Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Paskutiniąją liepos savaitę Radviliškis taps unikaliu Europos miestu, kuriame susirinks keliolikos skirtingų Europos tautų atstovų delegacijos. Per folkloro dainas ir šokius, gatvės teatrą, fotografiją ir tapybą, tradicinius patiekalus ir sporto rungtynes kiekviena šalis pristatys savo krašto kultūrą, papročius ir tradicijas bei susirungs draugiškose krepšinio, petankės, plaukimo, paplūdimio teniso ir futbolo varžybose. Šiam tarptautiniam įvykiui ruoštasi ilgiau nei vienerius metus.
Lietuva šiame festivalyje kaip asociacijos „Europos žmonių festivalio“ narė dalyvauja jau nuo 2006 metų. Tuomet tai buvo entuziastų iš visos Lietuvos suburta grupė žmonių, kurie labai troško apie Lietuvą garsiai pranešti pasauliui, pristatyti, kas tokie yra lietuviai, kokia jų kultūra ir kuo jie panašūs bei kuo skiriasi nuo kitų Europos tautų. Entuziastų grupelė vienijosi po Lietuvos ūkininkių draugijos sparnu.
Ėjo metai, pamažu artėjo eilė surengti festivalį Lietuvoje. Pradėta ieškoti galimybių tą padaryti, kalbėtasi su savivaldybių merais, bet jiems vis pritrūkdavo ryžto tapti festivalio šeimininkais. Kai iškilo tiesioginė grėsmė Lietuvai iškristi iš šio judėjimo, Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos dabartinės vadovės Virginijos Šetkienės ir Radviliškio rajono savivaldybės mero Antano Čepononio atsitiktinio susitikimo dėka gimė mintis šį festivalį atvežti į Radviliškį, parodyti šį miestą Europai.
2014 metais sulaukta ir vietos politikų pritarimo, todėl jau 2015 metais Radviliškio delegacija svečio teisėmis Europos žmonių festivalyje dalyvavo Lenkijoje, o 2016 ir 2017 metais jau kaip pilnateisiai asociacijos nariai 50-ies lietuvių komanda atstovavo savo šaliai Latvijoje ir Prancūzijoje.
Kriterijai norint rengti Europos tautų festivalį buvo paprasti – iki 20 tūkst. gyventojų turintis miestas ar miestelis, turintis išplėtotą infrastruktūrą, festivalio dalyviams apgyvendinti tinkamos mokyklos. Šie standartizuoti reikalavimai nekeičiami jau beveik metų. Šiuos reikalavimus atitinkanti Radviliškio savivaldybė liepos 21–28 d. vyksiančiam renginiui rengėsi ne tik gražindama bei tvarkydama miestą, bet ir užtikrindama būsimų šventės dalyvių saugumą.
„Europos žmonių festivalio esmė – kad šventę organizuotų ir joje dalyvautų prie kultūrinių renginių nepratę mažesni miesteliai, kurių gyventojai galbūt neturi galimybės išvykti svetur. Tokiu būdu Europa tarsi atvyksta į vietinių kiemą: kiekviena šalis stendais, nuotraukomis, patiekalais, sceniniais pasirodymais, sporto rungtimis bei eisenomis atskleidžia savitumą“, – pasakojo Virginija Šetkienė, asociacijos „Europos žmonių festivalis“ tarybos narė.
Nors Europos Sąjunga (ES) apjungė tautas, kiekviena jų – išskirtinė, su savu identitetu, kultūra bei tradicijomis. Ypač didelis dėmesys tarptautiniame renginyje teikiamas tradicijoms bei folklorui, tačiau yra šalių, kurios gilių tautinių tradicijų neturi. Visgi tai šventę daro dar unikalesnę: štai kalnakasyba garsėjančio Liuksemburgo atstovai vietoj folkloro kostiumų pasidabina angliakasių drabužiais.
Festivalis turi savo tradicijas – pirmąją festivalio dieną būtinai organizuojama spalvinga festivalio dalyvių eisena, šventų mišių metu prašoma Dievo palaimos, o festivalio uždarymo ceremonijoje apdovanojama šalis nugalėtoja (visos rungtys, tiek kultūrinės, tiek sportinės, yra vertinamos balais, tą daro kitos festivalyje dalyvaujančios šalys, sumuojami ir sportinių rungčių rezultatai), įteikiamas sąžiningo žaidimo prizas bei perduodama festivalio organizavimo estafetė šaliai, kuri ateinančiais metais taps organizatore. Planuojama, kad 2019 metais Europos žmonių festivalio šeimininkais taps portugalai.
Kiekviena šalis unikali, kiekviena tauta turi savo tradicijas, kultūrą, įžymybes, todėl ir Radviliškyje festivalio dalyviams bus pasiūlyta ir įvairiausių koncertų, ir kitokių pramogų. Išskirtinį reginį liepos 26 dienos vakarą bus galima išvysti Radviliškio miesto centre.
Čia, Aušros aikštėje, bus du kartus demonstruojama naujausia dizainerio Liutauro Salasevičiaus, kilusio iš Radviliškio, mados namų „Madam pareis vėliau“ kolekcija. Visus, mėgstančius futbolą ir vis dar gyvenančius Pasaulio futbolo čempionato ritmu, liepos 24 dienos vakare pakvies Naktinio futbolo turnyras Radviliškio Lietuvos Sąjūdžio stadione.
Svečiai iš užsienio bus supažindinti ir su lietuviškų vakaronių tradicija – liepos 25 dieną prie Radviliškio miesto kultūros centro organizuojama liaudiškos muzikos ir šokių vakaronė. Į šventinių festivalio renginių šurmulį įsilies ir Radviliškio miesto šventė – liepos 27 dieną Radviliškis švęs 451 gimtadienį. Kiekvieną vakarą miesto parke visų lauks Europos tautų kiemelis, kuriame šalys pristatys visa, kuo jos yra garsios, žinomos ir unikalios.
Pagrindinėje festivalio scenoje kiekvieną vakarą nuo liepos 22 iki liepos 27 dienos vyks koncertai – tiek užsienio delegacijų pasirodymai, tiek įvairių Lietuvos grupių šou. Festivalio atidarymo dieną, liepos 22 dieną, visų laukia išskirtinis valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ ir grupės „Thundertale“ projektas „Kilkim, broliai, sakalais“ bei viduramžių riterių turnyras.
Prie Radviliškio miesto kultūros centro liepos 23, 24 ir 26 dienomis bus galima paskanauti Europos tautų kulinarinio paveldo produktų, Aušros aikštėje tomis pačiomis dienomis – stebėti gatvės teatro pasirodymus. Liepos 25–27 dienomis Radviliškio miesto kultūros centre veiks Europos žmonių festivalio dalyvių fotografijų ir tapybos darbų paroda „Švenčiantis miestas“.
Svečiams iš užsienio Radviliškio viešoji biblioteka pasiūlys maršrutą „100 minučių po Radviliškio rajoną“. Šios vienos dienos ekskursijos rezultatus, kaip ir visą festivalio vyksmą, bus galima stebėti Facebook paskyroje European Peoples' Festival 2018.Festivalio sporto varžybos vyks Radviliškio sporto arenoje, šalia jos esančioje aikštelėje, naujojoje petankės aikštelėje Radvilų g. 17, Lietuvos Sąjūdžio stadione ir Radviliškio plaukimo baseine.
Liepos 23 dieną vyks krepšinio ir petankės varžybos, liepos 24 d. – plaukimo ir paplūdimio teniso, liepos 27 d. – futbolo varžybos. Ir žinoma – mugės, koncertai, linksmybės ir džiaugsmas visas šešias festivalio dienas.
Nakvoti palapinėse neteks
Kiekvieną šalį-dalyvę festivalyje atstovauja iki 50 žmonių komanda – į Radviliškį atvyks apie 400 Lenkijos, Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos, Portugalijos bei kitų Europos šalių gyventojų. Jie bus įkurdinti trijose specialiai paruoštose ir saugomose miestelio mokyklose.
„Kai lankėmės Ispanijoje ir Italijoje, nakvojome palapinėse. Italijoje palapinės buvo išrikiuotos stadione, todėl ankstų rytą iš jų išvydavo saulė, o vidurdienį būdavo taip karšta, kad imdavo lydytis muilas“, – gyvenimo sąlygas atsiminė V. Šetkienė, pridurdama, jog Radviliškio savivaldybė į tarptautinio renginio organizavimą žvelgia atsakingai ir festivaliui rengiasi daugiau nei metus.
Europos žmonių festivalis pirmą kartą suorganizuotas 1992 m. Libramonte, Belgijoje. 1994 m. dvylika Europos Sąjungos valstybių (Belgija, Vokietija, Danija, Ispanija, Prancūzija, Škotija, Graikija, Italija, Airija, Liuksemburgas, Olandija bei Portugalija) atstovų įkūrė tarptautinę organizaciją „European Peoples‘ Festival“. Vėliau prisijungusios šalys: Suomija, Vengrija, Latvija, Lenkija ir Lietuva.
Liepos 21–28 d. Radviliškyje vyksiantis Europos žmonių festivalis tapo su Lietuvos šimtmečio minėjimu susijusių renginių dalimi.