PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Rugsėjo 22 d. 13:53

Įvyko paveldo dienos, skirtos Biržų statytojams ir valdytojams

Panevėžys

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


146742

2020 m. rugsėjo 18-19 dienomis Biržų savivaldybėje vyko Europos paveldo dienų renginiai. Idėja rengti paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 m., o kai šis renginys išplito ir kitose šalyse, 1991 m. Europos Taryba inicijavo, o Europos Komisija pritarė, kad Europos paveldo dienos būtų rengiamos vienu metu visose Europos šalyse.

Lietuva prie Europos paveldo dienų programos prisijungė 1994 m., o dar po dviejų metų Paveldo dienos surengtos iš Biržuose. Paveldo dienų tema kasmet keičiama, tad renginių dalyviai turėjo progą susipažinti su dvarais ir rūmais, koplyčiomis ir bažnyčiomis, istoriniais parkais, gynybiniais įtvirtinimais ir pilimis, medine architektūra, tautinių mažumų ir įvairių religinių konfesijų istorija ar dailininkų, poetų ir rašytojų kultūriniu palikimu.

Šiais metais Biržų rajono savivaldybė ir Biržų krašto muziejus „Sėla“ pakvietė biržiečius prisiminti Biržų miesto statytojus ir valdytojus kunigaikščius Radvilas bei grafus Tiškevičius ir kartu  paminėti Kunigaikščio Boguslavo Radvilos 400-ąjį gimtadienį.

Penktadienį, 11 val. arsenalo salėje vyko protų mūšis, skirtas Biržų rajono mokyklų vyresniųjų klasių mokiniams. Jame dalyvavo net 9 komandos po 7-10 moksleivių. Protų mūšio vedėjas, Biržų rajono savivaldybės vyriausiasis specialistas (paveldosaugos) Dalius Mikelionis, pateikė 50 klausimų apie Biržų, Radvilų, religijų istoriją. Viktorinos dalyviai puikiai susidorojo su užduotimis, atsakydami į daugiau, nei pusę klausimų.

16 val. biržiečiai buvo pakviesti į konferenciją „Kunigaikščiui Boguslavui Radvilai -400“. Prof. dr. Deimantas Karvelis perskaitė paskaitą apie šį nepelnytai primirštą didiką „Boguslavas Radvila – paskutinis Biržų-Dubingių kunigaikštis, Biržų pilies statytojas ir kunigaikštystės valdytojas“. Dr. Mindaugas Šapoka pasakojo apie Lietuvos kariuomenę Augusto II laikais. Konferencija baigėsi Panevėžio muzikinio teatro styginių kvinteto koncertu.

Rugsėjo 19 d., šeštadienį, daugiau kaip šimtas biržiečių 11.30 val. išsiruošė į edukacinę kelionę pėsčiomis po Biržų miestą „Biržų valdytojai grafai „Tiškevičiai“. Muziejininkės Rima Binkienė ir Irutė Varzienė pasakojo apie grafų Tiškevičių palikimą Biržų miestui: senuosius miesto pastatus, grafų funduotus reformatų, liuteronų, pravoslavų ir katalikų maldos namus.

Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialistas Dalius Mikelionis biržiečiams papasakojo apie katalikų bažnyčios statybos istoriją, parodė unikalius Tiškevičių pėdsakus joje, supažindino su žymesniais bažnyčioje esančiais paveikslais, skulptūromis, drožiniais ir dekoro detalėmis. Edukacinės kelionės dalyviams ypač didelį įspūdį padarė bažnyčios rūsių, kuriuose yra kriptos su grafo Jono Tiškevičiaus ir mažametės Mykolo Tiškevičiaus bei Marijos Radvilaitės-Tiškevičienės dukros palaikais, lankymas.

Apžiūrėję bažnyčią, muziejaus ekspozicijų salę, skirtą Tiškevičiams ir netgi paragavę pagal tų laikų receptą keptų sausainių, biržiečiai buvo pakviesti į popietę, skirtą Astravo dvaro istorijai. Architektūros paveldo ekspertas Marius Daraškevičius skaitė pranešimus apie Astravo dvaro sodybos statybos raidą ir architektūrines ypatybes bei išsamų pasakojimą apie XIX a. didikų naudotus reprezentacinius indus, kredencialus bei stalo serviravimą ir įrankius.

Savivaldybės architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialistė Vaida Bajorūnienė papasakojo biržiečiams apie Astravo dvaro sodybos parko atsiradimo istoriją, parko raidą ir apie šiuo metu vykstančia jo rekonstrukcija. Archeologė Roma Songailaitė supažindino biržiečius su šių metų rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais Astravo dvaro teritorijoje vykusių archeologinių kasinėjimų rezultatais ir netgi parodė kai kuriuos radinius – angliško fajanso lėkštes bei dubenius, porcelianinius kavos puodelius ir lėkšteles bei ekspozicijos pažibą – Tiškevičių specialiai Astravo rūmams užsakytą ąsotį vandeniui su jau pačioje gamykloje įspaustu užrašu „BIRŽE“.