Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Audronio Rutkausko nuotr.
Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt
Šiaulių valdžioje tvyranti įtampa tik auga. Šiandien miesto mero Artūro Visocko teikimu nesėkmingai bandyta atleisti administracijos direktoriaus pavaduotoją Marijų Veličką. Po savaitės greičiausiai bus rengiamas Tarybos posėdis, kuriame bus svarstomas klausimas dėl vicemero Domo Griškevičiaus, administracijos direktoriaus Antano Bartulio atleidimo.
Konflikto pradžia
Lapkričio pabaigoje 15 Tarybos narių iš opozicijos pareiškė nepasitikėjimą miesto meru A. Visocku, mero pavaduotoju D. Griškevičiumi ir administracijos direktoriumi A. Bartuliu. Nepasitikėjimas grindžiamas teiginiais, kad neva, Šiaulių mero pavaduotojas D. Griškevičius kartu su meru A. Visocku ir savivaldybės administracijos direktoriumi A. Bartuliu siekė palankaus rezultato tam tikriems ūkio subjektams.
Teigiama, kad po Tarybos narių "atliktos duomenų analizės" jie leidžia sau daryti išvadą, kad meras A. Visockas, vicemeras D. Griškevičius ir administracijos direktorius A. Bartulis bendrai organizavo Tarybos sprendimo dėl Arenos koncesijos sutarties pakeitimo "prastūmimą".
Šį trečiadienį Šiaulių meras A. Visockas išplatino pareiškimą, jog gruodžio 20 d., atsižvelgdamas į pareiškimą ir teikimą, kuriuos pasirašė 15 Tarybos narių, šaukia dar vieną Tarybos posėdį. Jo darbotvarkėje numatyta svarstyti klausimą dėl vicemero D. Griškevičiaus atleidimo iš pareigų.
Ar į darbotvarkę įtraukti klausimą dėl administracijos direktoriaus Antano Bartulio atleidimo, meras teigia paliekąs spręsti Tarybai.
Vengdamas viešųjų ir privačių interesų konflikto, A. Visockas pareiškime teigia nusišalinantis nuo visų sprendimų, susijusių su Tarybos narių pasirašytu teikimu, liečiančiu įgaliojimų netekimo procedūros pradėjimą jam pačiam. Tuo tarpu sprendimus, susijusius su mero įgaliojimų netekimo procedūra, pavesta priimti vicemerui D. Griškevičiui.
D. Griškevičius į gruodžio 20 d. posėdžio darbotvarkę jau įtraukė klausimą dėl Savivaldybės tarybos komisijos sudarymo. Komisija turėtų ištirti Tarybos narių pasirašytame rašte įvardintus faktus.
Tačiau šioje vietoje paskubėta, mat politikams nepatiko mero delsimas sušaukti Tarybos posėdį. Paskelbta gruodžio 20 d. jiems netiko, tad Tarybos nariai užbėgo įvykiams už akių ir pagarsino pareiškimą apie jų pačių inicijuojamą posėdį, tuo pačiu rasdami dar vieną "kabliuką" interpeliacijai.
"Mes, Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nariai, vadovaudamiesi Vietos savivaldos įstatymu ir atsižvelgdami į tai, jog meras per įstatymo numatytą 2 savaičių terminą nesušaukė Tarybos posėdžio, sušaukiame posėdį, kuris įvyks gruodžio 13-ąją. Manome, kad tai yra savarankiškas pagrindas dėl mero netinkamo pareigų atlikimo interpeliacijai", - informavo liberalas Aurimas Lankas.
dsc-0019.JPG
Sprendimo projekto motyvas
A. Visocko teigimu, 15 Šiaulių miesto tarybos narių, pasirėmę iš piršto laužtais teiginiais, sukurpė dirbtinius kaltinimus jam, jo pavaduotojui ir administracijos direktoriui, taip siekdami destabilizuoti padėtį Šiaulių miesto savivaldybėje. Savivaldybės administracijos direktorius ir mero pavaduotojas jau kreipėsi į prokuratūrą dėl viešai išplatinto šmeižto jų atžvilgiu.
Sulaukęs 15 Tarybos narių pareiškimo apie nepasitikėjimą juo, A. Visockas šiandieniniam Tarybos posėdžiui teikė sprendimą dėl Darbo partijos atstovo Marijaus Veličkos atleidimo.
Mero motyvas - "užsiėmęs politikavimu ir nesusitvarkęs su tiesioginėmis pareigomis jis padarė miestui per 200 tūkstančių eurų žalą. Taip įvyko dėl nesugebėjimo tinkamai koordinuoti Juliaus Janonio gimnazijos renovacijos projekto įgyvendinimą. Tokios sumos praradimas būtų didžiausia netektis per mano 4 metų kadenciją".
dsc-0018.JPG
Šiaurės Korėjos teisės aktai
Buvo nesunku nuspėti, kad šis klausimas pažers nemažai staigmenų. Kaip ir tikėtasi, opozicija bandė klausimą išbraukti iš darbotvarkės. To ėmėsi konservatorius Jonas Bartkus, kalbėdamas frakcijos vardu.
"Kartu išreiškiu nusistebėjimą, kaip šis klausimas į darbotvarkę buvo įtrauktas. Skaitydamas mero pareiškimą suprantu, kad meras labai susirūpinęs, kad Tarybos nariai atlieka veiksmus prieš rinkimus, kurie kelia sumaištį. Bet šiuo sprendimu man atrodo, kad meras bando visiems užbėgti už akių. Aiškinamajame rašte kito motyvo, kaip tai, kad Darbo partijos frakcijos nariai pasirašė ant interpeliacijos teksto, mes nematome. Todėl siūlau klausimą išbraukti", - argumentavo J. Bartkus.
Štai čia ir buvo didžioji staigmena opozicijai. A. Visockas informavo, kad šio klausimo išbraukimo iš darbotvarkės niekas nesvarstys, o jis vadovaujasi Vietos savivaldos įstatymu. Po nemenkos sumaišties, pertraukos ir pasitarimų, politikai klausė, kokiu pagrindu meras gali taip elgtis. Čia pasiremta teisininko aiškinimu.
Pasirodo, Vietos savivaldos įstatymas gana aiškiai apibrėžia Tarybos narių ir mero kompetencijas. Būtent mero kompetencija yra iniciatyvos teisė siūlyti, teikti, priimti ir atleisti administracijos direktorių ir jo pavaduotojus.
"Tokios teisės neturi Taryba. Taryba gali nepriimti klausimo balsuodami prieš, bet negali apriboti mero kompetencijos šią iniciatyvą realizuoti", - išaiškino teisininkas Arnas Ilgauskas.
Socialdemokratas Gedeminas Vyšniauskas tokį mero žingsnį prilygino Šiaurės Korėjos teisės aktams ir pabrėžė, kad per jo ketverių metų praktiką tokio įvykio nėra buvę.
"Laukia 50 klausimų ir tokį, kokį įnešėt precendentą, tai gali prasidėti diskusijos, gal darbotvarkės netvirtinti. Pagalvokit apie tai", - rėžė G. Vyšniauskas.
Esmė ne mokyklos remontas, o interpeliacijos parašai?
Vis tik darbotvarkė buvo patvirtinta, tačiau klausimas dėl M. Veličkos taip paprastai neišsisprendė. Klausimų gausa buvo apipiltas meras A. Visockas: kodėl samdydamas taip pasitikėjo M. Velička, o dabar nebepasitiki ir dar teigia iš karto turėjęs faktų, kad bus blogas darbuotojas; pristatydamas Tarybos nariams kandidatą taip gyrė, tai gal apgavo politikus ir nuslėpė jam žinomą informaciją?
"Jei jums 200 tūkst. Eur žalos, kurią dabar bandoma iškuopti, nepakanka, jūs galėsit tai pademonstruoti slaptame balsavime", - atkirto miesto vadovas.
Po klausimų lavinos, replikų ir pasisvaidymų žaibais, į tribūną apginti savo garbės stojo ir M. Velička. Jis sakė niekada negirdėjęs jokių nusiskundimų savo adresu, STT pažyma, reikalinga šioms pareigoms užimti, buvo nepriekaištinga, o atsakymų, kodėl inicijuotas atleidimo klausimas, sakė neradęs ir Tarybos posėdžio metu.
"Supratau, kad meras apie mane žino kažką, ko aš nežinau pats ir naudoja tai prieš mane net nežinodamas, kuriame kontekste", - su šypsena kalbėjo administracijos direktoriaus pavaduotojas.
M. Velička juokavo, kad jei, kaip jis mano, atleidimo motyvas yra jo kolegų, Darbo partijos atstovų, parašai ant interpeliacijos, tai neramus turėtų būti ir kitas pavaduotojas G. Sitnikas – juk jo kolegos socialdemokratai taip pat padėjo parašus. Pavaduotojas pridūrė, kad atleidimo ir parašo teisės atšaukimo sumetimai nėra mokyklos remontas, o tik noras patraukti į šoną žmogų, kuris nepritaria sprendimams, kurie nenaudingi miestui.
Po bene 15 min. trukusios M. Veličkos kalbos apie J. Janonio gimnazijos remonto situaciją ir visą tų įvykių eigą, jo pasisakymą nutraukė meras, sakydamas, kad pavaduotojas nukrypo nuo esmės ir skleidžia šmeižikišką informaciją. Remonto situaciją iš savo pusės komentavo ir administracijos direktorius A. Bartulis.
Pavaduotojo kėdė kol kas saugi
Po daugiau nei dviejų valandų debatų, karščiavimosi, kaltinimų, įvyko slaptas balsavimas. Iš 30 išduotų biuletenių, 11 buvo "už", 19 - "prieš" atleidimą, tad Marijus Velička išlaikė savo kėdę miesto savivaldybėje.
Įdomu, ar tai – žaidimo pabaiga, ar šis klausimas dar grįš į Tarybos posėdžių salę?
Kol kas lieka atviras klausimas, kaip pasisuks opozicijos šaukiamas gruodžio 13-osios neeilinis posėdis. Ar bus teikiami visi trys klausimai: dėl administracijos direktoriaus bei vicemero atleidimo ir mero interpeliacijos?
Šias naujienas sekite portale Etaplius.lt.