PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Liepos 2 d. 08:42

J. Oleko teigimu, LSDP nori sulaukti institucijų atsakymų dėl G. Palucko: nebėgam prieš traukinį (papildyta)

Lietuva

Juozas Olekas. ELTA / Žygimantas Gedvila Juozas Olekas. ELTA / Andrius Ufartas

Martyna PikelytėŠaltinis: ELTA.LT


371375

Seimo pirmasis vicepirmininkas Juozas Olekas teigia, kad socialdemokratai nori sulaukti institucijų vertinimų dėl premjero Gintauto Palucko verslo ryšių. Todėl, pasak jo, partija ketina neskubėti ir atitinkamus sprendimus priiminėti tik sulaukus atsakymų iš tarnybų.

„Esame tokioje stadijoje, kai reikia sulaukti tam tikrų tarnybų atsakymų, nes tyrėjai žurnalistai kelia tuos klausimus ir premjeras į juos yra atsakęs – reikia nešališko objektyvumo. Manau, kad tarnybos, kurios dabar yra užsiėmę tais tyrimais, duos atsakymus ir mes tada galėsime priiminėti galutinius sprendimus. Premjerui, partijai ir visiems nuo to bus tik lengviau“, – trečiadienį „Žinių radijui“ teigė J. Olekas.

„Sprendimas yra toks, kad reikia sulaukti atsakymų ir tada priiminėti sprendimus, o ne bėgti prieš traukinį“, – akcentavo jis.

Pasak J. Oleko, natūralu, kad tokioje situacijoje premjeras gali būti suirzęs, mat tokie įtarimai apsunkina kasdienybę.

„Manau, kad kiekvienas čia būtų suirzęs, nes aplinka ir pateikti tam tikri įtarimai ar kaltinimai apsunkina kasdienį gyvenimą tiek darbinėje aplinkoje, (...) tiek ir asmeniškai nėra lengva gyventi tokioje psichologinėje įtampoje“, – dėstė socialdemokratas.

Ragina atskirti tyrėjus ir likusią žiniasklaidą

Pirmadienį po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda komentarus žiniasklaidai davęs premjeras atsisakė atsakinėti į vieno iš žurnalistinio tyrimo autorių, „Sienos“ vadovo Šarūno Černiausko klausimus. Pastarasis G. Palucko teiravosi, ar jis minėtame bute gyveno kol šis NT jam dar nepriklausė.

Reaguodamas į tokią situaciją, J. Olekas teigia, kad premjeras ginčijasi tik su tyrimą atlikusiais žurnalistais, o ne visa žiniasklaida. Socialdemokratas leidžia suprasti, kad tokios situacijos – natūralios, esant psichologinei įtampai.

„Reikia atskirti žiniasklaidos, kuri informuoja ir tų tyrėjų, kurie tiria (darbą – ELTA). Jie turi tam tikrą savo nišą ar veikimo būdą, kuris tikrai ne visada priimtinas tam, apie kurį tas tyrimas sukasi“, – kalbėjo J. Olekas.

„Kaip gydytojas pabrėšiu, kad tai nėra tokia paprasta psichologinė aplinka ir žmogus gali pasakyti stipresnį žodį ar nevisai tiksliai pasakyti, žiūrint objektyviai. Tai yra asmeninė kiekvieno žmogaus pozicija ir jis taip sureaguoja“, – akcentavo jis.

Politiko teigimu, siekiant išvengti galimų įtampų, abiem pusėm reikia sulaukti institucijų atsakymų.

„Reikia laukti objektyvaus, nešališko įvertinimo ir tada priiminėti sprendimus, nes kitu atveju susilaukiame abipusių įtampų: ir tas, apie kurį vyksta tyrimas, ir tų, kurie tą tyrimą atliko“, – tikino J. Olekas.

Premjerui G. Paluckui nepateikiant dalies atsakymų į kylančius klausimus apie jo verslo ryšius, konservatoriai ragina prezidentą Gitaną Nausėdą kreiptis į žvalgybos ir teisėsaugos institucijas dėl galimo Vyriausybės vadovo pažeidžiamumo.

ELTA primena, kad antroje žurnalistinio tyrimo apie premjero G. Palucko verslus dalyje keliami klausimai dėl Vyriausybės vadovo iki 2018-ųjų valdytos ežerų dugnų topografijos aplikaciją vysčiusios įmonės „Sagerta“ ir jos gautų šimtatūkstantinių paskolų iš verslininko Darijaus Vilčinsko atstovautos bendrovės „Uni Trading“.

2013 m. G. Palucko įsigyta „Sagerta“ veikė nuostolingai, tačiau gavo daugiau nei 233 tūkst. litų akcininko paskolų – nors vieninteliu bendrovės akcininku Registrų centre tuo metu buvo nurodytas G. Paluckas, savo teiktose turto ir interesų deklaracijose šių paskolų nenurodė.

Tyrimo duomenys parodė, kad iš tiesų šias paskolas teikė verslininko D. Vilčinsko bendrovė – Registrų centrui atgaline data pateikta informacija, kad, 2015 m. G. Paluckui tapus Vilniaus vicemeru, jis dalį – 45 proc. – įmonės akcijų perleido valdyti būtent „Uni Trading“.

D. Vilčinskas tvirtina nebuvęs faktiniu „Uni Trading“ savininku ir G. Palucko įmonės finansų šaltiniu. Pats premjeras tyrimą atlikusiems žurnalistams teigė nežinojęs, kas kontroliavo įmonę, jo verslui teikusią kasmetines paskolas. Vis tik, pirmadienį Seime jis pripažino, kad D. Vilčinskas pats pakvietė politiką prisidėti prie „Sagertos“ vystant įmonės produktą.

Ryšių tarp G. Palucko ir D. Vilčinsko – ir daugiau. 2012 m. būsimasis premjeras iš verslininko vadovaujamos įmonės įsigijo 223 tūkst. eurų vertės būstą sostinės Verkių regioninio parko teritorijoje, kurio taip pat nebuvo deklaravęs 2013 m. turto bei interesų deklaracijose.

Šeimos draugu D. Vilčinską įvardijantis G. Paluckas, dirbant Vilniaus vicemeru, taip pat sprendė dėl 6 mln. eurų savivaldybės lėšų išmokėjimo su šiuo verslininku susijusiai bendrovei „VIPC Vilnius“ už jos valdomų Profsąjungų rūmų perėmimą visuomenės reikmėms.

ELTA primena, kad pirmoje tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ ir „Laisvės TV“ tyrimo dalyje keliami klausimai dėl G. Paluckui iš dalies priklausančios įmonės „Garnis“ gautos lengvatinės nacionalinio plėtros banko ILTE paskolos. Tai įvyko G. Paluckui jau einant premjero pareigas.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) jau pradėjo tyrimą dėl galimo G. Palucko interesų konflikto. Savo ruožtu ILTE atliko vidinį patikrinimą, kurio metu tvarkų pažeidimų nenustatyta.

Ikiteisminį tyrimą pradėjo ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), patikrinimą dėl paskolos panaudojimo aplinkybių inicijavo ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).

#LSDP#JUOZAS OLEKAS#SOCIALDEMOKRATAI#GINTAUTAS PALUCKAS#TYRIMAS
#VERSLO#RYŠIAI