PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Lapkričio 25 d. 18:00

A. Guterresas pasmerkė minų keliamą grėsmę po JAV sprendimo jomis aprūpinti Ukrainą

Pasaulis

Užminuota teritorija. KP Odesos pakrantės nuotr.

BNSŠaltinis: BNS


330890

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius pirmadienį pasmerkė, anot jo, atsinaujinusią priešpėstinių minų grėsmę kelios dienos po to, kai JAV paskelbė jog aprūpins tokiais ginklais Ukrainos pajėgas, kovojančias prieš Rusijos invaziją.

Konferencijoje Kambodžoje, skirtoje peržvelgti Priešpėstinių minų draudimo susitarimo įgyvendintą progresą, išsakytose pastabose, kurias JT vadovas Antonio Guterresas perdavė per atstovę, jis gyrė darbą, įdėtą dėl sausumos minų naudojimo atsisakymo ir jų naikinimo visame pasaulyje.

„Tačiau pavojus išlieka. Į tai įeina ir kai kurių pasirašiusių šalių atsinaujinęs priešpėstinių minų naudojimas, o taip pat ir atsilikimas nuo įsipareigojimo tokius ginklus sunaikinti“, – teigė generalinis sekretorius.

Jis kvietė 164 šalis signatares – tarp kurių yra Ukraina, tačiau nėra Rusijos ar JAV, – vykdyti savo įsipareigojimus bei užtikrinti konvencijos laikymąsi.

A. Guterreso mintis išsakė JT generalinio sekretoriaus pavaduotoja Armida Alisjahbana.

Kol kas nėra aišku ar šie pasisakymai adresuoti būtent Ukrainai.

Ukrainos komanda šioje konferencijoje neatsakė į naujienų agentūros AFP klausimus dėl JAV siunčiamų minų.

Vašingtono praeitą savaitę priimtas sprendimas siųsti Kyjivui priešpėstines minas iškart sulaukė žmogaus teisių aktyvistų kritikos.

Kadenciją baigianti JAV administracija siekia suteikti Ukrainai kuo geresnę poziciją mūšio lauke, iki kol naujai išrinktas JAV prezidentas Donaldas Trumpas perims valstybės vairą.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis teigė, jog minos yra itin svarbios siekiant sustabdyti rusų puolimą.

Konferencija vyksta Kambodžoje, kuri po tris dešimtmečius trukusio pilietinio karo, prasidėjusio 7-e dešimtmetyje, liko viena iš labiausiai subombarduotų ir užminuotų šalių pasaulyje.

Kambodžos premjeras Hun Manetas konferencijoje sakė, jog jo šalyje reikia išvalyti virš 1,6 tūkst. kv. kilometrų pavojingos žemės, kuri apsunkina daugiau nei milijono žmonių gyvenimus.

Nuo 1979-ųjų apie 20 tūkst. žmonių neteko gyvybės Kambodžoje dėl paliktų minų ir nesprogusių užtaisų. Dar dvigubai tiek buvo sužeisti.

Tarptautinė kampanija už sausumos minų draudimą (ICBL) trečiadienį sakė, jog beveik 6 tūkst. žmonių tapo minų ir kitų sprogmenų aukomis, o iš jų beveik 2 tūkst. žuvo.

Anot organizacijos, civiliai sudarė 84 proc. visų užregistruotų nukentėjusiųjų.

#ANTONIO GUTERRESAS#JAV#UKRAINA#MINA#GRĖSMĖ