PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Lapkričio 10 d. 12:45

Įvedus nepaprastąją padėtį, vykstant į kai kuriuos pasienio miestus reikės VSAT leidimų

Lietuva

Eltos nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


193652

 Įvedus nepaprastąją padėtį, vykstant į kai kuriuos pasienio miestus ar miestelius kitų savivaldybių gyventojams reikės Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) leidimų, sako vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas.

Anot jo, tokia situacija susiklostė, pavyzdžiui, Šalčininkų mieste – jo gyventojams, įstaigoms svarstoma išduoti specialius nuolatinius leidimus. Kitų savivaldybių gyventojams, vykstantiems ne darbo tikslais, net ir lankant artimuosius, reikės gauti atskirus VSAT sutikimus.

Griežti draudimai – 5 km nuo sienos

V. Dmitrijevas pabrėžė, kad nepaprastoji padėtis iš viso apima 10 kilometrų teritorijas pasienyje su Baltarusija, tačiau patys griežčiausi ribojimai, tokie kaip draudimai vykti automobiliais ir apskritai lankytis be VSAT leidimo, apima tik penkių kilometrų pasienio ruožą.

„Visas Šalčininkų miestas papuola į pasienio zoną, t.y. į tuos pirmus penkis kilometrus. Iš tikrųjų, kyla klausimų, ar visiems gyventojams, ar aplinkinių miestelių, kaimelių gyventojams reikės leidimų – taip, mes tą situaciją numatėm, kalbamės su Valstybės sienos apsaugos tarnyba, kad būtų bendro pobūdžio leidimas, kuris įtrauks įvairias įmones, darbovietes, pavyzdžiui, komunalines, greitosios medicinos pagalbos paslaugas“, – spaudos konferencijoje tvirtino V. Dmitrijevas.

„Kalbamės, kad į leidimą pakliūtų ir Šalčininkų rajono gyventojai. Bet jei tai būtų gyventojai iš kitų miestų – taip, šitą leidimą reikės gauti“, – pabrėžė jis.

Pasak VRM atstovo, tai galios ir lankantiems artimuosius.

„Reikės, matyt, tokiais atvejais atskiro VSAT leidimo ir turėti dokumentą, kad giminės tenai gyvena, kad leidimas būtų suteiktas“, – sakė V. Dmitrijevas.

Viešojo saugumo grupės vadovas Darius Domarkas, kad VSAT rengia sprendimus dėl leidimų sistemos, jais bus numatyta, kad ūkinė veikla nepaprastosios padėties zonoje nėra ribojama, t.y. žmonės ir iš kitų savivaldybių galės patekti į įmones ir įstaigas.

Druskininkuose – atsitiktinės patikros

Tuo metu Druskininkų savivaldybės gyventojai ir miesto svečiai, anot V. Dmitrijevo, neturėtų pajusti griežtesnių ribojimų, tačiau pareigūnai gali stabdyti kai kuriuos automobilius ar asmenis patikrai, turint informacijos apie nelegaliai vykstančius ar gabenamus migrantus.

„Tai tiesiog būtų papildoma kontrolė, bet ji nebus nukreipta į Lietuvos gyventojus. Pagrindinis tikslas – apsaugoti valstybės sieną ir užtikrinti, kad nebūtų galimybės neteisėtai kirsti jos“, – sakė viceministras. 

Viceministras patikino, kad savivaldybėse, kuriose įvesta nepaprastoji padėtis, nebus ribojami kultūriniai renginiai, nes tai nėra susirinkimai. Jis priminė, jog šiose teritorijose visiems asmenims būtina turėti asmens dokumentą.

„Mūsų prašymas gyventojams – turėti jį. Jei lankosi tuose miestuose ar su leidimu tose teritorijose, konkrečiai, pasienio ruožuose – asmens dokumentas privalomas. Būtų gerai turėti deklaruotos gyvenamosios vietos pažymą, pažymą apie darbovietę“, – kalbėjo jis.

V. Dmitrijevas taip pat žada, kad žiniasklaida ir nevyriausybinės organizacijos neturėtų patirti nepatogumų, jiems numatyta išduoti leidimus.

Blokuos ryšį migrantų centruose

Nuo trečiadienio vidurnakčio pasienyje su Baltarusija mėnesiui įsigaliojus nepaprastajai padėčiai, be kita ko apribojimai apims ir migrantų apgyvendinimo vietas Kybartuose, Medininkuose, Pabradėje, Rukloje ir Vilniuje.

Viceministras tvirtino, kad šiose vietose numatyta galimybė blokuoti interneto ir mobilųjį ryšį, kadangi „situacija pasienyje ir apgyvendinimo centruose kartais tikrai yra susijusi“ – taip tikimasi neleisti koordinuoti galimų neramumų centruose su judėjimų pasienyje.

„Lengviausias būdas, visų pirma – internetinio ryšio blokavimas, tokias priemones mūsų institucijos tikrai turi, tą darytumėme. Žinoma, reikia turėti omenyje, kad jei tai sukeltų nepatogumų mūsų šalies piliečiams, mes reaguosime ir apsiribosime minimalesnėmis priemonėmis – wifi (belaidžio ryšio – BNS) atjungimu, iš tam tikrų asmenų mobiliųjų telefonų paėmimu“, – teigė V. Dmitrijevas.

Pasak ministerijos atstovų, tvarką dėl ryšio blokavimo šiuo metu rengia VSAT.

Reakcija į padėtį pasienyje

Seimas antradienį pasienyje su Baltarusija įvedė Vyriausybės siūlymu, reaguojant į pastarųjų dienų masinį migrantų telkimą Baltarusijos pusėje. Tai padaryta pirmą kartą per Lietuvos atkurtos nepriklausomybės istoriją. 

Įvedus nepaprastąją padėtį ribojamas transporto priemonių judėjimas pasienio ruože be pasieniečių leidimo, galios draudimas atvykti į šią teritoriją, išskyrus vietos gyventojus, taip pat turinčiuosius ten nekilnojamojo turto ir tai patvirtinančius dokumentus.

Teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, tarnybos galės tikrinti transporto priemones ir asmenis, jų daiktus, siekiant rasti ir paimti neteisėtai laikomus ginklus, šaudmenis, sprogstamąsias ir kitas pavojingas medžiagas, sulaikyti įstatymų pažeidėjus, taip pat čia bus draudžiami susirinkimai.

Į Lietuvą patekusiems ir šalyje apgyvendintiems migrantams bus ribojama teisė susirašinėti, kalbėtis telefonu ir t. t., išskyrus galimybę kreiptis į valstybės institucijas ir įstaigas.

Nepaprastąją padėtį Vyriausybė pasiūlė įvesti dėl situacijos prie kaimyninės Lenkijos sienos, kur iš Baltarusijos pusės susitelkę keli tūkstančiai migrantų.

Į Lietuvą šiemet taip pat pateko daugiau nei 4,2 tūkst. migrantų.

Lietuva ir kitos Vakarų šalys kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija

 

BNS