Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
JAV Aukščiausiasis Teismas / Unsplash
EtapliusŠaltinis: BNS
Tačiau aukščiausiasis šalies teismas taip pat pareiškė, kad migrantams, deportuojamiems pagal 1798 metais priimtą Užsienio priešų įstatymą (AEA), turi būti suteikta galimybė teisiškai užginčyti išsiuntimą.
Konservatorių dominuojamo Aukščiausiojo Teismo sprendimas leis D. Trumpo administracijai kol kas atnaujinti deportacijas, kurias buvo sustabdęs federalinio apygardos teismo teisėjas.
D. Trumpas pasinaudojo AEA, kuris anksčiau buvo taikomas tik karo metu, kad įtariamus Venesuelos gaujų narius skubiai deportuotų į liūdnai pagarsėjusį griežčiausio režimo kalėjimą Salvadore.
Kelių deportuotų venesueliečių advokatai teigė, kad jų klientai nėra Venesuelos gaujos „Tren de Aragua“ nariai, nepadarė jokių nusikaltimų ir buvo sučiupti daugiausia dėl tatuiruočių.
Respublikonų prezidentas, kuris per rinkimų kampaniją žadėjo išsiųsti iš šalies milijonus dokumentų neturinčių migrantų, pasveikino Aukščiausiojo Teismo sprendimą savo socialiniame tinkle „Truth Social“.
„Aukščiausiasis Teismas palaikė teisinės valstybės principą mūsų šalyje ir leido prezidentui, kad ir kas jis bebūtų, apsaugoti mūsų sienas, mūsų šeimas ir pačią šalį, – parašė D. Trumpas. – PUIKI DIENA TEISINGUMUI AMERIKOJE!“
Apygardos teisėjas Jamesas Boasbergas išleido laikinąjį įsakymą, draudžiantį tolesnius deportuojamų asmenų skrydžius pagal AEA po to, kai kovo 15-ąją į Salvadorą buvo išsiųsti lėktuvai su migrantais iš Venesuelos.
Aukščiausiasis Teismas panaikino J. Boasbergo nurodymus, tačiau daugiausia dėl techninių priežasčių, susijusių su bylos nagrinėjimo vieta, tai yra dėl to, kad grupė Venesuelos migrantų, kurie kreipėsi į teismą siekdami užkirsti kelią išsiuntimui, yra Teksase, o J. Boasbergo byla buvo iškelta Vašingtone.
„Sulaikytieji laikomi Teksase, todėl vieta Kolumbijos apygardoje yra netinkama“, – sakė teisėjai, palikdami atviras duris galimiems tolesniems ginčams dėl AEA taikymo teisėtumo žemesnės instancijos teismuose.
Be to, JAV Aukščiausiasis Teismas pirmadienį sustabdė žemesnės instancijos teismo nutartį, kuria reikalaujama, kad D. Trumpo administracija repatrijuotų praėjusį mėnesį per klaidą deportuotą migrantą iš Salvadoro.
29 metų Kilmaras Abrego Garcia, gyvenęs rytinėje Merilando valstijoje, buvo vienas iš daugiau kaip 200 žmonių, praėjusį mėnesį išsiųstų į kalėjimą Salvadore.
JAV apygardos teisėja Paula Xinis penktadienį nurodė, kad K. Abrego Garcia turi būti grąžintas į Jungtines Valstijas iki pirmadienio pabaigos, Teisingumo departamento teisininkams pripažinus, kad jis buvo deportuotas dėl „administracinės klaidos“.
„Svarbi pergalė“
Aukščiausiasis Teismas aiškiai nurodė, kad migrantai, kuriems taikoma deportacija pagal AEA, iki šiol taikytą tik per 1812-ųjų karą ir Pirmojo bei Antrojo pasaulinių karų metu, turi teisę į tam tikrą tinkamą teismo procesą.
„Po šios nutarties priėmimo dienos sulaikytieji pagal AEA turi gauti pranešimą, kad jie išsiunčiami pagal šį įstatymą“, – paskelbė Teismas.
„Sulaikytieji, kuriems pagal AEA taikomi deportacijos įsakymai, turi teisę būti įspėti ir turėti galimybę užginčyti savo išsiuntimą, – nurodė Teismas. – Vienintelis klausimas – kuris teismas išspręs tą ginčą.“
Amerikos ne pelno pilietinių teisų organizacijos „American Civil Liberties Union“ (ACLU), kuri pateikė ieškinį dėl deportacijų, advokatas Lee Gelerntas Aukščiausiojo Teismo sprendimą, jog deportuotieji turi teisę į tinkamą teismo procesą, pavadino svarbia pergale.
Teismo pirmininkas Johnas Robertsas ir kiti keturi konservatyvūs teisėjai balsavo už tai, kad būtų panaikintas apygardos teismo nutarimas, laikinai draudžiantis deportacijas, taikant AEA, o trys liberalūs teisėjai ir D. Trumpo paskirta teisėja Amy Coney Barrett tam nepritarė.
„Jungtinių Valstijų prezidentas, remdamasis šimtmečių senumo karo laikų įstatymu, išvežė žmones į žiaurumu liūdnai pagarsėjusį, užsieniečių valdomą kalėjimą, – teigė teisėja Ketanji Brown Jackson. – Laisvės mylėtojams tai turėtų kelti nemažą nerimą.“
Kita liberali teisėja Sonia Sotomayor sakė, kad „vyriausybės elgesys šiame procese kelia ypatingą grėsmę teisinei valstybei“.
„Mes, kaip Tauta ir teismas, turėtume būti geresni už tai“, – pridūrė ji.
Įtariamų gaujos „Tren de Aragua“ narių nuotraukas, kuriose matyti, kaip jie minėtame Centrinės Amerikos kalėjime surakinami ir kaip jiems skutamos galvos, D. Trumpo administracija vadina įrodymu, kad JAV yra rimtai nusiteikusios kovoti su nelegalia imigracija.