PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Liepos 14 d. 16:25

Joniškio krašte – tarptautinis Vaclovo Daunoro vardo operos festivalis

Joniškis

Nuot­rau­ka iš LNOBT

Joniškio kultūros centro informacijaŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


272799

Rugpjūčio 3 ir 5 d. pirmą kartą Joniškio krašte, o ir Lietuvoje, rengiamas tarptautinis iš Žagarės kilusio legendinio operos artisto, boso Vaclovo Daunoro vardo operos festivalis. Renginys skirtas neeilinio likimo, pasaulinio garso operos solisto V. Daunoro atminimui ir operos žanro sklaidai regione.

Festivalis prasidės operos grando gimtinėje rugpjūčio 3-iąją. Žagarės kultūros centre 18 val. vyks V. Daunorui atminti skirta konferencija, kurioje naujai per laiko perspektyvą bus aptarta muzikologės Jūratės Katinaitės sudaryta knyga „Karalių kuria aplinka“, vyks režisierės Jadvygos Janulevičiūtės dokumentinio filmo „Kur tas šaltinėlis“, sukurto 1975 m., peržiūra, bus eksponuojami V. Daunoro operų personažų kostiumai. Programą vainikuos Žagarės miesto aikštėje vyksiantis Kauno valstybinio muzikinio teatro solistų – soprano Ievos Goleckytės, baritono Andriaus Apšegos, boso Jorio Rubinovo, pianistės, koncertmeisterės Beatos Vingraitės-Andriuškevičienės – koncertas.

Rugpjūčio 5-ąją 18 val. Joniškyje, Joniškio „Aušros“ gimnazijos parke, vyks tarptautinė festivalio programa, sudaryta iš dviejų dalių: gala koncerto „Vaclovo Daunoro operų arijos“ ir gražiausių operos arijų koncerto. Programą atliks žinomiausi Lietuvos, Latvijos, Ukrainos, Baltarusijos operos solistai: bosas Liudas Mikalauskas (Lietuva), tenorai Raimonds Bramanis ir Juris Vizbulis (Latvija), bosas Andrejus Bestchastny’is (Ukraina), sopranas Margarita Levchuk (Baltarusija), orkestras „Vilniaus Sinfonietta“, orkestro vadovas ir vyr. dirigentas Vytautas Lukočius (Lietuva).

Visi festivalio renginiai – nemokami.

Vaclovas Daunoras (1937–2020) – vienas ryškiausių artistų Lietuvos operos scenos istorijoje, charizmatiškas, unikalaus tembro bosas, nepaprastai įtaigus operos vaidmenų atlikėjas. Stažavosi viename garsiausių, prestižiškiausių pasaulio operos centrų – Milano „La Scala“ teatre – ir 1967 m. debiutavo jo scenoje kartu su garsiuoju Lučianu Pavaročiu.

1971 m. tarptautiniame aukščiausio meistriškumo Tulūzos dainininkų konkurse Prancūzijoje V. Daunoras laimėjo Didijį prizą. Daugiau nei tris dešimtmečius V. Daunoras dainavo Lietuvos operos ir koncertinėse scenose, o Lietuvai atgavus nepriklausomybę, išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas.

1995 m., būdamas 58-erių, debiutavo prestižiniame Niujorko „Metropolitan Opera“ teatre. Šiame teatre dainavo 10 sezonų, suvaidino 205 spektakliuose. 2005 m. šio teatro scenoje baigė karjerą. Gyvenimo saulėlydį pasitiko Lietuvoje, Vilniuje. Palaidotas Vilniaus Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje. Per visą karjerą kaip artistas gastroliavo Bulgarijoje, Lenkijoje, Čekoslovakijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, JAV, Kanadoje, Egipte, Belgijoje, Japonijoje ir kt.

V. Daunoras Lietuvoje ir kitų šalių teatruose sukūrė dešimtis vaidmenų, iš kurių reikšmingiausi – Pilypas II ir Didysis inkvizitorius (G. Verdžio operoje „Don Karlas“), Borisas Godunovas (M. Musorgskio „Borisas Godunovas“), Mefistofelis (Ch. Gounodo „Faustas“), Don Bazilijus (G. A. Rossinio „Sevilijos kirpėjas“), Eskamiljas (G. Bizet „Karmen“), Monteronė (G. Verdžio „Rigoletas“), Margiris (V. Klovos „Pilėnai“) ir kt.

Operos grandas V. Daunoras, gimęs ir augęs Žagarėje, niekada neužmiršo savo šaknų. Iš čia keturiolikmetis pėsčiomis išėjęs į Vilnių, vėliau – į platų pasaulį lavinti savo talento, gyvenimo saulėlydyje nesyk buvo čia sugrįžęs. 2019 m. per Žagarės vyšnių festivalį aplankęs gimtąją Žagarę ir, priimdamas Joniškio garbės piliečio regalijas, graudinosi: „Dešimt metų dainavau „Metropolitan Opera“, o dabar ašaros spaudžia akis. Jau jokių klystkelių nebebus, tik viena meilė Žagarei, mano Žagarėlei...“

„Aš norėčiau gyventi ilgai ir pasidžiaugti savo džiaugsmu, nes dažnai džiaugiausi kitų džiaugsmais. Daug turėjau kovoti, kad užsienio šalyse į operų, konkursų, koncertines programas būtų įtraukta raidė „Ž“, nes prie savo pavardės reikalaudavau nurodyti vietovę, iš kur atvykęs – „Žagarę“. Taip vokalinėje pasaulio kultūroje visiems laikams buvo įrašytas jos vardas“, – apie savo gimtinę kalbėjo garsiausias visų laikų Lietuvos operos solistas.