PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Kovo 29 d. 11:14

JT žmogaus teisių vadovas reikalauja nutraukti civilių kančias Ukrainoje

Pasaulis

Volkeris Turkas / Scanpix

EtapliusŠaltinis: BNS.LT


353000

Jungtinių Tautų (JT) žmogaus teisių vadovas penktadienį paragino nutraukti žmonių kančias sukeliančius išpuolius prieš civilius Ukrainoje.

„Pastarosiomis savaitėmis buvo intensyviai dirbama dėl galimų paliaubų Ukrainoje, kurios būtų labai sveikintinos“, – sakė Volkeris Turkas JT Žmogaus teisių tarybai.

„Ribotos paliaubos, kuriomis apsaugomi laivybos keliai ir infrastruktūra, yra sveikintinas žingsnis į priekį. Dabar labiausiai reikia nutraukti siaubingas kančias, kurios kasdien patiriamos Ukrainoje“, – teigė jis.

2022 metų vasarį Rusija pradėjo plataus masto invaziją į kaimyninę šalį. Per puolimą žuvo dešimtys tūkstančių žmonių abiejose pusėse.

Sausį grįžęs į valdžią JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) deda pastangas susitarti dėl paliaubų, o navigacija Juodojoje jūroje – viena iš pirmųjų derybų dalių.

„Tačiau tuo pat metu, kai vyksta šios derybos, Ukrainoje suintensyvėjo kovos, per kurias žūsta ir yra sužeidžiama dar daugiau civilių gyventojų“, – sakė V. Turkas.

„Per pirmuosius tris šių metų mėnesius nukentėjusiųjų skaičius buvo 30 proc. didesnis nei tuo pačiu laikotarpiu pernai, – teigė jis. – Karui tebesitęsiant, dar kartą raginu nutraukti išpuolius prieš civilius gyventojus ir sprogstamųjų ginklų naudojimą apgyvendintose teritorijose. Turi būti imtasi visų atsargumo priemonių, kad būtų išvengta žalos civiliams gyventojams.“

Kalbėdamas Žmogaus teisių tarybai, V. Turkas sakė, kad didžioji dauguma civilių gyventojų aukų kare buvo Rusijos pajėgų nužudyti ir sužeisti ukrainiečiai.

„Man kelia nerimą tai, kad abi konflikto šalys vis dažniau naudoja trumpojo nuotolio kovinius dronus. Nuo gruodžio šie nauji prietaisai nužudė ir sužeidė daugiau civilių nei bet kuris kitas ginklas“, – sakė jis.

„Taika (...) dabar kaip niekad aktuali. Ji turi būti grindžiama žmogaus teisėmis, – kalbėjo V. Turkas. – Tai reiškia, kad turi būti grąžinti visi karo belaisviai, paleisti savavališkai sulaikyti civiliai gyventojai, įskaitant tuos, kurie Rusijoje priešinasi karui, ir grąžinti Rusijos Federacijos perkeltus vaikus.“

V. Turkas pridūrė, kad taikos metu turi būti nutraukta diskriminacija dėl tautybės ar kalbos ir atkurtos nuosavybės teisės, o pereinamojo laikotarpio teisingumas ir atskaitomybė būtų „labai svarbūs siekiant tvarios taikos“.

Ukrainos žmonės turi būti „visų diskusijų dėl taikos centre“, teigė jis.

#JT#ŽMOGAUS TEISIŲ VADOVAS#AUKOS#UKRAINA#CIVILIAI
#KARAS#RUSIJA