Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Sausio 21 d. Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas, savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Balinskienė, mero patarėjas Stasys Butkūnas, tarybos sekretorius Vilius Cibulskas ir kai kurių skyrių vedėjai, specialistai vyko į Linkmenis susitikti su gyventojais, išklausyti jų nuomonių, probleminių klausimų, pateikti aktualią informaciją.
Linkmenų seniūnijoje, kaip sakė seniūnas Jonas Alekna, gyvena 830 gyventojų, pačiame miestelyje (kartu su Naujasodžiu, Dvariškiais ir Liminu) – 258. Apylinkės garsėja nuostabiais kraštovaizdžiais. Beveik visa seniūnijos teritorija yra Aukštaitijos nacionaliniame parke. Čia svarbiausios ir žinomiausios krašto lankytinos vietos: Ginučių kaimas, malūnas ir piliaklanis, Stripeikių senovinės bitininkystės muziejus, Ladakalnis. Seniūnijos pastate veikia vienintelė tokia Lietuvoje plaktukų ekspozicija.
„Čia gimiau, užaugau, čia buvo mano pirmoji mokykla“,– sakė pokalbį pradėjusi savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Balinskienė. Ji dėkojo taip gausiai susirinkusiems linkmeniškiams, kvietė žmones diskutuoti, užduoti kuo daugiau klausimų.
Meras Justas Rasikas kalbą pradėjo apie sunkiai iškovotą elektros energijos kainos lengvatą, kuri šiemet Ignalinos atominės elektrinės regiono gyventojams galios apie tris mėnesius. Jos pratęsimui Vyriausybė nepritaria, o energetikos ministras siūlo pačioms savivaldybėms įgyvendinti projektą – įrengti saulės energijos parkus. Tačiau tai, kaip sakė meras, mūsų problemų greičiausiai neišspręstų. Projekto vertė – apie 10,5 mln. eurų – prilygsta metiniams Ignalinos rajono savivaldybės biudžetui, todėl būtų neprotinga taip įsiskolinti ir prisiimti sunkiai pakeliamus įsipareigojimus, kurie sustabdytų kitus projektus. „Vyriausybė mus verčia šį klausimą svarstyti taryboje, tačiau be gyventojų apklausos to neįsivaizduoju“,– sakė meras ir kvietė žmones pamąstyti, o nuomones ir pasiūlymus perduoti seniūnui.
Meras taip pat kalbėjo apie menką Lietuvos valdžios dėmesį regionams, kurie žvelgiant iš Vilniaus atrodo niekam neįdomūs, o jų problemos – neaktualios. Svarbiausia, kaip sakė meras, kad užmirštami čia gyvenantys žmonės ir jų poreikiai. Juk medicinos paslaugos, švietimas yra bene svarbiausi dalykai jaunoms šeimoms, kurios norėtų gyventi Ignalinoje. Ir kaip tik šių sričių įstaigų ateitis yra neaiški.
Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Gražina Mackonienė apžvelgė švietimo situaciją rajone. Ji prisiminė, kad prieš dešimt metų šiame pastate dar buvusi mokykla, dabar likę tik užrašai ant kai kurių durų. Šiuo metu Linkmenų seniūnijoje yra apie 50 mokinių, čia deklaravusių gyvenamąją vietą. Dalis jų mokytis vežami į Saldutiškį, kiti – į Ignaliną. Šiuo metu, kaip minėta, išsilaikyti gali tik ne mažiau kaip 120 mokinių turinti mokykla. Mokymo lėšos mokykloms skiriamos pagal galiojančią klasės krepšelio metodiką, tačiau labai svarbus ir kiekvienas mokinys. Jeigu 11-12 klasėse trūksta bent vieno mokinio iki nustatyto skaičiaus, visa klasė netenka finansavimo. Apgailestauta, kad Dūkšto mokykloje nebeliks vidurinio ugdymo ir tikėtina, kad mokiniai išvažiuos į Visaginą. „Ignalinos gimnazija puikiai aprūpinta, ji patenka tarp 30-ties geriausių Lietuvoje. Tėvelius ir vaikus mes turime skatinti likti savame krašte, turime juos sudominti.“,– sakė meras.
Kalbėta apie būtinybę steigti darbo vietas ir sudėtingą situaciją dėl iš tikrųjų norinčių dirbti žmonių stygiaus. Informuota, kad savivaldybė rengia verslo skatinimo paketą, kuriuo galėtų pasinaudoti darbo vietas Ignalinos rajone kursiantys verslininkai. Tai bus patrauklus dokumentas, numatantis tam tikras lengvatas. Toliau bus ieškoma investuotojų kurti sanatorines paslaugas, stengiamasi iš „Lietuvos geležinkelių“ perimti vaikų vasaros stovyklos bazę Gavio ežero pusiasalyje. „Mumis tikrai domisi. Domisi investuotojai, sportinio turizmo atstovai. Tačiau kol kas trūksta bendro mąstymo, bendro nusiteikimo bendram tikslui, trūksta vietos verslumo ir iniciatyvų...“,– sakė meras.
Gyventojai siūlė daugiau dėmesio skirti Ginučių kaimui, kuris yra Ignalinos krašto perlas, labai mėgstamas ir lankomas turistų. Ypač vasarą čia padaugėja gyvenančių, atvažiuojančių ir pravažiuojančių. Vietiniai gyventojai skundėsi labai intensyviu eismu, dideliu transporto priemonių greičiu. Prašyta įrengti kelio kalnelius, taip pat vandens gręžinį ir pora kolonėlių. Savivaldybei siūlyta aktyviau bendradarbiauti su Aukštaitijos nacionaliniu parku.
Linkmenys labai gražus ir tvarkingas kaimas, daugelis sodybų čia pavyzdingai prižoūrimos. Tačiau gyventojai klausė, ką daryti su tais, kurie nusiperka namą ir palieka jį likimo valiai, netvarko aplinkos, nešienauja. Meras sakė, kad tokiu atveju seniūnas gali skirti baudą, tik, kaip pastebėta, sunku surasti dingusius savininkus.
Siūlyta prie Utenos kelio esančioje stotelėje pastatyti stogelį, kur būtų galima nuo vėjo ir lietaus prisiglausti, taip pat prašyta nugriauti Linkmenų miestelio centre, pakeliui į bažnyčią, šalia turgelio esantį apleistą ir tiesiog akis badantį buvusios kavinukės pastatą. Seniūnas Jonas Alekna atsakė, kad savininkas dar pernai žadėjo tuo pasirūpinti, bet taip nieko ir nepadarė.
Antalksnės gyventojus nudžiugino žinia, kad savivaldybė planuoja išasfaltuoti šio kaimo Atžalyno ir Alksno gatvių dalis. Šiemet bus atlikti projektavimo darbai, kitais metais prasidės statyba. Žmonės nuoširdžiai pasidžiaugė ir savo savo seniūnu, gyrė jo darbą, pastangas.
Po susitikimo svečiai buvo pakviesti apžiūrėti biblioteką, bendruomenės patalpas, sporto salę, taip pat plaktukų ekspoziciją, kurią pristatė ją Linkmenims padovanoję Žaneta ir Antanas Kibickai.