PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Vasario 10 d. 17:25

Jono ir Adolfo Mekų laiškų knygos sutiktuvės Biržuose

Panevėžys

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


117328

Vasario 8 dieną Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešojoje bibliotekoje pristatyta laiškų knyga „Jonas ir Adolfas Mekai. Gyvenimo lai(š)kai“. Biržuose, Jono ir Adolfo Mekų gimtajame krašte, įvyko pirmasis knygos pristatymas.

Į knygos sutiktuves atvyko žmonės, kuriems gimė šios knygos idėja ir kurie ją sėkmingai įgyvendino: knygos sudarytojas Kęstutis Pikūnas, Jono Meko mokinys kino režisierius Audrius Stonys, knygos koordinatorė Indra Drevinskaitė.

Į knygos sutiktuves atėjo nemažai biržiečių, jau atradusių ar atrandančių Joną ir Adolfą Mekus, besižavintys ar susidomėję jų kūryba. Dar prieš renginio pradžią daugelis sutiktuvių dalyvių įsigijo čia pat parduodamą naująją knygą ir spėjo pavartyti, pasigrožėti.

Renginį pradėjo knygos koordinatorė, Biržų Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Indra Drevinskaitė, papasakojusi, kad knygos idėja gimė praėjusių metų kovą, kai kartu su Biržuose savo knygą pristačiusiu Kęstučius Pikūnu nuvažiavo į Semeniškius.

I. Drevinskaitė padėkojo Biržuose gyvenančioms Mekų dukterėčioms Editai ir Inai už tai, kad visuomenei sutiko atverti Jono ir Adolfo Mekų laiškų archyvą.

Knygos sudarytojas Kęstutis Pikūnas pasakojo ne tik apie knygos idėją, bet ir apie jos sudarymą, formos pasirinkimą, maketavimo subtilybes (nebuvo lengva techniškai parengti knygą, kurioje ne tik atplėšiami laiškai, bet ir veriasi žodžiai, Jono ir Adolfo Mekų vardai po mažą dalelę išspausdinti ant kiekvieno knygos puslapio tampa gražiais užrašais, kai visa knyga įrišama ir pan.).

K. Pikūnas sakė, kad rengiant knygą peržiūrėjo daug J. Meko filmų, perskaitė daug interviu su Jonu ir Adolfu Mekais. Anot K. Pikūno, laiškai – tai šeimos istorija, labai jautrus dalykas, tad ne kartą teko kreiptis į Mekų šeimos atstovus, tikslinti detales. „Mekų šeimos žmonės visada buvo arti“, – kalbėjo K. Pikūnas ir dėkojo biržietėms Editai ir Inai, vilnietei Mekų dukterėčiai Rimai, kurios padėjo tikslinti nuotraukų datas, kitus duomenis.

Apie Jono Meko pamokas pasakojo kino režisierius Audrius Stonys, porą mėnesių dalyvavęs J. Meko paskaitose-pamokose Niujorke. A. Stonys kalbėjo: jei ne šie laiškai, sunku būtų suprasti Jono Meko kūrybą. Laiškai liudija, kad ir tapęs pasaulio žmogumi, visame pasaulyje žinomu menininku, jis pirmiausia išliko savo kaimo vaikas, brangiausiomis laikydamas šeimos vertybes, meilę gimtajam kraštui. Anot A. Stonio, Jono Meko laiškai niekuo nesiskiria nuo poezijos.

Šiltais prisiminimais apie bendravimą su Jonu Meku dalinosi JAV gyvenęs ir dešimtmetį Jono Meko avangardinio kino centre dirbęs fotomenininkas Arūnas Kulikauskas. Jis prisiminė, kaip Niujorke susirado Joną Meką, kaip J. Mekas sutiko bendrauti, priėmė jo pagalbą, o vėliau – įdarbino savo centre. A. Kulikauskas prisiminė ir J. Meko keptus bulvinius blynus, ir jo linkėjimą grįžti į tėvynę, o vėliau – domėjimąsi, kaip gimtame krašte sekasi Arūnui. „Jam buvo labai artimas mano sugrįžimas į Lietuvą“, – kalbėjo A. Kulikauskas. A. Kulikauskas tą dieną pirmą sykį su šeima lankėsi Biržų krašte ir džiaugėsi pagaliau atvykęs ten, kur buvo Jono pradžia.

Knygos sutiktuvėse kalbėjusi Edita Rubinienė (Mekaitė) pasidžiaugė, kad jos tėvų ir močiutės kruopščiai saugotus laiškus patikėjo knygos sumanytojams, kad laiškai tapo puikia knyga, išėjo į žmones.

Knygos idėjos autorius ir jos sudarytojus pasveikino Savivaldybės mero pavaduotoja Astra Korsakienė. Ji prisiminė: kai knygos sumanytojai kreipėsi paramos į Biržų rajono savivaldybę, nebuvo abejonių, ar remti tokį leidinį. „Knygos sudarytojai pažadėjo nenuvilti ir nenuvylė, – kalbėjo mero pavaduotoja, – „Jonas ir Adolfas Mekai. Gyvenimo lai(š)kai“ tapo puikiu mūsų kraštą reprezentuojančiu leidiniu.“
Visi šventės dalyviai galėjo atsakyti į klausimą, kas jiems yra ši knyga, kuo jiems tapo prisilietimas prie Mekų gyvenimo. Visi kalbėjusieji pirmiausia kalbėjo apie didžiulę Jono ir Adolfo Mekų meilę gimtajam kraštui, tėvams, artimiesiems, apie jų suvoktą ir kitiems perduotą būtinybę turėti savo žemę, branginti ryšius su artimiausiais žmonėmis.

Ne visi laiškai buvo sudėti į knygą, ne visiems joje užteko vietos. Tačiau, knygos rengėjų žodžiais, iš kiekvieno laiško galima semtis išminties, gerumo ir tvirtybės, suvokti paprastų dalykų svarbą, permąstyti iš naujo savo vertybes, suvokti, kaip svarbu nebūti žmonėmis be savo vietos. Ir – geriau pažinti iš mažų Semeniškių išėjusius pasaulio menininkus.

Pristatydami knygą Biržuose jos rengėjai jau žinojo, kad „Jonas ir Adolfas Mekai. Gyvenimo lai(š)kai“ tapo viena iš gražiausių 2019 metais išleistų knygų. Tokį konkursą buvo paskelbusi Lietuvos kultūros ministerija. Apdovanojimą knyga už lengvą ir daugiasluoksnį vaizdažodinį pasakojimą laimėjo Meninės ir dokumentinės fotografijos leidinių kategorijoje. Knygą išleido UAB „Post scriptum. Littera“, spausdino UAB „Petro ofsetas“.

Knygą galima įsigyti Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešojoje bibliotekoje (I ir II a.), nuo vasario 10 d. – Biržų turizmo informacijos centre, o vasario 20–23 d. – tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje (5 salė, C09 stende).