrimų ir savo paties panikos atakų. Ir tada viskas pasikeitė. Mane ištiko staigus nušvitimas, kai supratau, jog viena iš priežasčių, kodėl žmonės nesupranta jaučiantys nerimą, yra ta, kad jis slepiasi bloguose įpročiuose. Dabar manau, kad kur kas daugiau žmonių neabejotinai suvokia savo nerimą, nesvarbu, ar jie bando nugalėti šį įprotį, ar ne“, – kalba knygos autorius.

Judsonas Breweris atskleidžia, kad dažnai net nesusimąstome, jog kasdien mus aplankantis nerimas yra tiesiog susiformavęs įprotis. Autorius pateikia įžvalgų apie tai, jog kaip ir kitų neigiamų įpročių, nerimo atsikratyti, ar bent jau jį sumažinti, galime pirmiausia jį pastebėdami ir pripažindami sau, jog šią būseną jaučiame kur kas dažniau, nei tai yra normalu.

Internetinis žodynas nerimą apibūdina kaip „nerimastingumo, neramumo, ar įtampos jausmą, paprastai kylantį dėl neišvengiamo įvykio ar nežinomo rezultato“. Tai apima kone viską. Kadangi kiekvienas būsimas įvykis yra neišvengiamas ir vienintelis dalykas, dėl kurio galime būti tikri, yra tas, kad mums niekas neaišku, nerimas gali išlįsti bet kurioje vietoje ir situacijoje, bet kuriuo dienos metu. <...> Nesvarbu, ar esate tikras gydytojas ar daktaras „Google“, diagnozuoti klinikinį ar kitokį nerimą yra sudėtinga. Mes visi kartais nerimaujame – tai gyvenimo dalis, tačiau svarbiausia, kaip mes su nerimu susitvarkome. Jei neatpažįstame nerimo ir nežinome, kodėl jis kilo, mes galime pasinerti į laikinus prasiblaškymus arba imtis trumpalaikių technikų, kurios iš tiesų tik maitina nerimą, vėliau suformuodamos blogus įpročius (ar kada nors valgėte ledus ar sausainius, kai jautėte stresą?). Arba galime praleisti visą savo gyvenimą bandydami gydyti nerimą, taip jį tik sustiprindami (kodėl man nepavyksta suprasti nerimo priežasčių ir tiesiog liautis?). Štai apie ką ši knyga.

Kartu tyrinėsime, kaip nerimas išsivystė iš mūsų smegenyse esančio pagrindinio išgyvenimo mechanizmo, kaip jis gali tapti save pastiprinančiu įpročiu ir ką jūs galite padaryti, kad pakeistumėte savo santykį su juo, kad jis pats atsipalaiduotų. Taip pat gausite papildomą prizą: proceso metu sužinosite, kaip nerimas gali prisidėti prie kitų įpročių (ir kaip su jais dirbti)“, – knygą pristato autorius.

Judsonas Breweris pats nuėjo nemenką kelią kol suprato, kad turi nerimo sutrikimų, kurių anksčiau jam nepavyko įsisąmoninti ir susieti su patiriama įtampa. „Laisvi nuo nerimo“ – tai aiškiai ir suprantamai pateikiama nerimo dekonstrukcija: Kaip gimsta nerimas? Kodėl nerimas yra ne kas kita, kaip įprotis? Ką daryti, kad šį įprotį pavyktų suvaldyti savo mąstymu? Kas yra minčių žemėlapiai ir kaip juos kurti? Šie ir kiti klausimai bus atsakyti neurologijos mokslų daktaro. Pasitelkdamas atliktus mokslinius tyrimus, savo asmeninę patirtį ir pateikdamas savo pacientų atvejus, knygos „Laisvi nuo nerimo“ autorius padės į nerimą pažvelgti naujai ir įgyti žinių apie tai, kaip kuo labiau galime padėti sau ir aplinkiniams susitvarkyti su momentiniu nerimastavimu ar jau pažengusiu – generalizuotu nerimo sutrikimu.

Kviečiame skaityti knygos ištrauką:

Nerimas stebuklingai nedingsta, kai mes suprantame, kad jis gimsta ir yra maitinamas pasikartojančio elgesio, kuris tampa save pastiprinančiu įpročiu. Racionalus supratimas yra tik pirmas žingsnis. Turėjau daug pacientų, kurie įžengę į mano kabinetą teigė, esą jiems „viskas aišku“, tačiau tik iš jo išėję ir toliau kankinosi nežinodami, ką daryti. Daugybę metų stebėjau, ko iš tiesų reikia, kad žmonės iš konceptualaus lygmens pereitų į praktinį suvokimą, pasirodo – reikia įgyti asmeninės patirties išsilaisvinant iš nerimo. Ir, tikėsite tuo ar ne, bet geriausia tai paaiškinti naudojant trijų žingsnių procesą, kuris turi daugiau bendrybių su dviračiais nei su smegenimis.

Aš užaugau važinėdamas dviračiais. Tai man padėjo neįsivelti į nemalonumus. Pradėjau nuo BMX dviračio, kuris turėjo tik vieną pavarą. Vėliau perėjau prie plento dviračio su dešimties pavarų grandine ir galiausiai prie savo kalnų dviračio su visu dvidešimt vienos pavaros komplektu. Kai važiuoji kalnų dviračiu, niekada nežinai, ar teks vargti kylant stačia įkalne, ar reikės minti tiesia kelio dalimi, ar riedėti žemyn. Dėl to naudinga turėti tiek daug pavarų: pirma pavara užveža mane į kalną, o dvidešimt pirma padeda tuo pačiu kalnu nusileisti žemyn. Dėl tos pačios priežasties pavaras turi ir automobiliai – kad galėtų judėti pirmyn, nepaisydami kelio reljefo ypatumų.

Pavarų analogija man šovė į galvą po to, kai sukūriau mūsų programą, padedančią žmonėms, kenčiantiems nuo streso ir persivalgymo (programa vadinasi Eat Right Now). Visi programos dalyviai gauna nemokamą prieigą prie savaitinių vaizdo sesijų su manimi, kuriose jie gali kalbėti ir užduoti klausimus apie dėmesingo įsisąmoninimo praktiką ir mokslą, kuriuo jis paremtas. Tokiu būdu aš galiu įsitikinti, kad jie supranta sąvokas ir praktikas taiko deramai, o jeigu jiems kas nors nesiseka, galiu duoti patarimų ateičiai. Maždaug po metų šios programos taikymo tiek internetu, tiek gyvai Dėmesingo įsisąmoninimo centre (kuris seniau buvo įsikūręs Masačusetso universiteto medicinos mokykloje, o dabar – Brauno universitete) aš pastebėjau žmonių progresą. Atrodė, kad jie natūraliai laikėsi sekos, kurią galima suskirstyti į tris paprastus žingsnius. Žinoma, pirmoji man į galvą šovusi mintis buvo pavaros, nes tai buvo tobulai jų patirčiai apibūdinti tinkanti analogija. Šią pavarų analogiją aš pasitelksiu apibūdinti praktinei struktūrai, kuri jums pravers toliau skaitant knygą.

1 dalis (pirmoji pavara) paaiškins jums, kaip pradėti kurti savo nerimo „įpročių ciklų“ žemėlapius.

2 dalis (antroji pavara) padės jums suprasti smegenų atlygio sistemą, kad galėtumėte sistemingai dirbti su nerimu (ir kitais įpročiais).

3 dalis (trečioji pavara) padės jums suprasti, kiek jūsų įgimti nerviniai gebėjimai leidžia jums atsitraukti nuo susijusių su nerimu įpročių (pvz., nerimavimo, atidėliojimo, savigraužos) ir suformuoti naujus, potencialiai geresnius įpročius (pvz., smalsumą ir gerumą).

Pastebėjau, kad pirmąją pavarą žmonės įvaldo iškart (bent teoriškai), bet dažnai parodo šiek tiek atsparumo antrajai. Kad ir kaip būtų, daugelis sugeba išsiugdyti įgūdžius, leidžiančius gana greitai perjungti trečią pavarą, ir mėgautis dar ne vienerius metus formuojant, tobulinant ir dailinant tuos trečiosios pavaros įgūdžius. Kai kurie žmonės praleidžia visai nemažai laiko, važiuodami / vairuodami pirmąja ir antrąja pavara, kol pasiruošia perjungti trečiąją. Nesvarbu, kurioje vietoje esate jūs, visos pavaros veža pirmyn, o skaitydami kitus skyrius rasite tiek abstrakčių paaiškinimų, tiek praktiškų pratimų, padėsiančių atsikratyti nerimo (ir kitų įpročių) ciklų visam laikui.

Judson Brewer „Laisvi nuo nerimo“, iš anglų kalbos vertė Indrė Poliuškevičienė, leidykla VAGA, 2022.

Reklama