Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Darius Ančerevičius
Julita Galdikienė ŠMKC „Laiptų galerija“Šaltinis: Etaplius.LT
„Petras yra žmogus orkestras, kuris ką tik paims į rankas, tas nuguls knygose, lapuose, skulptūrose, visada sukurs nepaprastus meno kūrinius. Labai džiugu, kad šį vakarą galime tiek daug tos kūrybos matyti ir girdėti“, – renginio atidarymo metu sakė „Laiptų galerijos“ laikinoji direktorė Kristina Alseikė.
„Laiptų galerijos“ parodų kuratorius Ričardas Jakutis, pristatęs parodą 2024 PASTELĖ/KERAMIKA, pastebėjo, kad šįkart lankytojai atėjo tarsi į didžiulę šventę. „Vos pakilus į antrą aukštą iškart atsiveria spalvų pasaulis. Petras yra daugiaplanis menininkas: skulptūra, keramika, pastelė, tapyba. Apie kai kuriuos dailininkus sakoma – dailininkas iš Dievo malonės. Manau, kad šis epitetas kuo puikiausiai apibūdintų ir Petrą. Žinoma, vien Dievo malonės neužtenka, reikia ir didelio darbo, tačiau Petras tai tikrai turi. Kalbant apie čia eksponuojamus darbus, mano nuomone, juos reikia mokėti prisijaukinti, tačiau prisijaukinus, atsitraukti nuo jų nebesinori“.
Paroda apjungia pastelės technika kurtus meno kūrinius bei keramikos darbus. Pastelės parodai buvo sukurtos 2024 metų vasaros pradžioje, o keramikiniai darbai gimė keliais etapais tų pačių metų antroje pusėje.
Netrukus po įžvalgų apie vizualinę Petro Rakštiko kūrybą, pereita ir prie kitos menininko pusės – tekstų rašymo. Pristatyta septintoji autoriaus meninės literatūros knyga PAVEIKSLIUKAI. Jos tekstai ir piešiniai sukurti dar 2022 metų pradžioje. Vėliau ji buvo šiek tiek koreguota ir paruošta spaudai 2024 metų pabaigoje.
Vakaro metu knygą analizavęs humanitarinių mokslų daktaras Nerijus Brazauskas pažymėjo, kad jam labai malonu ne tik dalyvauti talentingo kūrėjo meno šventėje, bet ir pasidalinti savo įžvalgomis. „Prieš mus – subtili rakštikiško stiliaus knyga PAVEIKSLIUKAI. Balta spalva suponuoja subtilumą, o juodos raidės – klasiką. Nesumaišysime su jokiu kitu autoriumi. Knygos pavadinimas tarsi nurodo, kad skaitydami jos tekstus, paveiksliuku galėtume, o gal turėtume, laikyti piešinio ir teksto vienovę. Jie neatskiriami ir kuria dialogą su skaitytoju. Kita vertus, dinamiški tekstai verstų prisiminti, kad lietuvių kalboje yra toks dalykas kaip veiksmas. Gyvas pavadinimas lyg kviečia paveikti – paskaityti, pamatyti“.
Knyga PAVEIKSLIUKAI sudaryta iš keturių skyrių – „Pramanas“, „Gegutė“, „Kietasnukis“ ir „Dzin dzin“. Nerijus Brazauskas po kaulelį išnarstė kiekvieną iš jų. „Pirmasis skyrius skirtas kūrybos, vaizduotės, išmonės refleksijai. Piešinys ir literatūrinis tekstas yra tie neatskiriamieji, o tai yra pagrindinė taisyklė skaitytojui. Tiesa, skaitytojas gali rinktis, kaip skaityti. Jis gali pirma skaityti literatūrinį tekstą, o paskui studijuoti grafinį piešinį. Arba atvirkščiai“.
Humanitarinių mokslų daktaras atkreipė dėmesį, kad Petras Rakštikas yra lietuvių kalbos veiksmažodžių gerbėjas, parodantis mūsų kalbos grožį, turtingumą ir liudijantis, kaip veiksmažodžių gausa leidžia sukurti dinamišką tekstą. Itin svarbu ir tai, kad visas šis veiksmažodžių naratyvas yra nuosekliai ir tikslingai išlaikomas visoje knygoje. Pirmajame skyriuje autorius be jokių pretenzijų, tačiau subtiliai paliečia filosofinius klausimus.
„Antrasis skyrius skirtas gamtos, ekologijos, žmogaus, beatodairiškai eikvojančio natūralų pasaulį, temą – vabalai, žuvys, vanduo, dangus, vėjas, saulė. Šiuose paveiksliukuose yra įrankis, kurio pagalba atveriamas harmoniją praradusio žmogaus vidinis pasaulis. Trečiasis skyrius – „Kietasnukis“ – skirtas žmogaus tematikai, kurią dar galėtume sukonkretinti iki kasdienybės temos. Šis skyrius tik patvirtina, kad autorius literatūriniams tekstams suteikia trinarę struktūrą. Pirmiausia sukuriama situacija, paskui ji išplėtojama, o pabaigoje parašomas apibendrinimas, kuris dažniausiai būna netikėtas. Ketvirtas skyrius – apie moteris, bet skirtas ne tik moterims. Šitame skyriuje sukuriamos ir gyvenimiškos situacijos.“, – pasakojo Nerijus Brazauskas.
Vakaro metu tekstus iš knygos PAVEIKSLIUKAI skaitė Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorius Juozas Bindokas.
Petro Rakštiko paroda 2024 PASTELĖ/KERAMIKA „Laiptų galerijoje“ bus eksponuojama iki vasario 9 dienos.
© Darius Ančerevičius
© Darius Ančerevičius
© Darius Ančerevičius
© Darius Ančerevičius
© Darius Ančerevičius
© Darius Ančerevičius
© Darius Ančerevičius