PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Rugsėjo 26 d. 19:29

JT vadovas apgailestauja dėl naujų branduolinio ginklavimosi varžybų

Pasaulis

Etaplius.ltŠaltinis: BNS


279001

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Gutteresas (Antoniju Guterišas) antradienį pareiškė, kad žmonija pasinėrė į naujas branduolinio ginklavimosi varžybas, ir perspėjo, kad virš pasaulio tvyro susinaikinimo šešėlis.

Branduolinį ginklą turinčioms valstybėms plečiant ir modernizuojant savo arsenalus, JT vadovas paragino atgaivinti pastangas mažinti šių ginklų skaičių ir galiausiai juos visai panaikinti.

„Prasideda nerimą keliančios naujos ginklavimosi varžybos. Pirmą kartą per pastaruosius dešimtmečius branduolinių ginklų skaičius gali išaugti“, – paskutinę metinės sesijos dieną JT Generalinėje Asamblėjoje sakė A. Guterresas.

„Bet koks branduolinio ginklo panaudojimas – bet kada, bet kur ir bet kokiomis aplinkybėmis – sukeltų didžiulę humanitarinę katastrofą“, – teigė jis.

„Vėl žvanginama branduoliniais kardais. Tai beprotybė, turime pakeisti kursą“, – pridūrė jis.

Birželį Stokholmo tarptautinis taikos tyrimų institutas (SIPRI) pranešė, kad 2022 metais pasaulio branduolinės galybės, ypač Kinija, trečius metus iš eilės didino investicijas į savo arsenalus.

Nors bendras Jungtinės Karalystės, Kinijos, Prancūzijos, Indijos, Izraelio, Šiaurės Korėjos, Pakistano, Rusijos ir Jungtinių Valstijų turimų branduolinių kovinių galvučių skaičius per praėjusius metus sumažėjo apie 1,6 proc. iki 12 512, SIPRI teigė, kad mažėjimo tendencija gali pasikeisti.

SIPRI duomenimis, neįskaitant išmontuoti skirtų kovinių galvučių, tinkamų naudoti branduolinių ginklų skaičius iš tikrųjų padidėjo.

Daugiausia padidėjo Kinijos, kuri savo atsargas padidino nuo 350 iki 410 kovinių galvučių.

Tuo tarpu Šiaurės Korėja vis dažniau bando savo branduolinių ginklų atsargas, pavyzdžiui, tolimojo nuotolio raketas ir povandeninius laivus.

A. Guterresas teigė, kad ši situacija pasauliui yra neatidėliotinas klausimas.

Jis teigė, kad branduolinės valstybės savo arsenalus tobulina greičiau, tiksliau ir juos sunkiau aptikti.

Pasak A. Guterreso, branduolinių ginklų platinimo stabdymo ir nusiginklavimo skatinimo struktūra susilpnėjo.

Todėl jis paragino šalis įsipareigoti niekada ir jokiomis aplinkybėmis nenaudoti savo branduolinių ginklų.

JT vadovas paragino atgaivinti ir sustiprinti Branduolinio ginklo neplatinimo ir Branduolinio ginklo uždraudimo sutartis.

Jis taip pat paragino įgyvendinti 1996 metų JT Generalinės Asamblėjos priimtą Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutartį, kuri vis dar negalioja, nes prie jos neprisijungė kelios svarbiausios šalys.

„Pasaulis per ilgai praleido branduolinių ginklų šešėlyje. Atsitraukime nuo katastrofos krašto“, – sakė jis.