PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2025 m. Gegužės 15 d. 13:50

Jonavietis šaulys T. Januškevič: džiaugiuosi galėdamas ant uniformos nešioti Lietuvos vėliavą

Jonava

Asmeninio archyvo nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Jonavos rajono savivaldybė


362046

Jonavietis Tomas Januškevič – 17-metis gimnazistas, ne vienus metus dalyvaujantis Šaulių sąjungos veikloje. Vaikinas yra ir NATO jaunimo ambasadorius, aktyviai įsitraukiantis į veiklas, prisidedančias prie pilietiškumo ugdymo. Pakalbinome jį ir paklausėme, kas paskatino jauną žmogų prisijungi prie minėtų organizacijų ir kodėl jos tapo neatsiejama jo gyvenimo dalimi.

Tomai, papasakok apie save ir apie savo užklasines veiklas.

Esu vienuoliktokas, mokausi Jonavos Senamiesčio gimnazijoje. Pagrindinė mano veikla – jaunieji šauliai. Ten esu pasiekęs būrio vado poziciją, turiu aukščiausią ketvirtą pakopą ir šauliams esu atsidavęs jau septynerius metus. Taip pat esu NATO jaunimo ambasadorius. Šioje veikloje esu nuo pat pradžių – 2021 metų. Pirmais metais ėjau vedamas smalsumo, na o vėliau nusprendžiau kartoti savo kadenciją ir šiuo metu einu jau trečiąją kadenciją, kaip NATO jaunimo ambasadorius.

Kas tave paskatino prisijungti prie Lietuvos Šaulių sąjungos?

Jau dešimties metų nusprendžiau, kad noriu pamėginti kažką naujo, apie tai pasakiau ir savo mamai. Pats gyvenu Ruklos miestelyje, todėl aplinkui nuo mažumės matau daug kariškių. Matant jų gyvenimą, ką jie veikia, man pačiam kilo noras išmėginti savo jėgas. Pirmais Šaulių sąjungos susitikimo kartais buvau nedrąsus, jautrus vaikas, bet po kelerių metų pajutau, kad esu sustiprėjęs tiek fiziškai, tiek psichologiškai.

Kaip manai, kokią įtaką Lietuvos Šaulių sąjunga daro jaunimui ir bendruomenei? Kodėl tai svarbu?

Karo akivaizdoje apie Lietuvos šaulių sąjungą girdime vis daugiau. Ypač suaktyvėjo jaunųjų šaulių veikla – vis daugiau jaunimo įsitraukia į organizaciją. Ši organizacija sudaro galimybę jaunimui išmokti naujų įgūdžių. Pavyzdžiui, užkurti ugnį be degtukų, praleisti naktį miške prie minusinės oro temperatūros. Šiuolaikiniam jaunimui net be paprasčiausio telefono savaitę išbūti būtų sudėtinga. Šaulių sąjunga ugdo ištvermę ir padeda atrasti tikrus draugus, kuriais galima pasikliauti sudėtingose situacijose.

Kalbant apie asmeninę mano patirtį, aš nuoširdžiai džiaugiuosi galėdamas ant uniformos nešioti Lietuvos vėliavą, kalbėti lietuviškai. Aš tai labai vertinu ir manau, kad Šaulių sąjunga yra ta vieta, kuri ugdo žmones, galinčius prisidėti prie mūsų šalies saugumo. Man tai yra labai svarbu.

Ką veikiat minėtose stovyklose?

Šaulių stovyklos yra įvairių tipų, pagrindinis tipas – pakopinės stovyklos. Šaulių sąjungoje yra keturios pakopos ir kiekviena pakopa turi savo atskirą stovyklą. Per jas išmoksti įvairių praktinių ir teorinių žinių, laikai testus ir turi galimybę gauti pakopos ženklą. Aš jau esu išsilaikęs ketvirtą pakopą – aukščiausią, ką galėjau.

Stovyklose mokomės visko – nuo paprasčiausios rikiuotės iki taktinių dalykų, kaip pvz. priešo užpuolimas, atsitraukimas. Daug dėmesio skiriame ir medicinai. Mes mokam uždėti turniketą, suteikti pagalbą kraujuojančiam žmogui.

Mokinamės ir topografiją – orientuotis miške su žemėlapiu ir kompasu. Daug dėmesio skiriame ryšiams, nes miške dažnai susiduriame su problema, kad nėra ryšio, būtent Šaulių sąjungoje išmokau, kaip reikia kalbėtis racija ir kaip perduoti jomis informaciją taip, kad neišgirstų priešas.

Būdamas jaunuoju šauliu praeini viską, ką praeina šauktinis, išėjęs į devynių mėnesių tarnybą.

Esi ne tik Šaulių sąjungos narys, bet ir NATO jaunimo ambasadorius. Apie tai vedi paskaitas ir kitiems mokiniams, kaip manai, kodėl svarbu stiprinti jaunų žmonių žinias apie NATO bei Lietuvos kariuomenę?

Viena pagrindinių priežasčių, paskatinusių mane įsitraukti, buvo karas Ukrainoje. Vasario 24-ąją, kai išgirdome, kad Rusijos kariuomenė įsiveržė į Ukrainą, supratome – laikai, kai jautėmės visiškai saugūs, galbūt jau baigėsi.

Į šią organizaciją įstojau norėdamas skleisti žinią apie jos veiklą ir svarbą. Pradėjau vesti pamokas apie stipriausią gynybinį aljansą pasaulyje – NATO. Aiškinau, kuo jis naudingas, kokią reikšmę turi mūsų saugumui. Pastebėjau, kad jaunimas domisi šiomis temomis.

Pirmuosius metus būdamas NATO jaunimo ambasadoriumi pasiekiau šimtus moksleivių, kuriems vedžiau paskaitas. Džiaugiuosi, kad galiu stiprinti jaunimo supratimą apie saugumą bei gynybą.

Vesdamas paskaitas apie NATO, jaučiu didelį jaunimo susidomėjimą, per mano vedamas paskaitas jie užduoda tiek klausimų, kad kartais neužtenka ir visos pamokos į juos atsakyt.

Kokias tavo asmenines savybes ugdo būvimas Šaulių sąjungos nariu, NATO jaunimo ambasadoriumi?

Daugiau gilinuosi į dalykus, nepriimu – „ne“, kaip galutinio atsakymo. Šis bruožas padeda ir gyvenime kovoti už savo idėjas.

Šaulių sąjunga mane išmokė disciplinos: stovyklose skatinama prasmingai leisti laisvalaikį, mokytis naujų dalykų. Džiugu, kad šie įgūdžiai išlieka ir pasibaigus stovykloms.

Šiemet dalyvavai Kovo 11-osios minėjime Seime, kur tau buvo įteikta simbolinė „Signatarų trispalvė“ ir Kovo 11-osios akto kopija. Kokie jausmai apėmė, kai gavai tokią dovaną? Kuom tau tai svarbu?

Pirmiausia veide atsirado šypsena, juk renginys tikrai neeilinis – 35 metai kaip esame laisvi. Man buvo didelė garbė būti išrinktam atstovauti savo gimtajam miestui tokioje iškilmingoje progoje.

Gavau prasmingą dovaną ten, kur sėdėjo akto signatarai, seimo nariai, gerbiamas Lietuvos Respublikos prezidentas, kitų šalių ministrai, todėl pirma aplankiusi mintis buvo, kad mano vykdoma veikla nenuėjo veltui ir visą tą laiką buvo naudinga, buvo pastebėta. Tai motyvuoja ir toliau tęsti savo pradėtus darbus.

Koks tavo santykis su savo gimtuoju miestu, kas tau yra Jonava?

Visą savo gyvenimą – 17 metų – gyvenu Jonavoje. Čia praleidžiu labai daug laiko – mokausi, leidžiu laisvalaikį, susitinku su draugais. Viską, ką veikiu gyvenime, veikiu Jonavoje. Šauliai, NATO veikla – Jonavoje.

Kokie tavo ateities tikslai ir kaip manai, galbūt, tavo dabartinė veikla prisidės prie jų įgyvendinimo?

Labiausiai norėčiau įstoti į Lietuvos kariuomenę. Pirmiausia eisiu 9-iems mėnesiams privalomosios karo tarnybos, manau, kad tai yra privaloma ir tai turėtų atlikti kiekvienas vaikinas. Noriu tarnauti ir likti Lietuvos kariuomenėje.

Taip pat noriu studijuoti, ateityje siekti kažko aukščiau, galbūt, net leitenanto laipsnio. Jei matysiu, kad man sekasi ir galiu tai padaryti, tikiuosi kilti karjeros laiptais.

Ką norėtumėte pasakyti jauniems žmonėms, kurie, galvoja apie tai, kaip galėtų prisidėti prie savo miesto ar šalies gerovės, svarsto apie prisijungimą prie Šaulių sąjungos?

Jei kažką domina Šaulių sąjungos veikla, laukiame jūsų Jonavoje. Į Šaulius priimame nuo 11 metų, tikrai esate laukiami ir jei norite išmėginti savo jėgas, rekomenduoju ateiti ir mėginti, galbūt, taip atrasite savo mėgstamą veiklą, savo kelią.

Jaunimui norėčiau palinkėti veikti ir svajoti. Iš lenktynininko Benedikto Vanago esu išgirdęs frazę – „Svajok, nes svajonės pildosi“ – šia fraze vadovaujuosi ir aš. Net ir tuomet, kai kilusi mintis atrodo keista, jos nepaleidžiu – galbūt ta mintis, kuri atėjo netikėtai, gali išaugti į kažką didelio.

#JONAVA#ŠAULYS