PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2025 m. Sausio 21 d. 09:30

Jau taikomas dar vienas būdas gimdymo skausmui malšinti – inhaliacinė analgezija

Šiauliai

Zitos Katkienės nuotr.

Zita KatkienėŠaltinis: Respublikinė Šiaulių ligoninė


340135

Įsigijus dujų skyrimo aparatą Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Akušerijos skyriaus gimdyklose pradėtas taikyti dar vienas nuskausminimo būdas gimdymo skausmui malšinti – inhaliacinė analgezija.

Pasak Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centro vadovo gydytojo anesteziologo-reanimatologo Jono Lazausko, gydytojui akušeriui ginekologui drauge su anesteziologu- reanimatologu gimdyvei skyrus inhaliacinę analgeziją, tiekiamos azoto suboksido ir deguonies mišinio dujos, kurios mažina skausmą ir migdo, greitai veikia bei greitai pasišalina iš organizmo.

Lengvai kontroliuojamas metodas

Kūdikio besilaukiančios moterys neretai iš anksto galvoja apie esamas galimybes sumažinti gimdymo skausmą. Gimdymo skausmo malšinimas gali būti natūralus ir medikamentinis, jų įvairovė nemaža. Moters ir vaiko klinikos gimdyvėms pradėta taikyti inhaliacinė analgezija – lengvai kontroliuojamas metodas, tinkantis vidutinio stiprumo skausmui malšinti, sklandžiai progresuojant gimdymui.

Gimdymo skausmui malšinti dažniausiai vartojamas inhaliacinis dujų mišinys, kuriame azoto suboksido ir deguonies santykis yra vienodas (N₂O:O₂ = 50:50). Šis inhaliacinis mišinys, dar žinomos kaip „linksminančiosios dujos“, gimdyvei tiekiamas per specialų inhaliacinį dujų skyrimo aparatą, kvėpavimo kontūru sujungtą su veido kauke.

Anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytoja paaiškina gimdyvei, kaip inhaliacinė analgezija atliekama. Gimdyvė turi kvėpuoti giliai ir lėtai, įkvėpimą pradėti sąrėmio pradžioje ir baigti kvėpuoti, pradėjus sąrėmiui silpnėti arba jam praėjus. Tarp sąrėmių kaukę gimdyvė nusiima. Gydytojas J. Lazauskas patikina, kad šis metodas ne tik lengvai kontroliuojamas, bet ir nesudėtingas, o mišinys greitai išsiskiria iš gimdyvės organizmo.

Naudojamas dažnai

Nors inhaliacinės analgezijos veiksmingumas nėra didelis, tačiau jis klinikinėje praktikoje naudojamas gana dažnai. Tai todėl, kad šis gimdymo skausmo malšinimo būdas nėra intervencinis metodas, mažai šalutinių poveikių, neveikia gimdymo veiklos, itin maži kiekiai patenka naujagimiui, nes poveikis pranyksta per tris minutes. Be to, jį galima naudoti, kai negalima taikyti regioninės analgezijos metodų: infiltracinės nejautros, (kai skausmą malšinantis vaistas sušvirkščiamas į tarpvietės audinius (pvz., esant alergijai lidokainui, prieš kerpant ir siuvant tarpvietę) arba negalima taikyti epidūrinės analgezijos: (pvz., esant stuburo patologijai, trombocitų kiekio sumažėjimui).

Gydytojas anesteziologas reanimatologas Jonas Lazauskas neslepia, kad inhaliacinis analgezijos metodas turi ir trūkumų. „Linksminančiosiomis“ vadinamos dujos gimdyvei gali sukelti pykinimą, vėmimą, galvos svaigimą, mieguistumą, retai galimi hiperventiliacijos ir hipoventiliacijos epizodai.

#GYDYMAS#SKAUSMAS#MALŠINIMAS#ŠIAULIAI#LIGONINĖ
#MOTERIS#VAIKAS