PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Balandžio 21 d. 19:14

Izraelio vidaus saugumo vadovas kaltina premjerą reikalavus asmeninio lojalumo

Pasaulis

Benjaminas Netanyahu / ELTA

EtapliusŠaltinis: BNS


357274

Izraelio vidaus saugumo vadovas, kurį vyriausybė bando atleisti, pirmadienį apkaltino ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu reikalavus asmeninio lojalumo ir nurodžius jam šnipinėti antivyriausybinius protestuotojus.

Šie kaltinimai, nuskambėję prisiekus padarytame pareiškime Aukščiausiajam Teismui, yra naujausias posūkis teisinėje ir politinėje sagoje, kurioje B. Netanyahu stoja prieš Roneną Barą. Saugumo vadovo atleidimas, apie kurį praėjusį mėnesį paskelbė vyriausybė, bet kurį teismas įšaldė, sukėlė masinius protestus Izraelyje.

Beprecedentį žingsnį atleisti saugumo agentūros „Shin Bet“ vadovą užginčijo generalinis prokuroras ir opozicija, kuri tai laiko valdžios autoritarizmo požymiu.

Balandžio 8 dieną po ilgo posėdžio Aukščiausiasis Teismas paragino vyriausybę ir generalinį prokurorą rasti kompromisą šiuo klausimu, suteikdamas jiems laiko iki ką tik pasibaigusios žydų Pesacho šventės.

Pirmadienį teismui pateiktame pareiškime R. Baras teigė: „Netrukus paskelbsiu savo atsistatydinimo datą.“

Generalinės prokuratūros paskelbtame R. Baro pareiškime kalbama apie kelis kaltinimus B. Netanyahu, įskaitant tai, kad jis prašė saugumiečio asmeninio lojalumo.

„Buvo aišku“, kad galimos konstitucinės krizės atveju B. Netanyahu tikėjosi, jog R. Baras paklus premjerui, o ne teismams, rašė „Shin Bet“ vadovas.

Saugumo agentūros vadovas taip pat teigė, kad ministras pirmininkas ne kartą jam sakė, jog tikisi, kad „Shin Bet“ imsis veiksmų prieš izraeliečius, dalyvaujančius antivyriausybiniuose protestuose, „ypač daug dėmesio skirdamas protestų finansinių rėmėjų stebėsenai“.

R. Baras, patvirtindamas ankstesnius žiniasklaidos pranešimus, taip pat sakė, kad B. Netanyahu prašė jo pagalbos, kad galėtų atidėti parodymų davimą Izraelio premjero atžvilgiu iškeltoje korupcijos byloje.

R. Baras taip pat kalbėjo apie vadinamąjį „Katargeito“ skandalą, kai šiuo metu tiriami B. Netanyahu padėjėjų ryšiai su Kataru.

„Net ir nedidelis įtarimas, kad asmenys, dirbantys valstybėje, kuri remia „Hamas“, turi priėjimą prie Izraelio sprendimų priėmimo šventovės ir gali būti įsitraukę į įtakos operacijas, turi būti nuodugniai ištirtas“, – sakė saugumo vadovas.

„Ypač dėl to, kad ši šalis dalyvauja tarpininkaujant Izraelio ir „Hamas“ derybose“, – nurodė jis, turėdamas omenyje Kataro vaidmenį pastangose užbaigti karą Gazos Ruože.

Be to, R. Baras paneigė ministro pirmininko ir jo bendražygių kaltinimus, kad „Shin Bet“ laiku neperspėjo apie 2023 metų spalio 7 dienos „Hamas“ išpuolį, dėl kurio prasidėjo karas.

B. Netanyahu biuras atmetė R. Baro kaltinimus trumpu pareiškimu.

„Ronenas Baras šiandien Aukščiausiajam Teismui pateikė melagingą pareiškimą prisiekus, kuris tinkamu laiku bus nuodugniai paneigtas“, – sakoma jame.

B. Netanyahu kiek vėliau pareiškė, kad „Shin Bet“ vadovas „apgailėtinai nesusitvarkė“, kai „Hamas“ užpuolė Izraelį.

„Baras patvirtina visų vyriausybės ministrų vertinimą, kad spalio 7 dieną jis apgailėtinai nesusitvarkė. Jau vien dėl šios priežasties pateisinama jo kadencijos pabaiga“, – rašoma ilgesniame B. Netanyahu atsakyme jo biuro išplatintame pareiškime.

Po balandžio 8 dieną įvykusio posėdžio Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad R. Baras „toliau eis savo pareigas, kol bus priimtas tolesnis sprendimas“.

Jis pridūrė, kad „niekas netrukdo surengti pokalbius su kandidatais į šį postą, neskelbiant apie paskyrimą“.

#IZRAELIS#RONENAS BARAS#BENJAMINAS NETANYAHU