Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
„Negaliu patikėti: mane išteisino! Tik nesuprantu, kodėl vienas Plungės laikraštis apie tai neparašė? O kad Batavičius laimėjo bylą prieš Muralį, buvo parašęs“, – į „Plungės žinių redakcija prieš savaitę atėjęs sakė Jonas Muralis.
Apie teismų maratonus tarp J. Muralio ir Boleslovo Batavičiaus kartoti neverta, nes mūsų skaitytojams jie gerai žinomi. Visgi šis 2019 m. rugpjūčio 5 d. Klaipėdos apygardos teismo sprendimas – išteisinti J. Muralį dėl šmeižto – vertas dėmesio.
Išvadino vagimi
J. Muralis 2018 m. birželio 11 d., apie 14 val., ties savo ir B. Batavičiaus namais Gandingos gatvėje, girdint tuomečiam Plungės rajono savivaldybes administracijos direktoriui Gintarui Bagužiui ir Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Plungės rajono policijos komisariato viršininkui Sauliui Vaičekauskui, kaimyną B. Batavičių pavadino vagimi.
Įsižeidęs kaimynas kreipėsi į teisėsaugos organus, ir 2019 m. kovo 12 d. Plungės apylinkės teismas priėmė sprendimą pripažinti J. Muralį kaltu pagal LR BK 154 straipsnio 1 dalį. Taip pat kaltinamajam priteista 50 MGL (2500 Eur) dydžio bauda.
„Vagis – ir tas, kuris nemoka mokesčių“
Nesutikdamas su tokiu apylinkės teismo sprendimu, J. Muralis šią nutartį apskundė apeliaciniam teismui.
Apeliaciniu skundu J. Muralis prašė panaikinti 2019 m. kovo 12 d. Plungės apylinkės teismo nuosprendį ir perduoti bylą iš naujo nagrinėti pirmosios instancijos teismui, kadangi bylą išnagrinėjo esą šališkas Plungės Apylinkės Teismas su teisėju Virginijum Gedeikiu. Netenkinus šio prašymo panaikinti skundžiamą nuosprendį dėl šališko pirmosios instancijos teismo, nuteistasis prašo skundžiamą nuosprendį panaikinti, nes nepadaryta veika, turinti BK 154 straipsnio I dalyje numatyto nusikaltimo požymių.
„Teismas visiškai neatsižvelgė, kokiame kontekste buvo pasakytas žodis „vagis“, – redakcijai sakė J. Muralis ir papasakojo visą situaciją, kurioje nuskambėjo šis žodis.
Tą dieną (2018 m. birželio 11 d.) sutaikyti kaimynų J. Muralio ir B. Batavičiaus buvo atvykę (manau, kad neteisėtai naudojosi tarnybine padėtimi, „dengdami“ Batavičių neteisėtą veiklą, o ne sprendė pažeidimą) minėti Savivaldybės administracijos direktorius G. Bagužis ir Plungės r. PK viršininkas S. Vaičekauskas. J. Muralis kalbantis pareiškė, kad „nebesiskųs kaimynu, jei šis įteisins savo gyvenamajame name esančią pokylių salę maitinimo paslaugoms teikti, o šalia esanti vieta bus įteisinta automobilių statymui“. J. Batavičius atsakė, kad susitaikys su kaimynu, jei jis paliks jį ramybėje ir neberašys skundų. Į šią kaimyno frazę J. Muralis atsakęs, kad „su vagimi neturi ko taikytis“.
Išgirdęs tokį pasakymą, policijos viršininkas S. Vaičekauskas pasiteiravo, kodėl jis taip sakąs.
„Pasakiau, kad B. Batavičius vagia mokesčius. Tiek viršininkas, tiek G. Bagužis žinojo visas priežastis. Dar kartą paaiškinau, kad mokesčių nemokėjimas teikiant maisto gamybos ir maitinimo paslaugas, pokylių salės nuomos paslaugas yra vagystė iš valstybės. Tai mano subjektyvi nuomonė, į kurią apylinkės teismas neatsižvelgė“, – redakcijai pasakojo J. Muralis.
Apeliacinis teismas: nėra tyčinės veikos
Užtat atsižvelgė apeliacinis teismas. Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija nutarė, kad išsakyti J. Muralio žodžiai negali būti vertinami kaip tyčiniai veiksmai, kurių tikslas – apšmeižti B. Batavičių.
„Pagal objektyviuosius požymius šmeižimu yra laikomas tikrovės neatitinkančios informacijos apie žmogų, galinčios paniekinti ar pažeminti tą asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo, paskleidimas.
Šiuo atveju Apylinkes teismas, teisiškai vertindamas J. Muralio išsakytus žodžius, formaliai rėmėsi faktais, kad B. Batavičius ir jo šeimos nariai nėra teisti ar bausti administracine tvarka (B. Batavičius baustas tik už KET pažeidimą), tačiau teismas neatsižvelgė į visumą byloje surinktų duomenų, į situacijos, dėl kurios tokie teiginiai buvo išsakyti, pobūdį, ir nepagrįstai padarė išvadą, jog J. Muralio veiksmuose yra visi BK 154 straipsnio 1 dalyje numatytos nusikalstamos veikos požymiai.
Nagrinėjamos bylos kontekste itin reikšmingu laikytinas ilgalaikių konfliktinių santykių tarp nukentėjusiojo ir nuteistojo buvimas. Iš bylos duomenų matyti, jog tarp nukentėjusiojo ir nuteistojo yra priešiški santykiai dėl abiejų proceso dalyvių vykdomos veiklos, susijusios su paslaugų teikimu, todėl, esant šioms aplinkybėms, minėtiems asmenims konfliktuojant tarpusavyje, J. Muralis siekė ne įžeisti ar apšmeižti B. Batavičių, bet išsakyti pasipiktinimą, jo vertinimu, netinkamais B. Batavičiaus veiksmais. Pažymėtina, kad šiuo atveju būtina įvertinti ir aplinkybę, kokiems asmenims girdint buvo išsakyti J. Muralio žodžiai – tiek Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius G. Bagužis, tiek Klaipėdos AVPK Plungės RPK viršininkas žino tarp nukentėjusiojo ir nuteistojo susiklosčiusią konfliktinę situaciją, nagrinėjamo įvykio metu būtent ir buvo atvykę į įvykio vietą spręsti konflikto dėl automobilių stovėjimo aikštelės Gandingos gatvėje. Todėl, įvertinusi situaciją, kurioje J. Muralis išsakė apie nukentėjusįjį neigiamą savo nuomonę, kolegija mano, kad jo pasakyta frazė, kad jis su vagimi neturi apie ką kalbėti, bei dar kelis kartus pakartotas žodis „vagis“, nors ir nėra moraliai priimtina, tačiau nėra tokio pavojingumo laipsnio, kad už tai turėtų būti taikoma baudžiamoji atsakomybė“, – rašoma teismo nutartyje.
Įvertinusi visas aplinkybes bei surinktus duomenis, teisėjų kolegija konstatavo, kad J. Muralis nesiekė apšmeižti kaimyno, o išsakė savo subjektyvią nuomonę apie pastarąjį, už ką negali būti baudžiamas. Atsižvelgdamas į tai, Klaipėdos apygardos teismas panaikino Plungės apylinkės teismo nutartį – išteisino J. Muralį ir panaikino jam skirtą 50 MGL (2500 Eur) baudą, taip pat B. Batavičiui priteistą moralinės žalos atlyginimo sumą (750 Eur) ir advokato išlaidas (500 Eur).