PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sportas2024 m. Lapkričio 7 d. 15:08

Judėjimo džiaugsmas: kaip projektas „Būkime fiziškai aktyvūs!“ keičia įpročius

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Reklaminis turinys


333544

Fizinis aktyvumas – tai raktas į sveikatą, stiprų kūną ir gerą savijautą. Tačiau ar visi tiksliai žinome, kiek ir kokios fizinės veiklos iš tikrųjų reikia vaikams ir paaugliams?

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja vaikams ir paaugliams kasdien sukaupti bent 60 minučių vidutinio ar didelio intensyvumo fizinės veiklos. Tai gali būti pasiekta dalijant laiką, pavyzdžiui, į du kartus po 30 minučių ar tris kartus po 20 minučių. Svarbiausia, kad fizinė veikla truktų bent 10 minučių nepertraukiamai, kitaip nebus teigiamo poveikio sveikatai. Norint pasiekti didesnės naudos sveikatai ir siekiant didesnių teigiamų pakitimų organizme rekomenduojama šį laiką prailginti iki 90–120 min. per dieną.

Vidutinio intensyvumo veiklos požymiai – pagreitėjęs ir pagilėjęs kvėpavimas, padidėjęs širdies susitraukimų dažnis, prasidėjęs prakaitavimas bei sušilimas. Tačiau užsiimant tokio intensyvumo veikla vis dar galite kalbėtis be didelių pastangų. Pavyzdžiai:

· važiavimas dviračiu;

· šokiai;

· plaukimas ramiu tempu;

· judrūs žaidimai parke ar vaikų žaidimų aikštelėje.

Didelio intensyvumo veiklos požymiai – reikšmingai padidėjęs širdies susitraukimų dažnis, gausesnis prakaitavimas, pasunkėjęs kvėpavimas. Be to, tampa sunku ilgiau kalbėti. Pavyzdžiai:

· greitas bėgimas;

· intensyvūs sportiniai žaidimai (krepšinis, futbolas, tinklinis, tenisas, kt.);

· aukšto intensyvumo intervalinės treniruotės (HIIT);

· plaukimas greitu tempu.

Nepaisant fizinio aktyvumo svarbos, Lietuvoje situacija išlieka neraminanti. Higienos instituto 2021 m. atliktos mokinių gyvensenos pokyčių 2016-2020 m. analizės duomenimis, tik 14 % mokinių po pamokų yra fiziškai aktyvūs bent 60 minučių per dieną. Be to, vaikų, praleidžiančių daugiau nei 4 valandas prie ekranų, skaičius išaugo nuo 6 % iki 25 %. Higienos instituto mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimo 2024 m. rodiklių suvestinės-ataskaitos duomenys rodo panašias tendencijas – tik 14 % mokinių kasdien, ne pamokų metu, mankštinasi ar sportuoja bent 60 minučių, o praleidžiančių prie ekranų daugiau nei 4 val. dalis dar padidėjo – 28,2 %. Šie rodikliai kelia susirūpinimą dėl jaunimo sveikatos ir gyvenimo kokybės ateityje.

Tam, kad būtų sprendžiamos šios problemos, VšĮ ,„Darnaus vystymo projektai“ vykdo projektą – „Būkime fiziškai aktyvūs!“. Jis skirtas skatinti mokyklinio amžiaus vaikų ir jų šeimos narių fizinio aktyvumo įpročius. Projekto metu organizuojamos įvairios treniruotės: strength, HIT, savigynos, complexity ir F.A.C.T.S. Kurių trukmė yra 90 min., siekiant, kad dalyviai gautų didesnės naudos sveikatai ir matytų reikšmingesnius pokyčius organizme. Šios treniruotės ne tik stiprina ištvermę, reakciją, pusiausvyrą ir koordinaciją, raumenų jėgą, lankstumą, greitumą, vikrumą bei lavina kūną, bet ir suteikia daug džiaugsmo. Susipažinti su treniruočių akimirkomis galite pridėtose nuotraukose.

Jei norite daugiau sužinoti apie projektą „Būkime fiziškai aktyvūs!“ ir kitus VšĮ Darnaus vystymo projektai įgyvendinamus projektus, sekite mus socialiniuose tinkluose. Instagram'e – @vsi_dvp, bei Facebook puslapyje – „Darnaus vystymo projektai“. Čia dalijamės naujienomis apie veiklas ir įkvepiančiomis akimirkomis iš renginių.

Projektas bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.

Reklama

#FIZINIS AKTYVUMAS#SPORTAS#SVEIKATA