Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
BNS/Fotobankas nuotr.
Ingrida SteniulienėŠaltinis: BNS
Pagal paskelbtus kaltinimus, vyrai ir moterys į pareigūnus mėtė ne tik akmenis, bet ir vandens butelius, betono gabalus, kiaušinius, smūgiavo vėliava.
Vilniaus miesto apylinkės teisme trečiadienį prokuroras toliau tęsė kaltinamojo akto skaitymą 2021 metais rugpjūtį prie Seimo vykusių riaušių byloje.
Astra Genovaitė Astrauskaitė kaltinama organizavusi ir išprovokavusi žmonių sambūrį – per iki riaušių vykusį susirinkimą Kalvarijoje moteris teigė, kad ji liks atsakinga už mitingą prie Seimo tik iki 17 valandos.
„Nuo 17 valandos žmonės galės supti Seimą, ir man bylos neiškels“, – tokius moters žodžius užfiksavo pareigūnai.
Prokuroras Romualdas Betingis sakė, kad A. G. Astrauskaitė leido žmonėms suprasti, kad po mitingo jie galės supti Seimą, ji nenurodė skirstytis mitinguotojams.
Fiksuoti raginimai „priešintis šitiems idiotams“
Iki pietų buvo paskelbta didžioji dalis kaltinimų, skelbiami kaltinimai tik tų asmenų, kurie atvyko į posėdį. Kaltinimai riaušių prie Seimo byloje yra pareikšti 87 asmenims, į posėdį trečiadienį, kaip įprasta, visi jie nesusirinko.
„Provokavo žmonių sambūrį, priešinosi policijos ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams, nevykdė jų teisėtų reikalavimų pasitraukti nuo Seimo, niokojo turtą“, – rašoma prokuroro Remigijaus Matevičiaus per posėdį paskelbtuose kaltinimuose.
Pavyzdžiui, Valdas Romas kaltinamas, kad provokavo žmonių sambūrį, pasipriešino policijai ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnams, nevykdė jų teisėtų reikalavimų pasitraukti nuo Seimo, taip pat įsibėgėjęs ir pašokęs į orą spyrė į pareigūnų laikomus skydus, rodė nepadorius gestus, aktyviai veiksmais išvengė sulaikymo.
Dominykas Ščeglovas kaltinamas stūmęs rankomis policijos pareigūnus ir spyręs pareigūnui į koją, o Stanislavas Gaidulevičius kaltinamas metęs degantį fakelą į pareigūnus.
Mantas Čereškevičius kaltinamas ne tik dalyvavimu riaušėse, bet ir namuose Plungės rajone neteisėtai laikęs du šaunamuosius ginklus.
Artūras Rimša kaltinamas aktyviai dalyvavęs riaušėse – užtvėręs ir blokavęs eismą, neleidęs pravažiuoti policijai, vyras, įtariama, bandė išlaužti parkavimo stulpelį, mėtė akmenis į pareigūnus.
Kaltinimai bylos dalyviams taip pat susiję su eismo blokavimu, grumtynėmis su policija, smurto skatinimu.
Buvusi Seimo nario Petro Gražulio padėjėja Laura Leščinskaitė kartu su kitais dalyviais susikibo rankomis ir atsiklaupė ir taip blokavo A. Tumėno gatvę.
„Pasipriešinkime šitiems idiotams“, – kaltinime užfiksuoti moters žodžiai ir raginimas mesti akmenis.
Skundai dėl posėdžio sąlygų
Kaltinamieji teisme vėl piktinosi posėdžio sąlygomis – skundėsi oro trūkumu, 30 laipsnių karščiu patalpoje.
„Koks čia teismas, jei jūs nežiūrite mūsų sveikatos“, – piktinosi kaltinamoji A. G. Astrauskaitė.
Teisėjas Mindaugas Striaukas sakė, kad per ankstesnius posėdžius buvo nustatyti du galimi higienos normų reikalavimų neatitikimai, nežymiai padidėjęs CO2 kiekis.
„Davikliai įrengti, kur labiausiai gali būti didžiausias CO2 kiekis. Jeigu jie nustatys viršytą ribą, jie signalizuoti pradės“, – sakė teisėjas.
Kaip skelbta, teismas trečiadienį dviem kaltinamiesiems – Antanui Kandrotui ir Andrejui Lobovui – riaušių prie Seimo byloje paskyrė namų areštą dėl nedalyvavimo posėdyje gegužę be svarbios priežasties.
Prokuroras prašė suėmimo, tačiau teismas skyrė namų areštą pusei metų nuo 21 iki 6 val., abu įpareigoti būti savo gyvenamosiose vietose.
A. Kandrotui, žinomam Celofano pravarde, skirta 300 eurų bauda, o A. Lobovui – 500 eurų bauda.
Taip pat baudos skirtos ir kitiems iš posėdžio savavališkai pasišalinusiems ir be svarbios priežasties posėdyje nedalyvavusiems kaltinamiesiems. Tada būrys kaltinamųjų pasišalino iš teismo salės, kai kurie grįžo į popietinį posėdį.
A. Kandrotui anksčiau nebuvo paskirta jokia kardomoji priemonė.
Pareigūnai patyrė nubrozdinimus, nudegimus, apgadinti automobiliai
Prokuroras R. Betingis paskelbė, kad A. Kandrotas kaltinamas prie Seimo išprovokavęs žmonių sambūrį viešai smurtauti, raginęs nevykdyti valdžios priimtų sprendimų, ragino blokuoti išėjimus iš Seimo, sudaręs sąlygas niokoti VST transportą.
Vėliau vyras buvo sulaikytas važiuojantis automobiliu, A. Kandrotas pareiškė, kad sulaikymas neteisėtas ir pateikė esą diplomatinį statusą turintį dokumentą. Vėliau ekspertai nustatė, kad jis yra suklastotas, todėl A. Kandrotui pareikšti kaltinimai ir dėl dokumentų klastojimo.
A. Lobovas kaltinamas nevykdęs policijos reikalavimų ir raginęs nepaklusti policijos ir VST reikalavimams.
„Kurstydamas susirinkusių žmonių agresyvumą, skatino, išprovokavo riaušes“ , – rašoma kaltinime.
Baudžiamojoje byloje taip pat yra užfiksuoti A. Lobovo vieši pasisakymai susirinkusiems į mitingą.
„Kas dešimt minučių miršta žmonės nuo skiepų, vakcina yra didžiulis nuodas, vyksta tautos genocidas, mes turim netikrą valdžią“, – byloje užfiksuotas viešas A. Lobovo pasisakymas.
Prokuroras taip pat paskelbė, kad nuo smurtaujančių riaušių dalyvių pareigūnai patyrė nubrozdinimus, nudegimus ir kitas traumas, per įvykį buvo apgadinta 11 VST tarnybinių automobilių – buvo sugadintos vaizdo stebėjimo kameros, stiklai, įlenkti variklio dangčiai ir taip toliau.
Riaušės prie parlamento rūmų Vilniuje kilo 2021 metų rugpjūčio 10-osios vakarą po mitingo prieš Vyriausybės ribojimus, skirtus imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.
Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio kiemo. Prieš protestuotojus policija panaudojo ašarines dujas, šie savo ruožtu mėtė į pareigūnus akmenis.
Policija pažymi, kad organizuoto mitingo metu ir po jo grupė asmenų „organizavo ir išprovokavo žmonių sambūrį viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip pažeisti viešąją tvarką“, riaušių metu asmenys tai ir darė, panaudojo sprogmenis bei pasipriešino policijos bei Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams.