Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pexels.com nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT
Kaip sako Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė, jaunuoliams darbo vasarai reikėtų ieškotis įvairiais kanalais: artimų pažįstamų ratas ir asmeninės pažintys – vienas patikimiausių darbo paieškos būdų.
Užimtumo tarnybos interneto svetainėje darbdaviams sudarytos galimybės pažymėti skelbiamuose darbo pasiūlymuose, kad įdarbintų ir mokinius ar studentus. Laisvas darbo vietas, skirtas būtent mokiniams arba studentams, galima rasti interneto svetainės www.uzt.lt rubrikoje „Darbo pasiūlymai“, naudojantis filtru „moksleiviams“ arba „studentams“.
Padėti gali jaunimo darbo arba karjeros centrai
Šalyje veikiantys Užimtumo tarnybos jaunimo darbo centrai (JDC) arba regioniniai karjeros centrai (RKC) teikia informaciją ir konsultacijas jaunimui apie įsidarbinimą vasaros atostogų metu bei laisvas darbo vietas, o darbdaviams – apie galimybę įdarbinti moksleivius per vasaros atostogas.
Reikėtų apsilankyti artimiausiame Užimtumo tarnybos JDC arba RKC ir užpildyti anketą vasaros darbui.
Mokinių registracija Užimtumo tarnyboje ieškant darbo nėra privaloma. Tačiau norintys dirbti moksleiviai gali registruotis Užimtumo tarnyboje, kad gautų informaciją apie registruotas laisvas darbo vietas moksleiviams. Tokiu atveju jie informuojami ir jau pats jaunuolis sprendžia, ar kreiptis į darbdavį, ar tinka siūloma darbo pozicija.
„Radus dominančią darbo poziciją, tektų siųsti savo gyvenimo aprašymą, todėl šį dokumentą pravartu pasirengti dar prieš darbo paieškas. Internete ir literatūroje yra nemažai informacijos, kaip pasiruošti CV ar darbo pokalbiui, bet jeigu jaunuoliui reikia patarimo ar pagalbos, visada galima kreiptis į regioninius karjeros centrus, kur patyrę specialistai padės žengti pirmuosius žingsnius darbo rinkoje“, – sako M. Jankauskienė.
Siekiant skatinti jaunuolių įsidarbinimą, rengiami įvairūs projektai, vienas jų – Jaunimo reikalų agentūros projektas „Pasimatuok darbą vasarą", kurio metu 14–21 metų amžiaus mokiniai kviečiami registruotis ir įsidarbinti vasarą. Registracija vyksta 2023 m. kovo 1–birželio 1 d. laikotarpiu.
Darbo galimybės Lietuvoje
Kaip sako M. Jankauskienė, šiuo metu darbo pozicijų Šiauliuose, į kurias gali pretenduoti mokiniai ir studentai, yra 21. Darbdaviai įdarbintų barmenus-padavėjus, pardavėjus, pardavimo vadybininkus, valytojus, gelbėtoją, miško priežiūros darbuotoją.
Šalyje tarp visų šiuo metu registruotų 7,5 tūkst. laisvų darbo vietų, maždaug 500 gali būti įdarbinti studentai ir mokiniai. Daugiausiai darbo pasiūlymų besimokančiam jaunimui vasarą įregistruoja didmeninės ir mažmeninės prekybos, apgyvendinimo ir maitinimo, žemės ūkio veiklą vykdančios įmonės.
„Kaip rodo ankstesnių metų patirtis, įsidarbinti didesnes galimybes turi pilnametystės sulaukę moksleiviai. Darbo saugos reikalavimai, mažesnė darbo laiko trukmė, materialinė atsakomybė ir kiti faktoriai – darbas įmonėse pamaininis (ledų fabrikai, kepyklos) arba kavinės (jei prekiaujama alkoholiu), arba reikia gyventi ten, kur dirbama (poilsiavietės) – riboja nepilnamečių įdarbinimą“, – sako M. Jankauskienė.
Darbo pasiūlymų 14-16 metų amžiaus grupei yra mažiausiai dėl įvairių apribojimų. Visada daugiau galimybių įsidarbinti turi pilnamečiai mokiniai nuo 18 metų. Dalis jaunuolių jau turi B kategorijos vairuotojo pažymėjimus, gali dirbti darbus, kur toks vairuotojo pažymėjimas yra būtinas, taip pat kavinėse padavėjais.
Mokiniai gali atlikti daug reikalingų, bet nesudėtingų darbų, kuriems nereikalinga profesinė kvalifikacija. Moksleiviai dažniausiai dirba nekvalifikuotus, nereikalaujančius didelės atsakomybės darbus – pernai buvo siūloma dirbti valymo paslaugose, prekyboje (salės darbuotojai), reikėjo pakuotojų, ledų, uogų pardavėjų, vaisių ir daržovių skynėjų ir rinkėjų pas ūkininkus, pagalbinių darbininkų statybose, pagalbinių darbuotojų kavinėse, apklausų atlikėjų ir kt. Panaši tendencija, tikėtina, išliks ir šiais metais.
Gegužę ir birželį aktyviau darbuotojų ieško aptarnavimo ir maitinimo įmonės – ir pagalbinių darbuotojų, pardavėjų, padavėjų ir barmenų (pilnamečiams). Žemės ūkio srityje: ravėjimas, uogų rinkimas, taip pat darbai, kurie nereikalauja papildomų gebėjimų. Lauko prekyba taip pat tinkama ir siūloma moksleiviams. Yra nemažai atvejų, kai gerai išmanantys IT sritį jaunuoliai įsidarbina biuruose ar įmonėse.
Kokios darbo galimybės užsienyje?
Besidomintiems darbu užsienyje, EURES Lietuva skelbiami darbo pasiūlymai yra skirti asmenims nuo 18 metų. Tinkamiausi studentams yra sezoninio pobūdžio darbai viešbučių ir turizmo, paslaugų, aptarnavimo, žemės ūkio srityse.
„Šiuo metu galime pasiūlyti įsidarbinimo galimybes Švedijoje, Suomijoje, Norvegijoje, Danijoje, Nyderlanduose, Airijoje, Vokietijoje, Lenkijoje. Europos šalių darbdaviai ieško viešbučių, kavinių, restoranų darbuotojų, uogų, vaisių, daržovių ūkių, gamybos įmonių darbuotojų, virėjų, gidų ir kt.“, – sako M. Jankauskienė.
Daugelyje pasiūlymų darbo patirtis vertinama tik kaip privalumas, reikalingi anglų ir/ar kitų užsienio kalbų įgūdžiai. Išsamią informaciją apie darbo pasiūlymus Europos Sąjungos ir Europos Ekonominės Erdvės valstybėse narėse ir kaip į juos kandidatuoti galima rasti EURES Lietuva internetinėje svetainėje.