Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Ukrainos atstatymo konferencija / Scanpix
EtapliusŠaltinis: BNS
Didėjant netikrumui dėl JAV įsipareigojimų Kyjivo gynybai, į Romą pakviesti politikos ir verslo lyderiai, kurie galėtų skatinti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę gynybos, kasybos, energetikos ir kituose projektuose.
Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį atidarys susitikimą, prasidedantį tuo metu, kai Rusija suintensyvino savo oro ir sausumos atakas prieš Ukrainą ir šią savaitę paleido rekordinį dronų skaičių į dešimtį sričių.
Italijos organizatoriai teigė, kad konferencijoje dalyvauja 100 oficialių delegacijų ir 40 tarptautinių organizacijų bei plėtros bankų.
2 tūkst. įmonių, pilietinės visuomenės ir Ukrainos vietos valdžios institucijų taip pat siunčia savo atstovus dalyvauti prekybos mugėje naujame Romos konferencijų centre „Cloud“.
Iniciatyvos
Konferencijos tikslas – paskatinti tarptautinius investuotojus prisidėti prie Ukrainos atstatymo.
Konferencija suteikia galimybę investuotojams susitikti, pasikalbėti ir užmegzti ryšius su ukrainiečių kolegomis, tikintis ne tik atstatyti, bet ir modernizuoti Ukrainą, taip pat padėti jai įgyvendinti būtinas reformas, reikalingas, kad ji būtų priimta į Europos Sąjungą (ES).
Jau susitikimo išvakarėse Italija paskelbė keletą iniciatyvų.
Teisingumo ministerija pranešė, kad ketvirtadienį su Kyjivu pasirašys tarpusavio susitarimo memorandumą dėl bendradarbiavimo pataisos įstaigose.
Užsienio reikalų ministerija paskelbė apie susitarimą dėl naujo Odesos vaikų ligoninės paviljono statybos ir medicininės įrangos tiekimo, suteikiant jai 30 mln. eurų paskolą.
„Gali atrodyti šiek tiek nelogiška pradėti kalbėti apie atstatymą, kai vyksta karas ir beveik kasdien vykdomi išpuoliai prieš civilius gyventojus, tačiau taip nėra. Iš tikrųjų tai yra neatidėliotinas prioritetas“, – sakė Romoje įsikūrusio Tarptautinės politikos tyrimų instituto (ISPI) vyresnioji mokslo darbuotoja Eleonora Tafuro Ambrosetti.
4-oji konferencija
Tai ketvirtoji Ukrainos atstatymo konferencija. 2022-aisiais ji vyko Šveicarijoje esančiame Lugane, 2023-iaisiais – Londone, o pernai – Berlyne.
Berlyno konferencijoje nustatyti keturi pagrindiniai Ukrainos atstatymo ramsčiai. Romoje ir toliau dėmesys bus skiriamas verslui, žmogiškajam kapitalui, vietos ir regioniniams klausimams bei reformoms, būtinoms siekiant įstojimo į ES.
„Iš esmės tai platforma, kurioje susitinka ir bendrauja daugybė Europos ir Ukrainos įmonių, kur galima pamatyti, kaip veikia viešojo ir privačiojo sektorių partnerystė, nes akivaizdu, kad valstybės lėšų nepakanka milžiniškoms pastangoms restruktūrizuoti šalį“, – teigė E. T. Ambrosetti.
Pasaulio banko grupė, Europos Komisija (EK) ir Jungtinės Tautos (JT) apskaičiavo, kad Ukrainai po karo atstatyti ateinantį dešimtmetį prireiks 524 mlrd. JAV dolerių (506 mlrd. eurų).
Išskirtinė konferencija
Ukrainos ir Jungtinės Karalystės (JK) verslininkas, buvęs Boriso Jelcino gynybos ministras Aleksandras Temerka teigė, kad Romos konferencija skiriasi nuo ankstesnių, nes joje daugiausia dėmesio bus skiriama konkrečioms pramonės šakoms ir problemoms, o ne tik miglotai kalbama apie būtinybę atstatyti šalį.
Programoje numatyti praktiniai seminarai tokiomis temomis, kaip investicijų rizikos mažinimas, ir diskusijos apie investicijas į Ukrainos retųjų žemių iškasenas, farmacijos ir vidaus gynybos pramonę.
„Tai pirmoji konferencija, kurioje svarstomi projektai energetikos, kasybos, metalurgijos, infrastruktūros ir transporto sektoriuose, kuriuos reikia atkurti Ukrainoje ypatingai karo metu“, – sakė jis.
„Tai išskirtinis šios konferencijos bruožas“, – pridūrė jis.
Buvęs JAV specialusis pasiuntinys Ukrainai Kurtas Volkeris teigė, kad G. Meloni galėtų užtikrinti sklandžią konferenciją, jei pritartų koordinavimo agentūros, kuri vykdytų tolesnę veiklą ir užtikrintų „kryptingą politinį vadovavimą“ Ukrainos atstatymui, įsteigimui.
„Jei paliaubos bus tvarios, galima tikėtis, kad Ukrainos ekonomikos augimas bus dviženklis. Tačiau vis dar trūksta aukšto lygio dėmesio ekonomikos plėtrai“, – Europos politikos analizės centrui rašė K. Volkeris.
Be G. Meloni ir V. Zelenskio konferencijoje taip pat dalyvaus Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas, Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas, Nyderlandų ministras pirmininkas Dickas Schoofas, EK pirmininkė Ursula von der Leyen bei ekonomikos ir užsienio reikalų ministrai iš kitų Europos valstybių.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas liks JK su britų ministru pirmininku Keiru Starmeriu, tačiau jie ir keli Romos konferencijos dalyviai ketvirtadienį dalyvaus „Norinčiųjų koalicijos“, šalių, pasirengusių dislokuoti savo karius Ukrainoje, kad jie prižiūrėtų bet kokį būsimą taikos susitarimą su Rusija, vaizdo konferencijoje.
JAV prezidento specialusis pasiuntinys Ukrainai ir Rusijai Keithas Kelloggas ketvirtadienį Romoje susitinka su V. Zelenskiu.
Koalicijos sėkmė priklauso nuo JAV paramos
Koalicijos sėkmė priklauso nuo JAV paramos iš oro ar kitos karinės pagalbos, tačiau D. Trumpo administracija nėra viešai įsipareigojusi teikti paramą. Ir net dabartinė JAV karinė parama Ukrainai kelia abejonių.
D. Trumpas pirmadienį pareiškė, kad JAV nusiųs daugiau ginklų Ukrainai, praėjus kelioms dienoms po to, kai Vašingtonas sustabdė svarbių ginklų tiekimą Kyjivui. Netikrumas dėl JAV įsipareigojimų Ukrainos gynybai toliau didėja.
Pasak trijų su šiuo klausimu susipažinusių asmenų, D. Trumpas apie tai pranešė po to, kai privačiai išreiškė nepasitenkinimą Pentagono pareigūnais, praėjusią savaitę paskelbusiais apie kai kurių ginklų siuntų sustabdymą, kuris, jo nuomone, nebuvo tinkamai suderintas su Baltaisiais rūmais.
#ITALIJA | #UKRAINA | #ATSTATYMAS | #KONFERENCIJA | #VOLODYMYRAS ZELENSKIS |
#KEIRAS STARMERIS | #URSULA VON DER LEYEN |